3 listopada 2017 04:00
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info EIC EIC tel: + 48 22 594 83 83 www.eic.com.pl DSV Plac Kaszubski 8 81-350 Gdynia

FlareConnect zastąpi FireConnect

Spółka Pioneer/Onkyo ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej platformy multiroom - FlareConnect. Jest ona udoskonalonym rozwinięciem dotychczas stosowanego FireConnect i będzie dostępna w nowych produktach, jak również po wgraniu nowego firmware’u w wybranych dotychczasowych urządzeniach.

Jak mawia staroindiańskie porzekadło: „Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi…”.

[img:1]

Wygląda na to, że technologia bezprzewodowej łączności multiroom, licencjonowana do tej pory od firmy BlackFire, została zastąpiona przez rozwiązanie własne wypracowane przez Pioneer/Onkyo i została ochrzczona: FlareConnect.

Dlaczego o tym w ogóle wspominamy?
Powody są co najmniej trzy:

 1. By uspokoić dotychczasowych klientów - zmiana nie stanowi zagrożenia, ponieważ wraz z wgraniem nowego firmware’u przejście z jednej platformy na drugą ma następować automatycznie (na końcu lista kompatybilnych urządzeń).
 2. FlareConnect oferuje nowe funkcjonalności, których wcześniej nie było, co świadczy o intencji dalszego rozwijania softu.
 3. Pozbycie konieczności ponoszenia opłat licencyjnych na rzecz firmy zewnętrznej powinien przełożyć się na obniżenie cen.


[img:5]Ilustracja pokazuje najistotniejszą ze zmian - dwukierunkowość transmisji 

Co się zmieniło:

1. Pojawiła się możliwość dowolnego przełączania zależności Master (nadajnik) / Slave (odbiornik). Dotychczas przenośne głośniki MRX były fabrycznie konfigurowane jako odbiornik (Slave) bez możliwości zmiany tego ustawienia. Nadajnikami (Master) były dotąd wyłącznie urządzenia źródłowe (np. odtwarzacz sieciowy NC-50DAB, oraz wzmacniacze i amplitunery). Teraz dla każdego urządzenie można zmienić ustawienie, tzn. nawet głośnik MRX będzie mógł pełnić funkcję głównego urządzenia źródłowego (Master) rozsyłając przez sieć sygnał do innych, kompatybilnych z FlareConnect urządzeń w domu.    

2. Z początkiem stycznia ma zostać wydana kolejna aktualizacja rozszerzająca możliwości FlareConnect. Dotąd możliwe było rozsyłanie przez tę platformę wyłącznie materiału sieciowego, tzn. z aplikacji sieciowych w jakie wyposażone są urządzenia (np. radio internetowe, Spotify, Deezer itp.). Po styczniowej aktualizacji możliwe będzie również rozsyłanie materiału pochodzącego z podłączonych, zewnętrznych urządzeń (np. gramofon, odtwarzacz CD/SACD).

3. PlayQueue, czyli możliwość tworzenia playlist (za pośrednictwem aplikacji) ze źródeł gotowych do ciągłego odtwarzania - z serwerów muzycznych i nośników USB.


[img:2]A tak to wyglądało do tej pory - był szef (Master) i on rządził dystrybucją sygnału

[img:3:R]Oficjalny komunikat prasowy jest nieco niejasny i skłania do snucia przypuszczeń, zwłaszcza, że istotne kwestie nie zostały powiedziane wprost, np. czy współpraca z BlackFire będzie w jakiejś formie trwała nadal, czy to już definitywny koniec. To rodzi natychmiast pytanie - co z nowym, zaawansowanym protokołem BlackFire RED, który oprócz strumieni audio integruje również obraz 4K w domowej sieci Wi-Fi?

FlareConnect przejmuje tylko temat audio z pominięciem video i chwilowo chyba tak pozostanie, ale gdy się tak dogłębnie zastanowić, to czyż w interesie firmy (tej i innych) nie leży poszerzenie oferty o bezprzewodowe strumieniowanie również i wideo w ramach sieci domowej?

 

Popuśćmy nieco wodze fantazji i pogdybajmy:

 1. Pioneer i Onkyo byli pionierami lansującymi systemy otwarte, i robili to z taką pasją, że obok otwartego FireConnect dokładali równolegle jeszcze Chromecast buil-in (lista wspierających firm) oraz DTS Play-Fi (lista wspierających firm).
 2. Jeżeli nie zostanie w przyszłości zachowana kompatybilność z FireConnect to cała idea tego uniwersalnego protokołu transmisyjnego pójdzie w diabły. A może o to właśnie chodzi? By wraz z nadejściem FlareConnect zrobić zamknięty system, który w ramach marki będzie mógł się w końcu wyróżniać czymś przed konkurencją (patrz: Co się zmieniło).
 3. W tym samym czasie gdy FlareConnect będzie „robił swoje” firma nadal utrzyma renomę otwartej na świat dzięki kompatybilności zapewnionej przez Chromecast i DTS Play-Fi.
 4. Użytkownicy Pioneera i Onkyo prawdopodobnie zyskają na szybszym rozwoju oprogramowania wykorzystującego firmowe rozwiązania sprzętowe - co by nie mówić FireConnect musiał się liczyć z możliwościami wielu uczestniczących w programie firm.
 5. A firma BlackFire (www.bfrx.com ) zniknie z rynku po stracie swoich głównych klientów. W portfolio z dużych graczy pozostał im już tylko Harman/Kardon i kilka płotek (sorki jeśli kogoś uraziłem).
 6. Rynek się skonsoliduje, bo nieco się za mocno rozdrobnił i wszyscy nappy (no, może poza BlackFire).

Wielce prawdopodobne, że w firmie w porę ktoś nie uwierzył, że multiroom ma przyszłość, a gdy mleko się rozlało licencjonowanie gotowego rozwiązania pozwoliło „kupić” stracony czas by przygotować własne kadry.
Jak dziś pamiętam dyskusje w gronie fachowców, które odsądzały mnie od czci i wiary za zachwyt nad produktami Sonosa i głosy, że „to się nie przyjmie”.

To co na początku mogło się wydawać się z punktu widzenia Pioneera zaletą - czyli żeby firma zewnętrzna zajmowała się oprogramowaniem - finalnie okazało się kulą u nogi spowalniającą rozwój. I to wydaje się najprawdopodobniejszą przyczyną całego tego zamieszania.


[img:4]Pora na pytanie kontrolne, sprawdzające poziom przyswojenia treści - gdy podobna grafika pojawi się z logo FlameFire
to czym bedzie się różnić? Oczywiście strzałkami skierowanymi w obie strony

Wybór cytatów z komunikatu prasowego:

 • Nowy FlareConnect obejmuje wszystkie funkcje FireConnect z lepszą wydajnością.
 • Nowe właściwości dostępne będą po wykonaniu prostej aktualizacji oprogramowania.
 • Technologia FlareConnect* dystrybuuje i synchronizuje muzykę ze źródeł podłączonych do sieci i zewnętrznych źródeł dźwięku (z wykorzystaniem dwuzakresowego pasma 5 GHz / 2,4 GHz Wi-Fi) między wybranymi urządzeniami audio/wideo firmy Pionier i kompatybilnymi głośnikami bezprzewodowymi.
 • Umożliwia to użytkownikom odtwarzanie nagrań LP, płyt CD, plików z sieciowych serwisów muzycznych na żądanie i innych źródeł muzycznych, niezależnie od miejsca w domu.
 • FlareConnect oferuje także elastyczność w zakresie standardowego protokołu przydziału urządzeń „Master-Slave”, który znajduje się w centrum każdego systemu multi-room.
 • Pobierając nowe oprogramowanie produkty pracujące z „FireConnect” będą zastępowane przez „FlareConnect”.

* Możliwość współdzielenia dźwięku z zewnętrznych wejść zostanie włączona wraz z przyszłą aktualizacją oprogramowania i będzie się różnić w zależności od modelu urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w poszczególnych specyfikacjach produktu.

 

Lista urządzeń kompatybilnych z FlareConnect:

Modele 2017
TX-8270, TX-8250, TX-NR474, TX-NR575E, TX-NR676E, TX-RZ720, TX-RZ820, CS-N575D, HT-R997

Modele 2016
TX-NR555, TX-NR656, HT-R695, TX-RZ710, TX-RZ810, TX-RZ1100, TX-RZ3100, PR-RZ5100, TX-L50, TX-L20D, LS7200, NCP-302, NS-6130, NS-6170, R-N855

Na pamiątkę... tak wyglądających reklam już nie będzie :)[img:6]

Film z 2016, pokazuje ówczesne zalety systemu i nie stracił wiele na aktualności jeśli mówimy o podstawowych zaletach

Aplikacje multiroom Multiroom

Gdzie kupić?

PIONEER

Dystrybucja w Polsce:

DSV

adres:
Plac Kaszubski 8 81-350 Gdynia

Sklepy muzyczne > PIONEER rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

ONKYO ONKYO www.onkyo.pl

Dystrybucja w Polsce:

Konsbud HI-FI

tel.: +48 22 750 23 22
tel.: +48 22 750 23 04
adres:
ul. Nowa 23 05-500 Piaseczno - Stara Iwiczna
Konsbud HI-FI

Sklepy muzyczne > ONKYO rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz