Read Me: Internet 5 generacji

Jak donoszą media minister (ministra) cyfryzacji Anna Streżyńska zapowiedziała wsparcie rządowe dla wprowadzenia na terenie Polski superszybkiego internetu bezprzewodowego w ramach sieci 5-tej generacji.

[img:1]

Jeszcze nie ma co zacierać rąk, ponieważ prace nad jej powstaniem są w powijakach, Aktualnie zakończył się trwający 2 lata etap dyskusji na terenie Unii Europejskiej nad perspektywami wdrażania nowej sieci, oraz wyznaczono wstępny harmonogram wdrożeń.
To co przykuło moją uwagę w komunikacie, to to iż nasz kraj zamierza być liderem w tej dziedzinie.

Sprawa jest niebagatelnej wagi i mimo, że nie będzie to odpowiednik wynalezienia maszyny parowej czy elektryczności to z punktu widzenia użytkowników indywidualnych i firm rozwój cywilizacyjny dostanie niezłego kopa.

5G opierać się będzie na trzech głównych filarach:

  • eMBB - enhanced Mobile Broadband
  • mMTC - massive Machine Type Communications
  • URLLC - Ultra-Reliable Low Latency Communications

Co to oznacza?

eMBB - to rozszerzony mobilny szerokopasmowy dostęp do internetu, oznaczający bardzo szybki dostęp do danych i równie szybki ich transfer. Będzie on wystarczająco wydajny by umożliwiać bezprzewodowy dostęp do telewizji 4K. To co nas melomanów może zainteresować, to dostęp do plików hi-res z większą swobodą niż obecnie niekiedy do mp3. Przy tak wysokich transferach w zasadzie nie będzie potrzeby przechowywania danych w pamięci telefonu, a nasze życie w jeszcze większym stopniu przeniesie się do chmury skąd będziemy pobierać np. muzykę, odsyłając tam jednocześnie zrobione właśnie zdjęcia. Za kilka lat obudzimy się w funkcjonalnie innym świecie niż ten do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

mMTC - masowa komunikacja pomiędzy maszynami - tu prawdopodobnie wydarzy się najwięcej i będzie to istne science-fiction. Z jednej strony będzie możliwe podłączenie do sieci setek milionów urządzeń i ich bezpośrednią komunikację pomiędzy sobą w tworzeniu chociażby tzw. inteligentnych miast. Z drugiej strony poziom inwigilacji wespnie się na niespotykane do tej pory wyżyny. Gdy zaniknie potrzeba kładzenia kosztownej infrastruktury przewodowej (idą ciężkie czasy dla branży miedziowej) co powstrzyma kogokolwiek przed przykręcaniem kamer do co drugiego słupa? Jednym słowem będą plusy dodatnie i plusy ujemne. Więcej na ten temat można znaleźć pod hasłem „internet rzeczy”.

URLLC - ultraniezawodna transmisja o niskich opóźnieniach - opóźnienia na poziomie 1 milisekundy oznaczać będą komunikację w czasie rzeczywistym, oraz niezawodność działania w zastosowaniach krytycznych jak zdrowie, bezpieczeństwo, rozwój komunikacji autonomicznej. Podam pierwszy z brzegu przykład jaki mi przyszedł do głowy znany już dziś - NaviExpert to nawigacja - smartfon jest terminalem gdzie wprowadzamy cel podróży, trasa jest wyznaczana z uwzględnieniem stanu faktycznego korków na drogach na serwerach firmy i odsyłana do użytkownika w postaci gotowych wytycznych jak jechać - mniej stania to tańsze jeżdżenie. Nic nie będzie stało na przeszkodzie by coraz więcej usług przenosiło się do wyspecjalizowanych wydajnych centów obliczeniowych, a my będziemy używali smartfonów albo czegoś innego jak np. wyświetlanie bezpośrednio na siatkówce oka w charakterze interface’u.

Terminarz działań:

  • do końca 2017 r. państwa członkowskie powinny stworzyć krajowe harmonogramy rozmieszczenia sieci 5G
  • powinny wyznaczyć przynajmniej jedno duże miasto, w którym do końca 2020 r. na zasadach komercyjnych rozpocznie działanie sieć 5G
  • w 2025 r. wszystkie obszary miejskie i główne szlaki transportowe powinny być pokryte zasięgiem nowej technologii

Każda sieć radiowa musi mieć zarezerwowane pasmo/pasma, w przypadku 5G będą to 700 MHz,
3,4–3,8 GHz i 26 GHz oznacza to wiele papierkowej roboty nad zwolnieniem lub zmianą użytkowania niektórych pasm. Żeby sieć radiowa mogła działać potrzebna jest również rozbudowana światłowodowa sieć szkieletowa… kasa, kasa, kasa. Ale jest jedna rzecz, z której politycy chyba nie zdają sobie sprawy - im wyższa częstotliwość nadajnika tym mniejszy zasięg wokół masztu… inwestycja w 4G LTE była gigantyczna, daje się z niej wyciskać 300Mb/s, czy więc zwiększenie przepustowości jest uzasadnione ekonomicznie? Na terenie centrów dużych miast na pewno tak - tam znajduje się gros firm i ich pracowników. Wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych zapewne również tak z tych samych powodów ale żeby tak cały kraj? Z drugiej strony mówimy o zmianie filozofii działania urządzeń sieciowych, które będą mogły działać autonomicznie, a będą ich miliony.

[img:3][img:4]

Wydajność sieci ma obejmować dziesiątki Mb/s dostarczane równocześnie do dziesiątek tysięcy użytkowników (tu 4G bardzo kuleje o czym wie każdy kto próbuje używać netu na dużej imprezie koncertowej), 100Mbs w rejonach zurbanizowanych oraz 1Gb/s równoczesnego transferu do pracowników w obrębie biura. Niektóre źródła podają nawet 100Gb/s. Do tego tysięce aktywnych czujników (pralki, lodówki, żarówki). Teoretyczna granica 5 miliardów użytkowników obecnej sieci zostanie praktycznie zniesiona. Dla porównania: transmisja strumienia HD wymaga 5Mb/s, a strumienia 4K 25Mb/s.
Tylko czy nasze organizmy to zniosą?

[img:2:R]Anna Streżyńska: Dzisiaj powołujemy Porozumienie na rzecz Strategii „5G dla Polski" adresowane do wszystkich zainteresowanych: operatorów telekomunikacyjnych, izb gospodarczych, dostawców usług, sprzętu i rozwiązań telekomunikacyjnych, instytucji badawczo-rozwojowych oraz uczelni technicznych i polskich startupów. Celem porozumienia będzie stworzenie do końca tego roku Strategii „5G dla Polski", która następnie przyjęta zostanie przez Radę Ministrów. To pierwszy krok, który pozwoli nam zostać liderem we wdrażaniu sieci 5G w Europie.

Anna Streżyńska jest ministrem cyfryzacji od jesieni 2015, w latach 2006–2012 była prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a wcześniej podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa, właściwym w sprawach łączności - ma więc szansę znać się na swojej robocie co samo w sobie już dobrze wróży.

Na marginesie tematu - przyszłość audio widzę tak:

  • 80-90% muzyki będzie słuchanej w streamingu i od tego nie ma już odwrotu
  • 10-20% pozostanie w rękach kolekcjonerów winyli, CD i taśm
  • za ok. 3 lata pojawi się sprzęt nowej generacji dostosowany do nowych reguł gry - w każdym z państw europejskich co najmniej jedno miasto ma być w zasięgu 5G
  • dni DAB+ są już policzone - ogromna to strata, że tak długo ociągaliśmy się z wprowadzeniem cyfrowego radia, był na to czas i przestrzeń 20 lat temu, a teraz powstała technologia, która go zastąpi

Z informacji do których dotarłem jasno wynika, że jako kraj będziemy się starali (mamy się postarać) być w czołówce państw na terenie których będą się odbywały pierwsze testy i wdrożenia.

Byłoby fajnie gdybyśmy nie zostali po raz kolejny sprowadzeni do podmiotu kupującego technologie od wielkich koncernów (sorki, że gadam jak polityk). Może tym razem krajowe firmy nas zaskoczą i przygotują własną ofertę urządzeń telekomunikacyjnych? Ja bym się bardzo, ale to bardzo ucieszył gdyby okazało się, że deklarowana chęć wsparcia startupów przyjęła konkretny wymiar, żeby coś z tego wyszło. Żeby Europejczykom lub Koreańczykom bardziej się opłacało stawiać 5G na naszych stacjach, niż odwrotnie.

 Waldemar Nowak

 

PS. Trzymam kciuki za powodzenie tego projektu, ponieważ dowiedziałem się o nim z telewizji przypomniał mi sie tekst, który w latach 70. śpiewał klasyk pieśni alternatywno/podziemej Jacek Kleyff:

„Telewizja pokazała,
A uczeni podchwycili,
Że jednemu psu gdzieś w Azji
Można przyszyć łeb od świni…”

[img:6]

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz