Denon: Envaya / Envaya Mini / Envaya Pocket

Autor: Waldemar Nowak • 14 grudnia 2017
DENON EnvayaEnvaya 895zł Mini 645zł Pocket 445zł
14 grudnia 2017 17:14
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Dostarczył Horn Distribution Horn Distribution tel: 22 331 55 55 www.horn.pl

[img:7:R]Nowe Envaya (Envaye?) pokazane zostały na AVS i pośród wielu dostępnych głośników Bluetooth od razu wpadały w oko i w ręce - są wyjątkowo przyjemne w dotyku.
Omawiane poniżej modele stanowią już drugą generację.

Warto zwrócić uwagę, że zarówno boki obudowy jak i wystające nóżki wykonane zostały z gumowanego tworzywa polimerowego. W przeciwieństwie do obudów z metalu powinny okazać się wytrzymalsze na trudy użytkowania i dłużej zachować wygląd „bezwypadkowy”. Na metalu każdą stłuczkę i ryskę widać, można oczywiście uznać to za zaletę zgodnie z zasadą, że „mój głośnik świadczy o mnie i o trudach jakie oboje mamy za sobą”, jednak spora grupa użytkowników po prostu preferuje zachowanie wyglądu nówki-sztuki tak długo jak to tylko możliwe.

 

(kliknij żeby obejrzeć)

[img:1](czytać głosem tow. Wiesława Gomułki, akcentując na ostatnią sylabę, młodzi niech poproszą rodziców o interpretację tekstu)
Jak głośniki wodoodporne 
reklamują amerykańscy marketingowcy? Oczywiście nurzając je w imperialistycznych basenach pełnych półnagich kobiet. My wiemy, że te baseny to tylko dekoracje filmowe i nie damy się im zwieść. My w Polsce też mamy baseny,
ale prawdziwe, publiczne, gdzie lud pracujący miast i wsi odpoczywa po znojnej pracy... (tyle towarzysz Wiesław)

Promowanie wodoodpornego głośnika "metodą basenowa", rzeczywiście ma niewiele wspólnego z naszą rzeczywistością. My tu miewamy zimowe śnieżyce, wiosenne roztopy, letnie burze i jesienne słoty, więc korzystając z ze świeżego opadu zabrałem głośnik na spacer. Zakopałem go w śniegu i czekałem na sutki uboczne, a tu... nic złego się nie działo - zrobił się mokry, ale na brzmienie nie miało to żadnego negatywnego wpływu. Przemarznięty otrzepałem go, wsadziłem do kieszeni i w domu grał nadal. Zamiast więc amerykańskiego "Good Vibrations" The Beach Boys od dziś możemy bezpiecznie słuchać "Z kopyta kulig rwie" Skaldów jeżdżąc na sankach.

Ładowanie przez microUSB, w komplecie nie ma ładowarki i dobrze. Każdy w domu ma po kilka ładowarek i nie ma powodu by zaśmiecać środowisko kolejnym zbędnym egzemplarzem.


[img:12]

Kolejną cechą ułatwiającą użytkowanie jest kształt obudowy - po prostu dobrze leży w dłoni - co zmniejsza ryzyko przypadkowego upuszczenia, a już o niebo wygodniej się taki trzyma niż wszelkiego rodzaju kształty obłe (cylindryczne), zwłaszcza skostniałymi palcami. Gdy stoi na płaskim podłożu przód jest lekko uniesiony. Producent przewidział również miejsce do przypięcia paska zabezpieczającego na nadgarstek.


[img:5] 

[img:11:R]Gdy otrzymałem od dystrybutora całą trójkę do recenzji, to w pierwszej chwili wydało mi się, że pomiędzy nimi jest zbyt małe zróżnicowanie wielkości.
Dopiero przejście od fazy teorii (oglądanie i wymądrzanie się) do fazy praktyki (włączenie i wyjście na spacerek) pokazało, że takie, a nie inne zestopniowanie poszczególnych modeli ma sens.


[img:9] 

Envaya Pocket

Nazwa w zasadzie mówi wszystko. Poręczny, dość lekki. Przy czasie ładowanie ok. 2.5h może grać do 10h.
Moc 2x 8.5W, akumulator 3.6V, 2000 mAh, wymiary 163x56x58 mm, masa 0.390 g.

