

DALI KONTRA WARHOL
Tym razem słowo "DALI" będzie miało dwa znaczenia. Oprócz duńskich głośników na wystawie Dali kontra Warhol zobaczymy oryginalne grafiki, rzeźby i obrazy hiszpańskiego mistrza surrealizmu. Ale najważniejszą dla audiofila częścią tej prezentacji będzie możliwość obejrzenia ekspozycji na która składać się będzie kolekcja, zaprojektowanych przez Andy Warhola, okładek płyt winylowych.
Pieniądze nakręcają świat i rządzą jego mechanizmami. Ludzie je posiadający mają olbrzymi wpływ na to jak świat jest urządzony i jak działa. Na pewno rozumieli to Salvador Dali i Andy Warhol. Tworząc, chcieli mieć wpływ na świat jaki ich otaczał. Wystawa Dali kontra Warhol – sztuka, muzyka, film pokazuje dwóch artystów, którzy nie mieszczą się w ciasnych ramach swoich czasów. Wystawa to zestawienie dwóch wybitnych indywidualności XX w. - artystów tworzących w wielkim obszarze SZTUKI, poczynając od malarstwa po film i podniesiony na piedestał design.
Z początku wydaje się, że twórców wszystko dzieli: pochodzenie, miejsce urodzenia, język, świat wyobraźni oraz warsztat. Dzieli ich także epoka i osobiste podejście do sztuki. Dali już na początku XX w. jest wyznawcą nowego kierunku w malarstwie – jakim jest surrealizm Tworzy, posługując się rewelacyjną techniką i bardzo pewną ręką, namiętne, pełe fantasmagorii oniryczne kompozycje na płótnie i papierze. Jego wielka wyobraźnia szybko odnajduje nowe medium - film. Reżyser Luis Buñuel zaprasza Dalego do współpracy nad realizacją Psa Andaluzyjskiego, dzieła uważanego przez wielu krytyków za jedno z najwybitniejszych osiągnięć kinomatografii. Skandalizujący obraz wywołuje oburzenie skostniałego społeczeństwa. Film jest pełen surrealistycznych wizji i odniesień.W tym czasie, gdzieś wśród robotniczych dzielnic Pittsburgha w Pensylwanii rodzi się Andy Warhola. Nic nie zapowiada, że kilkadziesiąt lat później, potomek słowackich emigrantów zostanie okrzyknięty papieżem Pop-artu. Warhol tworzy niezliczone, powielane w druku portrety gwiazd ekranu i... puszek z zupą Cambella.
W czasie wernisażu opiekujący się kolekcja winyli Piotr Metz poprowadzi spotkanie,
w trakcie którego usłyszymy zapewne wiele ciekawych historii dotyczących prezentowanych okładek płyt
Nie sposób zebrać w jednym miejscu wszystkie dzieła, opowieści o działaniach, o spotkaniach, skandalach i związkach obu twórców. Wystawa jednak, w sposób achronologiczny zagląda w najważniejsze dokonania obu artystów. Wielkie dzieła sąsiadują ze słynnymi instalacjami i projektami komercyjnymi oraz zdjęciami. traktowanymi jako zapis chwili. Wprowadza w świat surrealizmu, czasem wręcz szaleństwa, ale i metodycznej pracy. Wystawa pozwala zanurzyć się w świat zapachu, odkryć wizje w sali POP-kina, umożliwia spotkanie z największymi gwiazdami muzyki i bywalcami owianego sławą Factory - legendarnego miejsca pracy Warhola. gdzie nie tylko pracował ale, także, a może przede wszystkim po prostu żył, spędzając czas z nowojorską bohemą.
www.dalikontrawarhol.pl
Na wystawie nie zabraknie wizerunku bardzo młodego Salvadora Dali. Ekscentrycznie upozowanego z jeżowcem na głowie oraz jego muzy i przyjaciółki - Amandy Lear. Centralne miejsce wystawy zajmuje niezwykle cenna kolekcja projektów okładek płyt Warhola. Została ona pozyskana od prywatnego kolekcjonera. Wśród winyli znajdują się egzemplarze unikatowe, nigdy wcześniej nie prezentowane poza stałą kolekcją, w tym najbardziej znane okładki do płyt Rolling Stones i Velvet Underground. To jedne z najważniejszych dzieł prezentowanych na wystawie. Dają możliwość bezpośredniego przyżenia się pomysłom artysty. Zobaczymy także słynny projekt sofy autorstwa Salvadora Dali. Kształt tego pięknego mebla wzorowany jest na ustach aktorki Mea West, która zwykła mówić:
Nie chodzę, jeśli mogę siedzieć, i nie siedzę, jeśli mogę się położyć.
Na wystawie piękno zmiesza się z naturalizmem, świat ducha ze światem pieniądza, świat uciech z podglądactwem, wreszcie autopromocja ze prawdziwą i zasłużoną sławą; jak mawiał Warhol (In fifteen minutes, everybody will be famous) - Każdy może być sławny w 15 minut. Wystawa wkracza i konfrontuje nas z takimi możliwościami. Dali i Warhol osiągnęli szczyty, wywierali ogromny wpływ na otaczający nas świat. Byli i są niewyczerpanym źródłem inspiracji zarówno dla prawdziwych projektantów, jak i nieudolnych naśladowców. 15 minut sławy może być urzeczywistnieniem marzenia dla wielu ludzi na całym świecie, ale ta wystawa udowadnia, że zdobycie prawdziwego rozgłosu to nie tylko geniusz, łut szczęścia, ekscentryczność, ale także ciężka praca, której efektem są setki dzieł sztuki.
Mistrzowska autopromocja pomieszana z manią wielkości (Dali) i nowojorska wystudiowana „zwykłość“ (Warhol) podkreślone będą charakterystycznym cienkim wąsem i nieodłączną białą peruką – symbolami, które nieodmiennie przywołują oba nazwiska.
Wystawa dotyka tajemnicy ich sukcesu, zadaje pytanie dotyczące podobieństw i różnic i konfrontuje odwiedzającego z własnymi marzeniami... o pieniądzach i sławie. Wiele osób chce odkryć tajemnice powodzenia. Być może ten jedyny najlepszy pomysł przyjdzie do głowy w niezwykłej popcafe lub sklepie stanowiącym integralne części wystawy, a może w pracowni drukarskiej gdzie zostanie pokazany proces powstawania sitodruku – ulubionej techniki Andy Warhola.
PARTNER TECHNOLOGICZNY