DALI: CALLISTO - przyszłość kolumn

[img:1:R]Bezprzewodowość jest kierunkiem od którego nie ma już odwrotu, niesie ona ze sobą wiele korzystnych zmian, a gdy dodatkowo producent kolumn aktywnych bierze na siebie całą odpowiedzialność za to jak one grają...
Nam pozostaje odpowiednio 
je ustawić i zdecydować na jaki rodzaj muzyki mamy ochotę.

Rozrzut cen przewodów głośnikowych jest gigantyczny, a co za tym idzie te same kolumny, w tych samych warunkach lokalowych mogą bardzo różnie zagrać. Jeśli dodamy do tego naturalną tendencję sporej grupy klientów, którzy w przewody inwestują tak mało, jak to tylko możliwe (wielu po prostu uważa, że kable nie mają znaczenia) to finalnie słyszą mniej niż by mogli. Takie prawo klienta - by zrobić sobie tak źle jak to tylko możliwe, by potem w glorii i chwale móc marudzić na forach, że: "podobno miało grać lepiej”.

Jak uzdrowić tę sytuację? Ano wyrywając problem z korzeniami, czyli pozbywając się kabli. Na razie nie jest to jeszcze trend dominujący, ale kolejne firmy zaczynają wchodzić w temat. Jeśli dodamy do tego jeszcze całkiem zaawansowane prace nad możliwością przesyłania energii elektrycznej przez powietrze, to za kilka lat będziemy używać kolumn kompletnie pozbawionych jakichkolwiek przewodów.


[img:2]Przed siedzibą 
Danish Audiophile Loudspeaker Industries (DALI) powiewa polska flaga, czyżby chodziło o zwykłą zbieżność kolorów?

Dużym graczem, który z modelem Callisto dołączył do grupy pionierów jest utytułowana duńska firma Dali. Kolumny w wersji przedprodukcyjnej zostały pokazane szerszej publiczności podczas ubiegłorocznej wystawy Audio Video Show i trzeba przyznać, że spotkały się z ponad przeciętnie pozytywnym przyjęciem ze strony gości.

 Zachęcam do przeczytania całego wywiadu, który jest rozszerzoną wersją tego co Lars pokazywał i opowiadał zabieganym gościom
(kliknij żeby obejrzeć)

Korzystając z unikalnej okazji by za zgodą wystawcy czasowo zamknąć stoisko dla zwiedzających, mogliśmy wraz z Larsem F. Jorgensem (człowiekiem odpowiedzialnym za rozwój produktu) na spokojnie porozmawiać o idei podłogowych kolumn bezprzewodowych i jednocześnie nieco poeksperymentować z ich możliwościami.

Spójrzmy więc na proces projektowania oczami człowieka stojącego po stronie producenta, który własnymi słowami opowie o założeniach towarzyszących projektowi.

 

Lars F. Jorgensen (Dali Produkt Manager): Callisto to dla nas zupełnie nowy rodzaj produktu. Kombinacja tradycyjnych kolumn, którymi zajmujemy się od ponad 35 lat z zupełnie nowymi technologiami. To są kolumny aktywne, mają wbudowane wzmacniacze, a na szczycie tej piramidy dodatkowo stoi bezprzewodowość. Połączyliśmy więc w jednym produkcie to co najważniejsze, czyli jakość reprodukcji dźwięku z rozwiązaniami wybiegającymi w przyszłość.
Kolumny z zewnątrz wyglądają bardzo tradycyjnie i w zasadzie od innych modeli odróżnia je to czego nie widać - wbudowane wzmacniacze po 250W w klasie D. Jeden obsługuje tor basowy, a drugi przetworniki wysokotonowe.
Nowością jest pojawienie się tego pudełka (tu wziął do ręki Sound Hub), które gromadzi w jednym miejscu wszystkie wejścia: Bluetooth, wejścia analogowe RCA i cyfrowe - koaksjalne i dwa optyczne. Jest też pre-out i sub-out, można więc i podłączyć subwoofer. To co jest w tym najważniejsze, to w jaki sposób to pudełko tworzy bezprzewodowy link z kolumnami przesyłając sygnał muzyczny. To nie jest ani Wi-Fi, ani Bluetooth - to zupełnie inna technologia zaimplementowana po stronie kolumn i Sound Hub’a. Pracuje przy rozdzielczości 24 bity na 96 KHz. Jesteśmy bardzo z niej dumni - jest stabilna jak skała - żadnego zrywania sygnału, zakłóceń czy gubienia danych.


