KRUGER&MATZ: KM352 nadajnik/odbiornik Bluetooth aptX

Autor: Waldemar Nowak • 10 sierpnia 2017
KRÜGER&MATZ KM352250 zł
10 sierpnia 2017 20:59
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Dostarczył LECHPOL LECHPOL tel: +48 (25) 685 00 00 www.lechpol.eu

[img:4:R]Na początku przyjmijmy pewne założenia - twój telewizor / sprzęt audio nie posiada Bluetooth,
a ty od czasu do czasu miewasz ochotę obejrzeć film / posłuchać muzyki późną nocą (nie stawiając domowników na równe nogi).

Na przestrzeni ostatnich lat testowałem kilka modeli słuchawek zaprojektowanych specjalnie do oglądania telewizji. Najczęściej były to modele, posiadające własną stację bazową podłączoną do wyjścia słuchawkowego TV. Stacja taka pełniła funkcję stojaka, ładowarki i nadajnika radiowego. Wszystkie one posiadały jedną, ale za to poważną wadę - jako rozwiązania dedykowane były drogawe, możliwości miały ograniczone, no i słuchawki pozostawały "przywiązane" do telewizora. Z jakością transmisji w zatłoczonym paśmie częstotliwości radiowych FM też bywało różnie.
Alternatywnym i zarazem tanim rozwiązaniem jest użycie słuchawek przewodowych podłączonych do wyjścia słuchawkowego za pomocą przedłużacza (prosty do samodzielnego wykonania lub kupienia). Koszt rzeczywiście niewielki ale i wygody w tym jak na lekarstwo. Kabel wiecznie się plącze - mam taki to wiem, a do tego trzeba pilnować by któryś z domowników się nie potknął o przewód lecący przez środek salonu.
Na szczęście technika idzie cały czas naprzód i dzięki rozwiązaniom takim jak opisywane w dalszej części tekstu pojawiła się trzecia furtka i jest ona zarazem najwygodniejsza ze wszystkich jakie znam - bezprzewodowość.

[img:2]

Jeżeli więc masz sprzęt bez Bluetooth, a chciałbyś korzystać z uniwersalnych słuchawek bezprzewodowych to wystarczy dokupić niewielki  zewnętrzny nadajnik. Słuchawki będą wtedy współdziałały ze smartfonem / tabletem / laptopem / systemem stereo / telewizorem. Pamiętajmy, że Bluetooth to nie tylko słuchawki, ale również głośniki bezprzewodowe, które mogą posłużyć do poprawy np. dźwięku z telewizora.

KM352 to jednocześnie nadajnik i odbiornik (2 w 1). Znakomicie poszerza to paletę zastosowań - możemy muzykę ze Spotify (smartfon) przekierować bezprzewodowo do wzmacniacza i na kolumny, mając telefon ciągle pod ręką.

KM352 jest również furtką dla osób posiadających klasyczne systemy stereo dopasowywane nierzadko całymi latami. Nawet bardzo zaawansowane urządzenia dosłownie sprzed kilku lat nie posiadały funkcji sieciowych. Jednym słowem za przysłowiowe grosze można uzyskać funkcjonalność, która jest dostępna tylko w nowych urządzeniach i osiągnąć to bez konieczności wymieniania sprzętu.

[img:1] 

Nabywcy KM352 powinni czuć się usatysfakcjonowani za sprawą prostoty obsługi i elastyczności:

  • Bluetooth 4.0 z aptX - jeżeli posiadamy słuchawki kompatybilne z aptX - tryb włącza się automatycznie przesyłając sygnał z najwyższą jakością na jaką transmisję bezprzewodową na dzień dzisiejszy stać. Jeżeli nie posiadają one aptX to nadajnik pozostaje przy Bluetooth 4.0
  • NFC (Near Field Communication) - sposób na automatyczne parowanie urządzeń Bluetooth - wystarczy je na moment zetknąć obudowami w miejscu gdzie widnieje logo NFC
  • Częstotliwość próbkowania do 48kHz
  • Wejścia: optyczne, AUX 3.5mm, micro USB (zasilanie i/lub bezpośrednie podłączenie do komputera), Bluetooth, Bluetooth aptX
  • Wyjścia: optyczne, liniowe 3.5mm, Bluetooth, Bluetooth aptX
  • Wymiary: 82x82x29mm.

