30 października 2017 10:28
Info DSV DSV tel: +48 58 661 28 00 www.dsv.com.pl

PIONEER: PD-70AE najwyższy model CD/SACD

[img:6:R]Szykuje się niezła gratka dla sympatyków słuchania ze srebrnych krążków CD/SACD. Pioneer zapowiedział nowego flagowca, który lada chwila powinien pojawić się na rynku. Informację o każdej tego typu premierze należy przyjmować z należnym jej szacunkiem, ponieważ napędy SACD pojawiają się sporadycznie, a topowe modele jeszcze rzadziej.

 

Jak mawia pewien guru od dźwięku najwyższej jakości (którego nazwiska nie wymienię, bo to konkurencja dla Pioneera czystej wody), dźwięk odtwarzany z płyty SACD brzmi lepiej niż ten sam materiał odtwarzany z pliku FLAC o podobnej rozdzielczości. Twierdzenie to trudno zweryfikować od ręki, ale padło z ust człowieka, który raczej nie rzuca słów na wiatr. Jest wielce prawdopodobne, że cała tajemnica kryje się w odmiennym sposobie zapisu tegoż samego materiału cyfrowego, i ten z SACD z jakiegoś powodu jest wydajniej przetwarzany przez konwertery. Mniejsza o przyczyny, istotne jest, że na końcu otrzymujemy lepiej brzmiący sygnał.


[img:1]
 

W komunikacie prasowym czytamy:
Pioneer & Onkyo Europe GmbH z radością przedstawia nowy, flagowy model odtwarzacza SACD z konwerterem D/A: PD-70AE(S).
Podwójny konwerter ESS, gniazda XLR z w pełni zbalansowanym obwodem i odseparowane zasilanie modułu cyfrowego i analogowego wydobędą z Twoich płyt SACD i CD to co najlepsze, oferując poruszającą jakość reprodukcji.


[img:2]Intrygująco wyglądają miedziane wkręty, czyżby tylny panel był również z miedzi ukrytej pod powłoką
 z lakieru?

Funkcje audio:

Praca jako konwerter D/A dla cyfrowych źródeł dźwięku: Oprócz podstawowej funkcji odtwarzacza SACD/CD, PD-70AE działa także jako konwerter cyfrowo-analogowy w celu dostarczenia najwyższej jakości brzmienia cyfrowych źródeł. Wysokiej klasy konwerter ESS DAC wydobywa z muzyki najdrobniejsze detale, dając bogate brzmienie.

W pełni zbalansowany obwód: Od konwertera D/A do wyjścia sygnału, cały analogowy proces odbywa się w pełni zbalansowanym obwodzie składającym się z niezależnego prawego i lewego kanału. Pozwala to osiągnąć wysokiej jakości brzmienie pozbawione niemal jakichkolwiek zakłóceń. Funkcja włączania/wyłączania wyjścia RCA pozwala osiągnąć sygnał wyjściowy o maksymalnym stosunku sygnału do szumu i skutecznej separacji od wyjścia XLR.

Dyskretne zasilanie obwodu analogowego i cyfrowego: Zarówno cyfrowy, jak i analogowy obwód posiada dyskretne zasilanie. PD-70AE został zaprojektowany tak, aby zapewnić najkrótszą i najbardziej optymalną ścieżkę zasilania oraz drogi sygnału, zapewniając tym samym doskonałą reprodukcję.

Specjalne kondensatory elektrolityczne dla wysokiej jakości dźwięku: Na podstawie wielu prób odsłuchowych, wybraliśmy niestandardowe kondensatory elektrolityczne wydobywające to co najlepsze z płyt CD i SACD, oferując dynamiczne brzmienie.

Funkcja Lock Range Adjust: Ta funkcja pozwala na regulację przetwornika DAC, w celu zredukowania jittera w sygnale wejściowym. Regulacja może być dokonywana w sześciu stopniach, z których poziom szósty jest domyślnym. Zakresy od 1 do 3 przeznaczone są do dokładnego dostrojenia przez zaawansowanych użytkowników.

Cyfrowy filtr: Cyfrowy filtr pozwala na wybór spośród trzech trybów dźwięku: „Slow” dla delikatnego i ciepłego brzmienia, „Sharp” dla intensywnego oraz „Short” dla szybkiego,  dynamicznego.

Właściwości konstrukcyjne:

Solidna podstawa: PD-70AE odziedziczył znaną z flagowych urządzeń Pioneer podstawę, która dzięki swojej solidnej budowie eliminuje zewnętrzne wibracje.

Ekranowana kieszeń napędu CD: Napęd CD mieści się w osłoniętej obudowie, a podstawa napędu jest zabezpieczona aluminiową ramą i umieszczona w konstrukcji "pływającej". Dzięki temu, drgania zostały zminimalizowane.

Aluminiowa taca na płyty: Wysuwana taca na płyty została wykonana z odlewanego ciśnieniowo aluminium, dzięki czemu jest sztywna i pomaga ustabilizować działanie napędu.

Tyle lakoniczny komunikat, pełen marketingowego żargony, żadnych konkretnych danych technicznych itp. Wydaje się jednak, znając wcześniejsze modele topowe firmy, że rodzi się kolejny wielki klasyk. Poczekamy, zobaczymy.

[img:3] 

Na stronach francuskojęzycznych udało się odnaleźć kilka drobiazgów więcej:

 • [img:4:R]Podwójne konwertery to ESS ES9026 Sabre Pro 192kHz/32bit,
 • Pliki obsługiwane to: MP3, WMA, AAC, ALAC, FLAC, AIFF, WAV do 192kHz/24bit oraz DSD (2,8/5,6/11,2MHz)
 • Zewnętrzne źródła można podłączać wyłącznie optycznie lub koaksjalnie
 • Nie przewidziano USB (!)
 • Wyjście analogowe potraktowano bardzo na serio - 2x monofoniczne XLR oraz RCA
 • Wszystkie typy gniazd pozłacane
 • Dwa zasilacze - pierwszy dla obwodu cyfrowego, mechanizmów i wyświetlacza oraz drugi wyłącznie dla sekcji analogowej
 • Kluczowe elementy obrabiane z litego aluminium, w tym niektóre pokryto pianką lub lakierem antywibracyjnym
 • Stosunek S/N: 116 dB 
 • Zniekształcenia: <0,0020% 
 • Pasmo CD: 2 do 20 kHz 
 • Pasmo SACD: 2 do 50 kHz

[img:5]Wzorowy porządek - główne obwody odseparowane na osobnych płytkach, pancerny mechanizm antywibracyjny napędu,
dwa zasilacze i super sztywna obudowa

Brak gniazda USB pokazuje, że Pioneer nie puszcza oka do fanów komputerowego audio, wręcz jednoznacznie kieruje swój produkt do tradycyjnych użytkowników, którzy mają prawo czuć się nieco porzuceni przez inne firmy.
Jest wielce prawdopodobne, że niedługo pojawi się i odpowiedniej jakości wzmacniacz do kompletu…

Odtwarzacze SACD Odtwarzacze CD Hi-res (stacjonarne)
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017