KRUGER&MATZ: SPIRIT 2.1 aktywny i uniwersalny

Autor: Waldemar Nowak • 9 lutego 2018
KRÜGER&MATZ Spirit 2.1 (KM0539)499 zł
9 lutego 2018 12:44
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Dostarczył LECHPOL Garwolińska 1 08-400 GARWOLIN

Media w pogoni za adiofilskimi konstrukcjami (o których łatwo atrakcyjnie pisać) często zapominają, że istnieją krajowi producenci, starający się zaspokajać potrzeby krajowych użytkowników, których portfele wypełnione są gotówką zarabianą również zgodnie ze standardami krajowymi. Brak wypchanego portfela nie oznacza automatycznej rezygnacji z chęci do poprawienia sobie życia, nieprawdaż?


[img:5] 

Takim właśnie oczekiwaniom naprzeciw wychodzi KM0539 firmy Kruger&Matz - uniwersalny, aktywny zestaw dwóch satelitów i subwoofera. Uniwersalność jest w tym przypadku pojęciem kluczowym, ponieważ możemy używać go jako:

  • rozszerzenie do telewizora - kino 2.1, które znacząco polepszy dźwięk, szczególnie w filmach akcji
  • zestaw stereo karmiony sygnałem ze źródła przewodowego lub bezprzewodowego - radio internetowe, Spotify czy TIDAL ze smartfona to funkcjonalny odpowiednik tego czym dawniej były mini wieże
  • zestaw na biurko do PC audio


[img:2]To ujęcie chyba najrzetelniej oddaje kolor obudowy, gdzieś między brązem, a głęboką czerwienią,
okleina do złudzenia przypomina fornir (głęboko tłoczona struktura drewna)

Uniwersalny jest również zestaw dostępnych przyłączy analogowych, cyfrowych i bezprzewodowych. Jest więc: tradycyjne wejście RCA (L+R), mini jack 3.5 mm, koaksjalne, optyczne i Bluetooth. Można więc jednocześnie mieć przypięty TV (a przez niego konsolę, DVD, dekoder), komputer PC, smartfon i przenośny odtwarzacz. Dla kogoś kto mieszka w kawalerce - świat i ludzie. A to wszystko za niecałe 500 zł.


[img:3]Na ujęciu tego nie widać, ale skrzynia subwoofera z MDF ma wewnątrz powklejane wzmocnienia poprzeczne,
na pierwszym planie wzmacniacz

[img:7]Dla porównania - z lewej Spirit 2.0, z prawej sub od Spirit 2.1, na pierwszy rzut oka podobnie ale nie tak samo,
te satelitki mają na tyle małe przetworniki, że potrzebują wzmocnienia basu w postaci osobnej skrzynki

System jest aktywny co oznacza, że wzmacniacz i cała reszta elektroniki znajdują się wewnątrz obudowy subwoofera i poza zasilaniem nic więcej nie jest nam potrzebne. Jeżeli z jakichś powodów nie zależy nam na basie, firma oferuje aktywne monitory pod nazwą Spirit 2.0 za niecałe 300 zł, ale tracimy wtedy również wejścia cyfrowe. Pozostaje natomiast na pokładzie Bluetooth, więc jako zestaw do muzyki ujdzie, ale do mini kina to zdecydowanie za mało.

[img:1]Membrana przetwornika średnio-niskotonowego lekko się błyszczy, jakby była posypana brokatem

[img:6]Magnes znacznie większy niż można by przypuszczać, wszędzie gdzie to możliwe elementy poprzyklejane
elastyczna masą zabezpieczającą przed drganiami

Widać, że firma jest przekonana o solidności swojego produktu oferując dwuletnią gwarancję door-to-door, co oznacza że w przypadku awarii odbiera uszkodzone urządzenie kurierem od nas z domu i również kurierem odsyła naprawione. Przyznam, że na takie luksusy trudno liczyć u tzw. „markowych” producentów.

 

 

[img:8:L]CZYTAJ> Dla poszukujących większych kolumn aktywnych - Passion 2.0

[img:8:L]CZYTAJ> Dla poszukujących jeszcze większych kolum aktywnych - Destiny 2.0

 

 

Podsumowanie

Komplet regulacji pozwala na dopasowanie brzmienia do własnego gustu, zmieniać można wysokość tonów wysokich i niskich oraz udział tonów niskich przetwarzanych przez subwoofer. Moje ustawienia w czasie odsłuchów oscylowały wokół 3/4, jest więc jeszcze zapas gdyby ktoś chciał się w basie nurzać po pachy. Żeby zostać dobrze zrozumianym - Spirit 2.1 nie jest cudem krajowej myśli technicznej, który w magiczny sposób kosztując 500 zł gra jak za 5.000 zł, ale podłączenie Spirit 2.1 do telewizora daje skok jakościowo-przyjemnościowy wart swojej ceny. To również ambitniejsze rozwiązanie niż małe przenośne głośniki Bluetooth - dostajemy prawdziwą stereofonię - satelitki można dość szeroko rozstawić, a Bluetooth mam w komplecie. 
Brak pilota, co w sumie nie dziwi, bo po co podbijać cenę pilotem skoro to zestaw podręczny do kawalerki lub na biurko, a więc będący zawsze w zasięgu ręki. 

 

W skrócie: aktywny zestaw 2.1 / wejścia: 3,5 mm jack, RCA, optyczne, coaxial, Bluetooth / moc RMS 2x 15W + 30W / głośniki: 2x 1" 2x 3”, 1x 6,5" / pasmo przenoszenia 80~20.000 Hz / pasmo przenoszenia subwoofera 50~170 Hz / pobór mocy 85 W / impedancja 8 Ohm / zasilacz zewnętrzny / brak pilota / 2 lata gwarancji door-to-door


[img:4]Subwoofer posiada głośnik po lewej stronie
(odwrotnie niż pokazuje to zdjęcie katalogowe - pierwsze na górze tekstu)

 

 

 

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017