Przy pierwszym parowaniu słuchawek gdy KM352 był podłączony światłowodem do TV natrafiłem na niezidentyfikowany problem - parowanie następowało, ale nie było słychać muzyki. Po podłączeniu sygnału do wejścia 3.5mm natychmiast dźwięk się pojawił, powróciłem więc do światłowodu - wszystko pracowało prawidłowo. Od tego momentu problem nie powrócił. Trudno powiedzieć co było przyczyną ale opisuję ten przypadek ponieważ zdarza się (również produktom z tzw. górnej półki) miewać bluetoothowe fochy. Może komuś te dwa zdania się przydadzą do rozwiązania podobnego problemu, w tym lub sprzęcie innej firmy - współczesne urządzenia audio przypominają komputery, które jak wiemy potrafią się ni z tego ni z owego zawiesić, a potem działać bezawaryjnie latami.
Problem z parowaniem nie powtórzył się więcej.

Jak wspominałem na początku zależało mi przede wszystkim na możliwości oglądania filmów w nocy. Do celów testowych używałem słuchawek Kruger&Matz Soul 2 i jak się później okazało wybór ten był ze wszech miar trafny. Soul 2 to słuchawki bezprzewodowe z regulacją głośności za pomocą gestów wykonywanych na powierzchni prawej muszli - przesuwamy palcem do góry i robi się głośniej. Drugim miłym, wręcz bardzo miłym zaskoczeniem (zwłaszcza jeśli uwzględnimy cenę ich 250zł) okazało się zachowanie podczas oglądania filmów. Tworzą one ciekawą scenę stereofoniczną - dialogi oczywiście słyszymy centralnie ale już muzyka im towarzysząca potrafi dobiegać spoza muszli, czasem wręcz zza głowy. Równie ciekawe okazało się "rozbicie" dźwięku w płaszczyźnie pionowej… oglądając czołówkę do 7 serii „Gry o Tron” wiolonczela grała jakby z niżej położonego źródła pozornego niż inne instrumenty. Miałem więc znakomity film przed oczami oraz dźwięk znacznie szerszy i bardziej przestrzenny (góra-dół) niż się spodziewałem. Dla samej przyjemności oglądania filmów warto je nabyć. Ponieważ są to słuchawki przeznaczone jednak głównie „na miasto” to dość mocno przylegają do uszu, co dla okularników może być dyskomfortowe.

 

[img:5:L]CZYTAJ WIĘCEJ O OFERCIE> Kruger&Matz SOUL2

 

 

Podsumowanie

KM352 zrobił to czego od niego oczekiwałem - pozwolił na korzystanie z bezprzewodowych słuchawek podczas oglądania filmów. Oczywiście równie dobrze można go używać do transmisji muzyki i to w dwie strony. Przy okazji miłym zaskoczeniem okazały się słuchawki Soul 2 z którymi nie miałem wcześniej do czynienia.

Jeszcze przyjemniej się zrobiło gdy zacząłem używać słuchawek Kruger&Matz F5A (nowość) z NFC - włączałem KM352, kładłem na nim słuchawki na sekundę i już były sparowane - do tych słuchawek powrócę w osobnej recenzji.

Do bezpośredniego strumieniowania muzyki z Tidal’a na kolumny również się przyda. Każdemu wedle potrzeb, byle w promieniu do 10m bo taki jest maksymalny zasięg Bluetooth w terenie otwartym (czyt. bez ścian). 

[img:3]

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017