17 sierpnia 2017 06:40
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL

Read Me: EISA, EISA i po EISIE

[img:5:R]Co roku, mniej więcej o tej porze Europa,
a po części również i świat wstrzymuje oddech w oczekiwaniu na ogłoszenie listy zwycięzców najbardziej prestiżowej nagrody w branży audio/video/foto - nagrody EISA.

Wyróżnienie wydaje się tym bardziej cenne, że liczą się tylko zwycięzcy, nie ma drugich i trzecich miejsc. Redaktorzy naczelni czasopism branżowych (po jednym na państwo w danym panelu) dokonują wyboru spośród nominowanych urządzeń. Głosują tak długo, aż zostanie wyłoniony jeden zwycięzca - takie Habemus Papam świata elektroniki.

Obserwując od dawna listy zwycięzców doszedłem do kilku wniosków, którymi pozwolę się podzielić. Z góry uprzedzam, że to co dalej napiszę nie ma na celu jakiegokolwiek deprecjonowania rangi samej nagrody, ta jest niepodważalna, bardziej mam na myśli właściwe zrozumienie, o co w tym całym eisowym szaleństwie chodzi (bo jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi).

[img:4]

Przede wszystkim to co rokrocznie rzuca się w oczy to ciągła zmienność kategorii. Oczywiście istnieją kategorie powtarzające się jak Hi-End, Kolumny, Słuchawki, ale drugie tyle powoływanych jest do życia jakby koniunkturalnie. Dla mnie np. tegorocznym zaskoczeniem było takie nazwanie kategorii by móc nagrodzić głośnik podtelewizorowy czyli urządzenie, które koncepcyjnie wymarło ponieważ telewizory stały się zbyt duże by nadal można je było stawiać na obudowie głośnika. Dlatego soundbary stoją przed TV lub wiszą. Równie dużym zaskoczeniem okazał się kompletny brak nominacji w kategorii Hi-Endowych kolumn, Hi-Endowych słuchawek, a przecież bez wątpienia pojawiło się kilka wybitnych konstrukcji w ostatnim roku. Albo dlaczego nie ma żadnego streamera? Albo archiwum cyfrowego? Żadnego stacjonarnego DAC’ka? A są za to aż dwa gramofony. Zaprawdę niezbadane są ścieżki którymi kroczy EISA.

[img:3]

EISA to rodzaj konkursu na najlepsze produkty sezonu, ale… (to bardzo istotne ALE) dźwięk wcale nie musi być głównym kryterium wyborów. Innymi słowy mówiąc EISA bardziej wskazuje urządzenia wyróżniające się na tle innych niż szuka brzmieniowych mistrzów świata. Kryteriów branych pod uwagę jest wiele, ale ponieważ nie jestem członkiem kapituły mogę jedynie spekulować (z dużą dozą prawdopodobieństwa) jakimi to one mogą być: jakość brzmienia, jakość wykonania, innowacyjność, funkcjonalność, stosunek ceny do jakości, prestiż producenta albo po prostu słabość oferty konkurentów w danym segmencie. Tak więc w błędzie jest ten, kto liczy, że znaczek EISA oznacza najlepsze brzmienie na rynku. On to może oznaczać, ale wcale nie musi. Przyznam się bez bicia, że i dla mnie przez długi czas to nie było wcale takie oczywiste. Przyklejona do kartonu niebiesko-czerwona etykietka z białym napisem na 100% oznacza, że jest to urządzenie nietuzinkowe i z jakichś powodów rekomendowane przez Europejskie Stowarzyszenia Obrazu i Dźwięku.

[img:2]

Poniżej lista wszystkich nagrodzonych w sezonie 2017-2018. Czy ta lista tworzy w ogóle miarodajny obraz współczesnego audio? Warto popatrzeć i pomyśleć czy i kogo tu brakuje? Dlaczego? 

 Waldemar Nowak

Hi-Fi

MULTIROOM NETWORK PLAYER - YAMAHA WXC-50

HI-FI INNOVATION - DEVIALET GOLD PHANTOM

BEST VALUE AMPLIFIER - NAD C 338

INTEGRATED AMPLIFIER - HEGEL RÖST

HIGH-END TURNTABLE - ELAC MIRACORD 90

BEST VALUE TURNTABLE - PRO-JECT ESSENTIAL III FLEXI-RANGE

DAC/HEADPHONE AMPLIFIER - PRO-JECT PRE BOX S2 DIGITAL

HEADPHONES - DENON AH-D7200

FLOORSTANDING LOUDSPEAKER - Q ACOUSTICS CONCEPT 500

BOOKSHELF LOUDSPEAKER - DYNAUDIO CONTOUR 20

BEST VALUE LOUDSPEAKER - DALI SPEKTOR 6

WIRELESS LOUDSPEAKER - KEF LS50 Wireless

 

Home Theatre Audio

BEST BUY ULTRA HD BLU-RAY PLAYER - PANASONIC DMP-UB300/UB400 SERIES

UNIVERSAL ULTRA HD BLU-RAY PLAYER - OPPO UDP-203

HOME THEATRE SUBWOOFER - SVS PB16-ULTRA

HOME THEATRE SOLUTION - DENON HEOS AVR

HOME THEATRE HIGH-END - DALI PHANTOM S SERIES

TV AUDIO UPGRADE - SONOS PLAYBASE

HOME THEATRE SPEAKER SYSTEM - FOCAL SIB EVO

SOUNDBAR - LG SJ9

HOME THEATRE RECEIVER - YAMAHA RX-V483

 

Mobile Devices

MOBILE AUDIO PLAYER - FIIO X5 3RD GEN

WIRELESS IN-EAR HEADPHONES - SENNHEISER MOMENTUM IN-EAR WIRELESS

MOBILE SPEAKER - JBL BOOMBOX

MOBILE HEADPHONES - JBL EVEREST ELITE 750NC

PORTABLE DAC/HEADPHONE AMPLIFIER - RHA DACAMP L1

 

[img:1] 

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017