Envaya Mini

To większe przetworniki i większy akumulator. Ładowanie 3 h, granie do 11 h. Ten model stanowi optymalny kompromis pomiędzy osiągami, a przenośnością.
Moc 2x 8.5W, akumulator 3.6V, 3000 mAh, wymiary 210x51x54mm, masa 0.541 g.

Envaya

W tym miejscu wypada wspomnieć, że największy model w nowej linii Envaya jest na tyle duży i ciężki, że o ile z męską dłonią jest jeszcze kompatybilny, o tyle drobna kobieca będzie miała problem z wygodnym objęciem. Również noszenie go na pasku na nadgarstku nie będzie należało do najprzyjemniejszych z uwagi na sporą „dyndającą” się masę. Pocket po 3.5 h ładowania gra najfajniej, pracując do 13h, jednocześnie umiarkowanie zachęca do noszenia (chyba, że w plecaku).
Moc 2x 13W, akumulator 7.2V, 3000 mAh, wymiary 209x74x77, masa 0.750 g.


[img:4]Zobaczyć jeden to jak zobaczyć wszystkie - różnią się tylko wielkością

[img:6]Zdjęcie zrobione na AVS 2017, widać na nim również przedstawicieli pierwszej generacji,
którzy są jeszcze gdzieniegdzie do nabycia w atrakcyjnych cenach

Na koniec pewien detal, który może irytować, ale w ogólnym rozrachunku powstał dla dobra użytkowników. Bardzo, ale to naprawdę bardzo często zapomina się o wyłączaniu głośników bezprzewodowych, zwłaszcza gdy są sparowane ze smartfonem - ktoś zadzwoni, album się kończy, przenosimy uwagę na coś innego i zaczyna się drenaż akumulatora pracującego "na pusto". Przecież głośnik nie wie dlaczego z niego nie korzystamy, a skoro połączenie Bluetooth jest aktywne, to czeka w gotowości by grać dalej. Drenaż jest zjawiskiem szkodliwym dla pojemności akumulatorów, więc Denon wymyślił tryb zabezpieczający przed uszkodzeniami i tu trafiamy na ową niewygodę - gdy głośnik w takowy tryb zabezpieczający się przełączy to jedynym sposobem na wyjście z niego jest doładowanie przez USB. Jest to więc nieco inny mechanizm niż typowy Power-Off.


[img:3]Modelowy przykład zapominania o wyłączeniu głośnika - gdy kończy się album / playlista

 

Podsumowanie

[img:10:R]Jak na głośniki pochodzące od producenta sprzętu
Hi-Fi zadbano o jakość i wygodę na tyle na ile tylko głośniki przenośne tej wielkości mogą pozwolić. Bluetooth 4.1 z kodekiem aptX (transmisja jakości CD). Parowanie do 8 urządzeń lub zestawianie dwóch głośników w układy stereo. Opóźnienie na poziomie 32 milisekund zachęca do korzystania z Envaya w charakterze mini soundbara dla potrzeb kina mobilnego, krótki czas ładowani (2.5-3.5h) i dość długi czas pracy (10-13h zależnie od modelu), odporność na kurz, wodę i śnieg (IP67 - 30min do 1m pod wodą), wejście 3.5mm, wbudowany mikrofon z redukcją hałasów otoczenia dla rozmów telefonicznych
(np. jako zestaw głośnomówiący do samochodu), aktywacja Siri. Pracuje w pionie i w poziomie.

W każdej obudowie po dwa przetworniki i membrana bierna. Należy przy tym nadmienić, że nawet najmniejszy Pocket dysponuje zdolnością do tworzenia szerokiego, przestrzennego, stereofonicznego dźwięku wypełniającego pomieszczenie, co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku wielu konkurencyjnych marek. Głośniki grają większym basem niż byśmy się tego spodziewali z przyjemnymi wokalami - czyli zaspokoją oczekiwania jakie można mieć w stosunku do tego typu głośników przenośnych. Kolory: czarny i szary (zwany białym).
 

 

[img:8:L]CZYTAJ > Oferta świąteczna Salonów Denon

 

Envaya są już dostępne w cenach:

  • Envaya DSB-250BT 895 zł
  • Envaya Mini DSB-150BT – 645 zł
  • Envaya Pocket DSB-50BT – 445 zł

[img:2]Winter is coming...

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017