25 listopada 2017 14:45
Info Horn Distribution Horn Distribution tel: 22 331 55 55 www.horn.pl Wystawa Audio Video Show ul. Bolkowska 2D 01-466 Warszawa

SONUS FABER: AIDA europejska premiera (Stadion)

Sonus faber - jedna z najbardziej rozpoznawalnych w branży audio marek, podczas tegorocznej wystawy Audio Video Show przygotował oficjalną premierę swojego nowego, flagowego modelu o wdzięcznej nazwie Aida.
Potężne, acz smukłe kolumny wystąpiły w towarzystwie równie urodziwej i legendarnej elektroniki amerykańskiego producenta - Audio Research. Prezentację przygotował polski dystrybutor obu marek - Horn Distribution.

 

Film zarejestrowany przez ekipę InfoAudio.pl podczas premiery i ekskluzywnej wypowiedzi dla naszego portalu
 (kliknij żeby obejrzeć)

Paolo Tezzon (szef Acoustic R&D Sonus Faber): Cisza stanowi płótno, na którym malowana jest muzyka.
Dla Sonus faber bardzo ważną koncepcją jest silna wiara, że dobre brzmienie nie opiera się wyłącznie na reprodukcji dźwięków. To oczywisty element. Uważamy, że równie ważne jest odpowiednio dobre przedstawienie ciszy.

 
[img:5]Paolo Tezzon przez ponad pół godziny opowiadał o zawiłościach konstrukcyjnych i akustycznych

[img:6]Elita polskiego dziennikarstwa

Warszawa 21.11.2017 - Aida jest następcą powstałego 6 lat temu modelu o tej samej nazwie. Pomimo rzucającego się w oczy podobieństwa zewnętrznego, wewnątrz zaszło mnóstwo zmian. Na podstawie doświadczeń zdobytych podczas tworzenia protoplasty, skupiono się przede wszystkim na poprawie właściwości elektroakustycznych, m.in. poprzez zastosowanie nowych ulepszonych przetworników czy zmianach w konstrukcji samej obudowy. Aida pracuje w układzie 3 i 2/3 drożnym. Oczywiście wykorzystano tu znany z innych modeli firmy system optymalizacji działania bass reflex, który niweluje wibracje powstałe podczas przepływu powietrza, a tym samym przyczynia się do minimalizacji zniekształceń. System ten nosi nazwę 'Stealth Ultraflex'. Ponadto obudowę wyposażono w technologie 'Anima Legata', 'Tuned Mass Dampers' oraz zawieszenie 'Bow Spring', które w połączeniu z tzw. cichymi kolcami (Zero Vibration Transmision) oraz przemyślanym kształtem i użebrowaniem obudowy, zapewniają dużą sztywność oraz tłumienie wibracji i rezonansów. Rozwiązania te mają na celu przede wszystkim uzyskanie perfekcyjnej reprodukcji ciszy.


[img:1]Pełna prostota, zero rozpraszaczy uwagi, a na czas odsłuchów dodatkowo silnie przyciemnione światło

Paolo Tezzon: Naturalne brzmienie pochodzi tylko z naturalnych materiałów.

Jedyna widoczna na zewnątrz zmiana dotyczy zastosowania zupełnie nowych przetworników. Głośnik wysokotonowy, to znany z modeli Lilium oraz najnowszej serii Homage Tradition - D.A.D. Arrow Point (H28 XTR-04). 28mm przetwornik napędzany jest neodymowym magnesem i wspomagany przez umieszczony za nim specjalnie zaprojektowany labirynt działający jako antyrezonator.

Za średnie tony odpowiada najbardziej zaawansowany obecnie w katalogu firmy przetwornik M18-XTR-04. Jego kosz wykonano z Avionalu - stopu wykorzystywanego w lotnictwie, który posiada świetne właściwości mechaniczne oraz tłumiące. Membrany zrobione są z mieszanki pulpy różnych włókien naturalnych, co zapewnia naturalne brzmienie.

[lupa:1]

Paolo Tezzon: Mamy tu prawdopodobnie najbardziej szalony subwoofer, jaki kiedykolwiek zaprojektowaliśmy.

Niskie tony obsługuje para przetworników niskotonowych W22 XTR-12 umieszczonych w oddzielnych komorach 'Stealth Reflex',  oraz subwoofer SW32 XTR-08 o imponujących rozmiarów 4-ro calowej cewce. Podobnie jak resztę przetworników, wyposażono je w wydajne napędy na magnesach neodymowych oraz membrany 'Nano Carbon'. Cechują się one niesamowitą szybkością i dynamiką. Ponadto istnieje możliwość regulacji SPL głośnika sub basowego.

Dopełnienie całości stanowi znana z poprzednich projektów firmy technologia 'Sound Field Shaper', składająca się z umieszczonego na tyle obudowy zestawu przetworników, potęgujących wrażenie ogromu sceny dźwiękowej.

Całość wpisuje się w ramy charakterystycznego dla marki ciepłego i urzekającego brzmienia.


[img:4]Elektronika Audio Research - odtwarzacz CD Reference CD9 (69.999 zł), przedwzmacniacz Reference 6 (74.999 zł),
4x wzmacniacze Reference 250SE (89.999 zł), zaprezentowano również 
nowy wzmacniacz lampowy VT 80SE (49.999 zł)

Paolo Tezzon: Mimo, że nowa Aida wygląda jak swój pierwowzór, została ona przeprojektowana całkowicie od podstaw.

W nowym flagowcu pochylono się również nad projektem zwrotnicy. Została ona gruntownie przebudowana. Jest to konstrukcja nierezonująca, wykonana w topologii 'Paracross'. Zapewnia to maksymalną przejrzystość oraz optymalne odwzorowanie dźwięku w czasie i przestrzeni. Znajdziemy tu także przełącznik pozwalający dostosować charakterystykę kolumn do akustyki pomieszczenia. Zastosowano tu wysokiej klasy komponenty takich firm, jak Mundorf czy Jantzen.


[img:2]Tył równie intrygujący jak front - kolumny w kolumnach

Mówiliśmy na wstępie o uderzającym podobieństwie nowego modelu do swego poprzednika. Obudowa została wykonana w kształcie liry, zgodnie z tradycją firmy, nawiązującej formą do kształtów instrumentów muzycznych. Samo wykończenie prezentuje klasyczną oraz ponadczasową stylistykę, bez zbędnej ekstrawagancji. Znajdziemy tu przede wszystkim popularne w ostatnich latach wśród miłośników sprzętu High End drewno afrykańskiego Wenge, zaakcentowane polerowanymi elementami z drewna klonowego.

Aida będzie dostępna w sprzedaży w Europie / Stanach Zjednoczonych od grudnia 2017 roku.

Specyfikacja:

  • Pasmo przenoszenia: 18Hz-35.000 Hz, w zestawie 'Stealth Ultraflex'
  • Skuteczność: 92 dB SPL (2,83 V/1 m)
  • Impedancja nominalna: 4 Ohm
  • Zalecana moc wzmacniacza: 100W - 1 kW
  • Wymiary: 1725 x 482 x 780 mm
  • Waga: 330kg/550kg

 
Promo producenta rozkręca się dość powoli, za to od połowy pokazuje wiele detali konstrukcyjnych
 (kliknij żeby obejrzeć)

Kolumny Stereo Hi-res (stacjonarne)
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017