[img:8]Na pierwszym planie Lars, Szóstki i schowane z prawej w rogu podstawkowe Dwójki

Powiedz proszę, czym kierowaliście się wymyślając „koło od nowa”, przecież istnieją inne rozpowszechnione metody bezprzewodowego przesyłania sygnału? Gdzie w tym logika?

Wi-Fi jest bardzo mocno uzależnione od jakości sieci domowej, jeśli masz kiepski router, to masz też i słaby sygnał. Nie bylibyśmy wtedy w stanie zagwarantować, jakości sygnału reprodukowanego przez kolumny. Bluetooth natomiast jako narzędzie jest bardzo bobry, ale to nadal nie jest sposób na przesyłanie sygnału najwyższej jakości, no i ma to swoje ograniczenie zasięgu do 10 metrów. Nam zależało na technologii zapewniającej absolutną stabilność, duży zasięg i potrafiącej kilka rzeczy więcej niż Wi-Fi czy Bluetooth razem wzięte.

 

Co masz na myśli mówiąc o zwiększonym zasięgu?

Nasz system został pomyślany jako rozwiązanie jednopokojowe. Oczywiście jeśli się uprzesz by przesyłać sygnał przez ściany to możesz, ale to nie było nigdy naszą intencją. Gdy robiliśmy pomiary w fabryce, realny zasięg „w terenie niezabudowanym” wynosił ok. 60 metrów. Możesz mieć więc całkiem duży pokój :)
To z czego jesteśmy dumni, to metodologia w jaki sposób sygnał jest przesyłany. Nic w nim nie modyfikujemy, bierzemy go takim jaki jest na wejściu, przepuszczamy tylko przez DSP w pudełku by zsynchronizować go z zegarem i w takiej czystej postaci przesyłamy do kolumn. Dopiero na miejscu w kolumnach odbywa się wzmacnianie i zmiana głośności - to bardzo skraca drogę od wzmacniacza do przetwornika.


[img:9]Jeszcze nikt na świecie nie myślał o plikach wysokiej rozdzielczości gdy Dali stworzyło swój ikoniczny duet: kopułka + wstęga uzupełniony brązowym niskotonowcem z membraną z włókien drzewnych

Co was popchnęło do tego projektu?

Powód dla którego chcieliśmy tradycyjne kolumny Hi-Fi zamienić w bezprzewodowe był dość prosty - bardzo zależało nam by klienci oczekujący wysokiej jakości audio mogli w łatwy i wygodny sposób korzystać z tych wszystkich nowinek, do których już się przyzwyczaili jak: smartfony, głośniki bezprzewodowe, słuchawki bezprzewodowe itd. Chcieliśmy bardziej „usmartowić” ich doznania słuchania muzyki z kolumn dając im do ręki możliwość wyboru odpowiedniego sprzętu. Z tymi kolumnami zaspokoisz wysokie oczekiwania muzyczne przy jednoczesnym ukryciu całej technologii jaka za tym stoi. Nie potrzebujesz dodatkowych pudeł z elektroniką, nie potrzebujesz przewodów walających się po salonie… możesz więc stworzyć prosty system, nie poświęcając nic w zamian.


[img:10]Do sterowania głośnością służy górna powierzchnia kolumny, przesuwanie palca odwzorowywane jest na wyświetlaczu LED
i w aplikacji - od razu widać czy ryknie, czy nie ryknie.
Na szczęście nie każdy wie do czego te lampki, zapraszamy więc gości na imprezę, rozkręcamy zawczasu kolumnę na max w trybie pauzy i czekamy, aż ktoś ją dotknie - zawał lub kupa śmiechu gwarantowana - wiem, bo sam chciałem zetrzeć białego paproszka
widocznego na lewej fotografii

Krótka ścieżka sygnału to kanon audiofilizmu...

Budując kolumny aktywne, a szczególnie takiego kalibru, mogliśmy sobie pozwolić na wyjątkowo staranne zaprojektowanie, zbudowanie i dopasowania wzmacniacza do przetwornika basowego. Cały proces twórczy, a obecnie produkcja wzmacniaczy odbywa się u nas w Dali, przetworniki również produkujemy na miejscu, więc wszelkie działania rozwojowe odbywają się równolegle. Doskonale wiemy co można wycisnąć ze wzmacniacza i jednocześnie wiemy jakie są ograniczenia woofera. Mając te dane w ręku jesteśmy w stanie zmusić przetworniki do optymalnej pracy i uzyskać w ten sposób więcej niż gdyby trafiły one do kolumn tradycyjnych. Gdy projektujesz kolumnę pasywną zawsze musisz pamiętać o marginesie bezpieczeństwa, bo nigdy nie wiadomo w jakiej konfiguracji sprzętowej będzie ona pracować. Może to i nie są wielkie ograniczenia, ale zawsze jakieś są, po prostu muszą być. Projektując Callisto mogliśmy z nich wszystkich zrezygnować wiedząc jak zachowuje się wzmacniacz, którędy przebiega sygnał, przez jakie punkty przechodzi - po prostu wszystko było nasze. Wszystko zostało też zoptymalizowane, więc na koniec klient dostaje więcej za mniej. W tym kryje się prawdziwa wartość systemów aktywnych.
Oczywiście można powiedzieć, że w jakimś stopniu ograniczamy klienta w jego wolnych decyzjach, bo… zdejmujemy mu z głowy konieczność wyboru wzmacniacza i przewodów - to prawda - ale właśnie po to, by klient miał wybór nadal mamy w ofercie: Opticon’y, Rubicon’y, Epicon’y pozwalające zbudować tradycyjny system. Ale jeśli chcesz sobie życie uprościć, to masz Callisto, który będzie brzmiał równie dobrze.

[img:3][img:4]

Powiedz coś więcej o Sound Hub'ie...

[img:13:R]System można rozszerzyć - z tyłu mamy dwie zatoki, które w wersji podstawowej będą puste. Będzie więc można dokupić płytki rozszerzeń zwiększające funkcjonalność. Tu na przykład wstawiliśmy moduł BluOS - system strumieniujący i pozwalający na tworzenie multiroom. Kupujesz taki moduł, wkładasz i staje się on natychmiast w 100% zintegrowany z systemem - uzyskujesz dostęp do serwisów strumieniujących, dysków NAS, dysków USB, przewodowego Ethernetu i multiroom. Integracja następuje na dwóch płaszczyznach - pozostaje ten sam sygnał wysokiej jakości I2S z jakim mieliśmy już wcześniej do czynienia - czysty, bez żadnych dodatkowych konwersji, a druga to regulacja głośności, która odbywać się będzie w kolumnie, a nie w aplikacji. Aplikacja steruje głośnością o tyle, o ile wysyła sygnały sterujące do kolumny, a dopiero tam wszystko się wydarza. Ten system działa w obie strony - jeśli zwiększysz głośność na kolumnie to ta zmiana ujawnia się w aplikacji.

Ponieważ kolumny połączone są przez cały czas bezprzewodowo z HUB’em możemy zmieniać głośność bezpośrednio na wbudowanym w nie panelu. Dwukrotne uderzenie palcem w obudowę wycisza dźwięk. Gdy korzystamy ze źródła Bluetooth to jednocześnie w nadajniku włącza się pauza. Oczywiście to rozwiązanie nie jest w stanie zatrzymać CD - po prostu go przycisza.


[img:5]W rozmowie nie padło ani jedno słowo na temat - co znajdzie się w drugiej zatoce, ale można zgadywać, że będzie to
moduł HEOS, SONOS lub coś podobnego

Ostatnią ciekawą funkcjonalnością jaką zaszyliśmy w tym pudełku jest automatyczne rozpoznawanie aktywności. Wystarczy, że sygnał pojawi się wejściu by system automatycznie się na nie przełączył i postawił kolumny w stan gotowości. Ale jeżeli kończymy granie na tym wejściu, a pojawi się nowa aktywność na innym, to nastąpi kolejne przełączenie - priorytet ma więc to wejście gdzie pojawił się sygnał muzyczny.


[img:6]Nie za duży, nie za mały, ot w sam raz

Jak system radzi sobie z wyższym próbkowaniem? I co powiesz klientom, którzy patrzą wyłącznie na cyferki w specyfikacjach, a tam zamiast 192 jest napisane 96KHz?

Podstawową ideą, która nam przyświecała podczas prac badawczo-rozwojowych było pozbycie się kabli, ale w taki sposób, by nie ucierpiała na tym jakość muzyki ani stabilność - to udało się bezdyskusyjnie osiągnąć. System jest stabilny jak skała, pracuje w wysokiej rozdzielczości, no i cena jest na akceptowalnym poziomie. Ten system jest równie dobry jak przewodowy. 96/24 to natywna rozdzielczość, a gdy na wejściu pojawi się 192/24 to sygnał zostanie zdownsamplowany.

Natomiast jeżeli twój katalog składa się w większości z plików 192/24, to po prostu to nie jest system dla ciebie. Do takich plików potrzebujesz bardzo dobrego wzmacniacza, bardzo dobrego DAC’a i Rubicon’y.

 

[img:11:R]Czy jesteś w stanie powiedzieć odpowiednikiem jakiego rodzaju kabli jest wersja bezprzewodowa? Tanich, średnich, drogich?

Odpowiem nie wprost - prawdopodobnie nie uda ci się kupić Opticonów 6 z dobrym wzmacniaczem i dobrym okablowaniem, które zagrałoby lepiej niż ten system. Ale jednocześnie mógłbyś kupić kolumny Rubicon z dobrym wzmacniaczem i okablowaniem i uzyskać lepszy dźwięk. My doskonale rozumiemy ten problem i towarzyszące mu wątpliwości, dlatego też włożyliśmy tyle pracy by powstał system nie budzący wątpliwości co do swoich osiągów. Zobacz co udało się nam osiągnąć - jako klient musisz się zatroszczyć tylko o źródło, bo my zajęliśmy się resztą.

 

W takim razie czy to jest system dla każdego?

Niekoniecznie, część klientów po prostu nigdy nie zrezygnuje z poszukiwań na własną rękę. Z drugiej strony istnieje cała rzesza ludzi, którzy chcą mieć jak najlepszej jakości muzykę, a jednocześnie nie chcą zagracać sobie głowy i przestrzeni zbędnymi przedmiotami.


[img:12] 

Podsumowując to czego mogłem doświadczyć przez dane mi pół godziny obcowania z Callisto (w spokojnej atmosferze zamkniętego pokoju) - jeśli masz zaufanie do marki Dali to, Callisto nie zawiedzie. W trakcie rozmowy o bardzo gęstych plikach z miny mojego rozmówcy można było wyczytać takie proste przesłanie: "Pokażcie mi cwaniaka, który odróżni 96 od 192 na normalnym sprzęcie” i w zasadzie nie sposób z tą myślą polemizować, zwłaszcza że cały czas mówimy o systemie Hi-Fi za normalne pieniądze, a nie o Hi-End za kosmiczne.

Jednocześnie dorasta obecnie całe pokolenie, które nie zna dylematów sprzętowych swoich rodziców i nie rozumie po co komplikować sobie życie jakimiś kablami, skoro można to samo uzyskać w prosty bezprzewodowy bezbolesny sposób.

Dali Callisto swoją premierę światową miały w Berlinie na IFA we wrześniu 2017, drugi raz zostały pokazane w listopadzie Warszawie i miesiąc temu w USA na CES 2018. Póki co nie są jeszcze dostępne i nie wiadomo kiedy będą. Może to kwestia tygodni, a może miesięcy. Ewidentnie inżynierowie z Dali dopieszczają szczegóły - tak prestiżowy projekt nie może zaliczyć żadnej wpadki wizerunkowej - wszak gra toczy się o przyszłość pełnowymiarowego kolumniarstwa.


[img:7]Dali to wielka firma o zasięgu globalnym, która nie może sobie pozwolić na wypuszczenie urządzenia przeciętnej jakości... to dobrze wróży przyszłym nabywcom Callisto - najprawdopodobniej dostaną więcej niż zapłacą

Kolumny Stereo Aktywne Bezprzewodowe
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017