8 września 2017 14:37
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info Horn Distribution Horn Distribution tel: 22 331 55 55 www.horn.pl

DENON: AVR-X6400H oraz AVR-X4400H hi-endowe amplitunery

[img:10:R]Denon przedstawia najwyższe modele tegorocznej gamy amplitunerów AV: AVR-X6400H i AVR-X4400H.
Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedników to doposażenie w system dźwięku przestrzennego Auro-3D, dopieszczenie kilku podzespołów i odświeżenie wyglądu.
Podobno na dalekim zachodzie bez chirurgii plastycznej
ani rusz :)

 

[img:1]Na górze AVR-X6400H, na dole AVR-X4400H, od frontu nie do odróżnienia

Chciałoby się rzec, że to zmiany kosmetyczne. No i całe szczęście, że takimi są, ponieważ mówimy o modelach topowych, w których nie powinno być powodów by cokolwiek istotnie modyfikować, no chyba że nadarza się okazja by coś ekstra dodać - a w tym sezonie takim ekstrasem jest zdobywający coraz większą popularność Auro-3D. Oczywiście z powodu pieniędzy wpompowanych w promocję Dolby Atmos bardziej się zakorzenił w naszej świadomości, jednak nie zawsze pierwszy czy najpopularniejszy ma w dłuższej perspektywie bezpośrednie przełożenie na odczuwane przez odbiorcę wrażenia. Nie będę w tym momencie wszczynał wojny formatów, chcę jedynie wyraźnie powiedzieć, że Auro-3D to coś znacznie więcej niż kolejne logo na obudowie, a temat jest tak pasjonujący, że na pewno do niego powrócę.
Przypuszczam, że istnieje spore prawdopodobieństwo iż w ciągu kilku lat odtwarzanie muzyki 3D, właśnie muzyki a nie filmów stanie się impulsem do inwestowania w systemy wielokanałowe. To będzie nowy standard i skok porównywalny do przesiadki z winyli, na płyty CD, a z tych na gęste pliki. Liczby zarejestrowanych już w trójwymiarze nowych albumów idą w setki... póki co lądują na półkach magazynów oczekując na bardziej sprzyjający biznesowo czas. 

Ale, ale - miało być o nowych topowych amplitunerach, a te uzbrojone są po zęby. Przypominam, że modele 2017 są kompatybilne z bezprzewodowym systemem streamingu strefowego (multiroom) HEOS.
Cóż więcej? Oba wyposażone są w Dolby Atmos, DTS: X i Auro-3D. Zarówno AVR- X6400H (11 kanałów wzmacniacza mocy), jak i AVR-X4400H (9 kanałów wzmacniacza mocy) łączą w sobie najwyższej klasy dźwięk - zarówno filmów jak i muzyki, oraz posiadają wszystkie aktualnie używane rozwiązania związane z zarządzaniem obrazem.

Jakość brzmienia bierze swój początek m.in. w konstrukcji - amplitunery zostały zbudowane na płycie o dużej sztywności z oddzielnym stanowiskiem obwodu transformatora, co poprawia stabilność mechaniczną i redukuje wibracje.

 

[img:7]Po lewej 6400, po prawej 4400. Te i pozostałe zdjęcia zostały tak dobrane by pokazać różnice konstrukcyjne i obalić powszechnie panujący mit o "identyczności wewnętrznej" modeli, które dla obniżenia kosztów buduje się jakoby na takich samych podzespołach, a potem część funkcjonalności wyłącza, redukuje lub nie podłącza w ogóle - owszem niektórzy może i tak robią, ale nie Denon - bloki wzmacniaczy są zupełnie odmienne pomimo dzielących je tylko 5W mocy
(kliknij żeby powiększyć)

Obydwa modele są wyposażone w technologię wielokanałowego przetwarzania dźwięku AL32 firmy Denon oraz D.D.S.C.-HD32, co zapewnia optymalną rozdzielczość każdego kanału, podczas gdy monolityczny wzmacniacz AVR-X6400H poprawia separację kanałów. Amplitunery zostały zaprojektowane do odtwarzania muzyki w bardzo wysokim standardzie, jest to możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanego bloku konwerterów cyfrowo analogowych, przy wykorzystaniu konwertera AKM AK4458VN 32bit/8ch dla wszystkich kanałów. Dodatkowo, AVR-X6400H wykorzystuje autorskie tranzystory Denon do uzyskania jeszcze dokładniejszego dźwięku. Podobnie jak wszystkie amplitunery sieciowe Denon (wyposażone w Ethernet i dwuzakresowe WiFi), oba modele mają również możliwość odtwarzania muzyki z sieci i źródeł internetowych oraz plików audio wysokiej rozdzielczości - w tym FLAC, ALAC lub DSD (do 5.6MHz).
Bluetooth i AirPlay też są w zasięgu ręki, aby szybko odtwarzać ulubioną muzykę z dosłownie dowolnego przenośnego urządzenia. Dzięki technologii HEOS, amplitunery zapewniają natychmiastowy dostęp do internetowego radia i szerokiej gamy popularnych usług serwisów muzycznych, w tym Deezer, Spotify, Tidal, SoundCloud i nie tylko.

 

[img:3]Sekcje procesorów DSP też kompletnie inaczej zaprojektowane
(kliknij żeby powiększyć)

Poza możliwością obsługi zaawansowanych systemów głośników kina domowego i kompatybilności ze wszystkimi najnowszymi formatami dźwięku i obrazu, w tym Dolby Atmos, DTS: X, Auro-3D, 4K Ultra HD z HDR (High Dynamic Range) i Dolby Vision, nowe modele wyposażone zostały w precyzyjny system kalibracji dźwięku do pomieszczenia - Audyssey MultEQ XT32. Są także kompatybilne z aplikacją Audyssey MultEQ Editor, co pozwala użytkownikowi na kontrolę na poziomie profesjonalnym. 

 

AVR-X6400H

Widać, że przy projektowaniu AVR-X6400H przywiązano wiele uwagi do rozwiązań konstrukcyjnych: 11-kanałowy blok wzmacniacza zawiera oddzielne płyty układów wzmacniających dla każdego kanału - konstrukcja monolityczna - zarówno przyłącza zasilacza, jak i przyłącza wyjściowe każdego wzmacniacza mają taką samą długość, zapewniając precyzyjne dopasowanie sygnału. W każdym wzmacniaczu stosowane są tranzystory różnicowe, zapewniające stabilność, a specjalnie produkowane dla Denona tranzystory wysokoprądowe zastosowano dla utrzymania stabilnej temperatury. Większy transformator i masywne kondensatory o średnicy 5 cm zapewniają dużą rezerwę mocy. 

 

[img:8]Fundamentem pracy każdego wzmacniacza jest wydajne zasilanie - AVR-X6400H 

AVR-X6400H, wyposażony w 11 kanałów wzmacniacza, z których każdy dostarcza moc na poziomie 205 W, umożliwia bezpośrednią konfigurację Dolby Atmos 7.1.4 / DTS:X 11.1. Ponadto, w prostszych systemach nagłośnienia surround można zastosować podwójne wzmocnienie w konfiguracji 5.1, dzięki czemu każdy głośnik sterowany jest przez dwa kanały wzmacniające co zagwarantuje większą przejrzystość dźwięku.

 

[img:9]Na górze AVR-X6400H, na dole AVR-X4400H, od tyłu różnice robią się znacząco widoczne na pierwszy rzut oka,
ale po bliższym przyjrzeniu widać też jak dużo cech mają wspólnych

(kliknij żeby powiększyć)

AVR-X4400H

AVR-X4400H wykorzystuje dziewięciokanałowy, dyskretny blok wzmacniacza, z identycznym wzmocnieniem dla wszystkich kanałów (200W), ogromny transformator mocy i wysokiej jakości kondensatory bloku zasilania, zapewniające stabilną moc, oraz szybko działający system czujników temperatury na obwodach wzmacniających, gwarantujący stabilną pracę bez ograniczania mocy. Poszczególne sekcje przedwzmacniacza służące regulacji głośności i wyboru sygnału wejściowego zostały dostosowane tak, by zapewnić czystość sygnału, zaś szybkie cyfrowe zasilacze mocy ułatwiają eliminację szumu z pasma dźwiękowego.

 

[img:5]Dla odmiany, czasem trafiają się identyczne części - moduł HEOS - byłoby niedobrze gdyby były różne
(kliknij żeby powiększyć)

Denon AVR-X4400H – Cechy i korzyści

 • 9.2 kanałowy amplituner AV, 200W na kanał
 • Wbudowana technologia bezprzewodowa HEOS multiroom
 • AirPlay, Bluetooth, Radio internetowe, Spotify Connect, Tidal, Deezer,
 • DSD (2.8/5.6MHz), FLAC, ALAC oraz WAV
 • 8 wejść HDMI (w tym 1 z przodu) z obsługą HDCP 2.2
 • 3 wyjścia HDMI
 • 4K/60Hz full-rate pass-through, kompatybilność Dolby Vision, HDR, HLG oraz BT.2020
 • Zaawansowany procesor obrazu, upscaling do 4K dla źródeł HDMI
 • Dolby Atmos, DTS:X (do 7.1.4 z użyciem drugiego wzmacniacza); Auro-3D
 • eARC (Enhanced Audio Return Channel), poprzez przyszłą aktualizację oprogramowania
 • Audyssey MultEQ XT32, Dynamic Volume oraz Dynamic EQ
 • Audyssey LFC oraz SubEQ HT
 • Aplikacja Audyssey MultEQ Editor (dostępna w Appstore)
 • Wyrównanie linii basu Bass Sync
 • Wydajna konwersja cyfrowo analogowa (AKM AK4458VN 32bit/8ch D/A konwerter na wszystkich kanałach)
 • Wejście Phono dla gramofonu
 • Asystent konfiguracji, aplikacja Denon AVR Remote
 • Zaawansowane możliwości instalacji niestandardowej
 • Inteligentny tryb ECO z funkcją off/on/auto

 

[img:4]Tu widać jednoznacznie jakościową przewagę 6400 nad 4400 w doborze gniazd - w modelach topowych liczy się wykonanie każdego zacisku, dobór materiałów, metoda nanoszenia złota na wtyki itp. - wszystko to razem uzasadnia różnicę w cenie obu modeli
(kliknij żeby powiększyć)

Denon AVR-X6400H – Cechy i korzyści: jak dla AVR-X4400H oraz dodatkowo:

 • Wzmacniacz 11x 205W, monolityczna konstrukcja wzmacniaczy dla każdego kanału; możliwość podwójnego wzmocnienia w konfiguracji 5.1
 • Obsługa Dolby Atmos 7.1.4 / DTS:X 11.1 bez dodatkowego wzmacniacza
 • Autorskie tranzystory Denon dla najlepszej wydajności
 • Pozłacane gniazda wejść i przyłączy głośnikowych

Zarówno AVR-X4400H jak i AVR-X6400H będą dostępne w kolorze czarnym i srebrnym premium we wrześniu 2017 r. u autoryzowanych sprzedawców Denona.

 

Serce domu a.d. 2017[img:2]

więcej: www.denon.com
Bluetooth AirPlay Amplitunery Wi-fi/LAN 4K/UHD 3D: Dolby Atmos/DTS:X/Ambeo Usługi sieciowe (Tidal, Spotify...) Hi-res (stacjonarne)
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017