6 grudnia 2016 22:28
Info YAYUMA ul. Grunwaldzka 83/4 43-600 Jaworzno

PROCESOR YAYUMA AWARENESS LINE

Kilka tygodni po Audio Video Show 2016, do redakcji INFOAUDIO.PL, ponownie przyjechali twórcy procesora YAYUMA AWARENESS LINE. Tym razem powodem było kilka, przygotowanych w Warszawie prezentacji. Zaciekawieni tym urządzeniem postanowiliśmy je włączyć w nasz tor i na początku nauczyć się je obsługiwać.

Pierwsza część niniejszego tekstu to krótki opis urządzenia oraz wyjaśnienie zasady działania. Materiały otrzymaliśmy od producenta i są one przytoczone nieomal w oryginalnym brzmieniu. Firma YAYUMA ze względu na proces patentowy nie udostępnia obecnie urządzeń do testów, nie pozwala ich także otwierać bez obecności konstruktorów. Załączone zdjęcia wnętrza zostały wykonane za ich zgodą.

 [img:8]

Tajniki nazewnictwa.

Emocje związane z targami i premierą powoli opadają, przyszła więc pora żeby usystematyzować informacje związane z procesorem.  Zacznijmy od nazw: PONA sound – jest nazwą opatentowanej przez firmę YAYUMA audio technologii.  Patent opisuje algorytm korygujący istotne pominięcie interpretacji praw fizyki. ASP awareness line - to nazwa procesora firmy YAYUMA ze środkowej linii urządzeń, realizującego algorytm technologii PONA sound.

Konstrukcja i podłączenie.

Procesor z serii awareness line jest konstrukcją w pełni zbalansowaną. Dodatkowo, sygnał może być podawany wejściem RCA. Jest wówczas na wstępnie symetryzowany i na dalszym etapie obrabiany jako symetryczny. We wnętrzu panuje perfekcyjny porządek, wyraźnie widać sekcję lewego i prawego kanału. Środek urządzenia  zajmuje część rozbudowanego zasilacza z ekranowanym trafo przy tylnej ściance. Cały procesor ma budowę modułową – aby wyjąć poszczególny moduł wystarczy odkręcić śruby mocujące i wyciągnąć moduł ze stosownego, znajdującego się płycie zbiorczej, gniazda. Na tylnej ściance znajdziemy solidne gniazda firmy Amphenol. Na najważniejszych płytkach zamocowano bardzo estetyczne ekrany z logo firmy. Perfekcja w każdym calu.

[img:4]

Wnętrze jest bardzo starannie zaprojektowanei  wykonane. Część elementów zabezpieczono ośmioma osłonami, które stanowią rodzaj ekranu. 

Producent deklaruje zastosowanie w całym urządzeniu elementów o najlepszych możliwych parametrach. Wszystkie płytki wewnątrz urządzenia posiadają złocone ścieżki. Cały procesor można podzielić na dwie części: analogową i cyfrową. Sygnał muzyczny przechodzi tylko przez część analogową, nigdzie nie jest zamieniany na postać cyfrową i poprowadzony jest najkrótsza, możliwą ścieżką. Część cyfrowa odpowiada za sterowanie częścią analogową. Jest odseparowana od analogowej i zawiera 11 mikroprocesorów połączonych siecią SPI.

Procesor YAYUMA wpina się pomiędzy źródło a wzmacniacz ewentualnie przedwzmacniacz.

Krótka powtórka z fizyki – fizyczne podstawy okrycia.

Na czym polega innowacja firmy YAYUMA? Warto na początek przytoczyć proste doświadczenie. 

Część I
Potrzebny jest dowolny głośnik, do którego podłączymy woltomierz. Warto przygotować smartfon z włączoną kamerą lub samą kamerkę, która swoim obiektywem obejmie ruch głośnika oraz wskazania woltomierza. Przebieg: wciskamy membranę 1cm, przytrzymujemy 2s, wracamy 0,5cm, przytrzymujemy 3s, wciskamy 1,5cm, przytrzymujemy 1s, puszczamy.

Część II
Przygotowane regulowane źródło zasilania podłączamy do tego samego głośnika. Przebieg: regulujemy wysokość napięcia, starając się odtworzyć wartości zarejestrowane w części pierwszej (mamy zarejestrowane kamerką). Sprawdzamy czy udało się odtworzyć  analogiczny ruch membrany z części pierwszej (ruch będący odwrotnością ruchu membrany mikrofonu).

Z góry można uprzedzić, że w części drugiej nie uda się uzyskać analogicznego przebiegu ruchu membrany z części pierwszej. Nie jest to możliwe, ponieważ prawa fizyki opisujące te zjawiska to dwie różne reguły. Mocno skracając historię tego odkrycia, można przejść do konkluzji: za pomocą mikrofonu rejestrujemy prędkość ruchu membrany, natomiast głośnik stara się odtworzyć położenie membrany, mając przy tym do dyspozycji zapisaną prędkość ruchu membrany mikrofonu. Stąd też współczesny sprzęt nie gra pełnią swoich możliwości. Brakuje mu wielu istotnych informacji, zwłaszcza z zakresu wysokich częstotliwości. Procesor YAYUMA zmienia sposób sterowania tak, aby połączyć te dwa prawa. Dzięki tej zmianie głośnik zaczyna odtwarzać ruchy membrany mikrofonu, a dokładniej odwrotność tego ruchu. Realizowana tutaj technologia PONA sound nie ma zatem nic wspólnego z linearyzacją głośników. Jak mówią twórcy: są to dwa odrębne zagadnienia, a realizacja tego drugiego jest planowana przez firmę w niedalekiej perspektywie czasu.

Działanie procesora.

Aby najlepiej zobrazować co faktycznie procesor robi z sygnałem muzycznym posłużymy się wykresami.  Poniżej pierwszy wykres. Zielony kolor obrazuje przebieg zarejestrowanego sygnału muzycznego (prędkość ruchu membrany mikrofonu), czerwony to wykres prędkości ruchu membrany głośnika w układzie klasycznym.

[img:1]

Wykres 1. Zarejestrowany sygnał muzyczny a odpowiedź klasycznego układu.

Wyraźnie widać ile informacji zostało pominiętych. Częste drgania o małej amplitudzie to sygnały wyższych częstotliwości. Dodatkowo, sygnał jest przesunięty w czasie. Kolejny wykres pokazuje próbę poprawy sytuacji za pomocą equalizacji (12 dB). Sytuacja nie ulega poprawie.

[img:2]

Wykres 2. Zarejestrowany sygnał muzyczny a modyfikacja sygnału za pomocą equalizacji.

Poniżej wykres pokazujący odpowiedź głośnika (czerwony) z zastosowaniem technologii PONA sound. Głośnik naśladuje zarejestrowany sygnał. Następuje wyrównanie fazowe obu przebiegów. Jedyne odstępstwa, mające niewielki wpływ na końcowy efekt, lokują się z płaszczyźnie pionowej i wiążą się one z nieliniowością pracy samych przetworników. Dopiero linearyzacja samych przetworników pozwoli na idealne odzwierciedlenie sygnału źródłowego.

[img:3]

Wykres 3. Zarejestrowany sygnał muzyczny a odpowiedź układu z zastosowaniem technologii PONA sound.

Obsługa

Procesor obsługujemy mając do dyspozycji kilkupoziomowe menu. Na pierwszym poziomie dysponujemy takimi opcjami jak:

 • Zmiana wejść: RCA/XLR
 • Włączenie/wyłączenie procesora
 • Głębokość działania - przydatna dla słabiej nagranych płyt
 • Regulacje tłumika - umożliwia zmniejszanie poziom sygnału wyjściowego

Przejście do submenu (SETUP) pozwala na idealne dostrojenie poziom sygnału wejściowego do idealnych warunków pracy procesora czyli do obszaru najmniejszych zniekształceń. W tym celu należy podać na wejście, dostarczony przez producenta sygnał testowy (sinus, poziom 0dB). Należy ustawić taką wartość poziomu wejścia, aby przy sygnale testowym świeciła się pierwsza czerwona dioda LED na wyświetlaczu. Procesor pozwala na wykorzystanie filtrów usuwających składową stałą lub sybilanty. Istnieje także możliwość zapisania lub wczytania indywidualnych ustawień konfiguracji. Do procesora dołączony jest aluminiowy pilot nawiązujący stylistycznie do designu urządzenia.

[img:7:L]Pilot wiernie odwzorowuje fragment panelu przedniego. Przypisano do niego identyczne funkcje - tak więc obsługa może odbywać się zarówno z poziomu panelu urządzenia jak i pilota.

Dwa, umiejscowione w zagłębieniu przełączniki służą do poruszania się po MENU. Prawy przełącznik przytrzymany przez około 4 sekundy wprowadza urządzenie w stan uśpienia. Włączenie odbywa się tym samym włącznikiem przez przytrzymanie go w przeciwległej pozycji.

 

 

 

 

Menu

Tak jak pisaliśmy na początku: menu nie jest skomplikowane i opanowanie jego możliwości nie zajmuje wiele czasu. Manipulator z lewej strony (value) zmienia parametry MENU.

 • Lekko w górę – poruszanie się w po menu, zmiana parametrów, zwiększanie wartości dB, wyjście z submenu.
 • Lekko w dół – poruszanie się po menu, zmiana parametrów, zmniejszanie wartości dB, wejście do submenu.

Manipulator z prawej strony (select) aktywuje urządzenie (ON) lub usypia (OFF), służy  także do poruszania się po MENU.

 • Przy uśpionym urządzeniu: lekko w górę - aktywowanie urządzenia (ON), 
 • Lekko w dół z kilkusekundowym przytrzymaniem – przejście urządzenia w stan uśpienia (OFF), 
 • Lekko w górę lub w dół - poruszanie się po MENU.

[img:5]

Podłączenie do systemu

[img:17:R]Procesor z serii Awareness Line jest konstrukcją w pełni zbalansowaną. Na tylnym panelu gniazdo zasilania z włącznikiem rozdziela identycznie zainstalowane gniazda dla prawego i lewego kanału. Przy pierwszym uruchomieniu lub zmianie cyfrowego źródła dźwięku proponujemy postępować według kroków zaproponowanych przez producenta.

Pilot do YAYUMA AWARENESS LINE

 • Uruchamiamy menu SETUP/INPUT level
 • Podajemy na wejście procesora sygnał testowy (dołączony na kluczu USB). 
 • Ustawiamy poziom w dB: świecić powinny się diody: zielone, żółte i pierwsza czerwona. Takie ustawienie oznacza idealne dopasowanie sygnału wejściowego do parametrów pracy układów wewnątrz procesora. Zaświecenie się drugiej pary diod czerwonych (wszystkie diody świecące) oznacza stan przesterowania układu i może generować zniekształcenia. 
 • Zapisujemy ustawienia do wybranego banku pamięci lub ustawiamy inne, dodatkowe parametry startowe przed ostatecznym zapisaniem. 
 • W każdym momencie można załadować wcześniej zapisane ustawienia z banków pamięci. 

 

 

[img:6]

 

GALERIA ZDJĘĆ

   

[img:9]

Jerzy Pona - twórca technologii Pona Sound

[img:10]

Zespół firmy YAYUMA od lewej: Jarek Proksa, Jurek Pona, Marcin Skrzypczak

[img:11]

Zespół firmy YAYUMA w trakcie prezentacji w hotelu Golden Tulip - Audio Video Show 2016. Na drugim planie Arek Szweda - SVEDA AUDIO

[img:12]

 Prezentujący technologię Root Master Guillaume Chalaron z Francji

[img:13]

Zestaw na którym realizowane były prezentacje w sali firmy SVEDA AUDIO w hotelu Golden Tulip - Audio Video Show 2016

[img:14]

[img:15]

Zdjęcia ze spotkań i prezentacji w Warszawie. Showroom INFOAUDIO.PL oraz salon Hi-Ton Home of Perfection.

[img:16]

 

 

 

 

 

 

 

Źródła

Gdzie kupić?

YAYUMA YAYUMA www.yayuma.eu

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > YAYUMA rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz