LEXICON: RV-9 ciężka artyleria kina
I oto dotarł do nas (znaczy się do Polski, a nie do redakcji) najbardziej zaawansowany amplituner
w ofercie Lexicon'a.
To sprzęt dla miłośników kina przez duże „M”
i koneserów kinowego brzmienia.
Nie ma co się oszukiwać - nowoczesne amplitunery są do siebie dość podobne pod względem wyposażenia, obowiązkowo obsługują formaty dźwięku przestrzennego Dolby ATMOS i DTS: X 3D, posiadają jakiś system korekcji akustyki pomieszczenia (w tym wypadku Dirac Live), jakiś poprawiacz sygnału (w tym przypadku autorski Logic7 Immersion), są kompatybilne z Dolby Vision 4K, mają po kilka wejść i wyjść cyfrowych (w tym przypadku 7x wejść HDMI, 3x wyjścia HDMI) w tym jedno obowiązkowo z ARC (Auto Return Channel), mają Spotify Connect, dzięki UPnP obsługują serwery z filmami, mają DAC (audiofilski Cirrus CS42528) i obowiązkowo appkę na smartfona.
Dlaczego tak się dzieje? Po prostu muszą takimi być, by zachować kompatybilność z nośnikami danych i kodowaniem ścieżek audio. Skoro więc są do siebie aż tak podobne, to co je różni? Co powoduje, że ceny są aż tak zróżnicowane? Różnią się (upraszczając nieco temat) wzmacniaczami i tym co się kryje za uniwersalnym określeniem „jakość projektu i wykonania”, a na tym polu Lexicon ma do zaoferowania wyjatkowo dużo "extrasów".
Rozpoznawalny industrialny design emanujący luksusem
(kliknij żeby powiększyć)
O Lexicon RV-9 mówi się, że stawia wrażenia odsłuchu na zupełnie nowym poziomie. A wszystko to zasługa dopracowanego wzmocnienia w klasie G, która to klasa z uwagi na poziom złożoności nie jest tak rozpowszechniona jak wszędobylska klasa D.
Gdy już taki wzmacniacz uda się skonstruować, to pokazuje on swoją wyższość oferując: większą wydajność i przejrzystość, przy mniejszej emisji energii cieplnej niż klasa A. Cytując za producentem:
Podobnie jak w hybrydowym silniku samochodowym, w klasie G zastosowano wiele zasilaczy. Pierwszy zasilacz działa w czystej klasie A, która nie ma zniekształceń zwrotnicy. Jeśli odbierany jest sygnał dynamiczny, który wykracza poza możliwości pierwszego źródła zasilania, zasilanie wtórne jest stopniowo włączane do pełnej mocy znamionowej zgodnie z wymaganiami. Ta wydajna konstrukcja oznacza, że dodatkowa moc jest używana tylko w razie potrzeby.
Panel przedni amplitunera to pół cala szczotkowanego, anodyzowanego aluminium, dodatkowo
głęboko frezowane logo pogłębia poczucie solidności
Znaczy to mniej więcej tyle - jest to kinowy wzmacniacz w klasie A ze wszystkimi jej zaletami, a jednocześnie pozbawiony podstawowej wady jaką jest ogromna konsumpcja energii zamienianej w większości w ciepło. Ponadto wzmocnienie w klasie G pracuje przez cały czas na wszystkich kanałach, nawet jeśli materiał źródłowy jest wyjątkowo wymagający.
Ponadto w projekcie wyeliminowano zbędne połączenia i funkcje oraz skoncentrowano zasoby, aby utrzymać bezkompromisową, najlepszą w klasie integralność i przetwarzanie sygnału audio i wideo.
Sekcje AV zaprojektowane zostały z uwzględnieniem obecnych i nadchodzących technologii. Jest więc
HDMI 2.0a z HDCP 2.2 4K „Ultra HD” i 3D oraz kompatybilność z Dolby Vision, bez której szkoda byłoby startować do jakiegokolwiek telewizora lub projektora wyższej klasy.
I jeszcze jeden cytat:
Przetwornik Cirrus CS42528 do konwersji A/D i D/A oferuje zakres dynamiczny 114dB i -100 THD + N wejścia i wyjścia. Układ analogowy na wejściach i wyjściach jest zoptymalizowany pod kątem ogromnego zakresu dynamiki, ultra niskich zniekształceń. Wyjątkową funkcjonalnością jest też elastyczność systemu uzyskana dzięki dekodowaniu 7.1.4 i 7 końcówkom mocy,
oraz niezależnej drugiej strefie z wideo i triggerami, a także kontroli RS232, Ethernet i IR. Zasadniczo ułatwia to konfigurowalność amplitunera RV-9 z różnymi systemami. Uzupełnieniem systemu i dodatkowymi argumentami na korzyść tego doskonałego wyboru są: elastyczna konfiguracja, Spotify Connect i druga strefa z dźwiękiem, wideo 4K, sterowaniem podczerwienią oraz triggerami.
CZYTAJ> LEXICON: RV-6 tańsza wersja RV-9, gdy potrzeba mniej mocy
Lexicon to marka zajmująca się przede wszystkim dźwiękiem dla profesjonalistów, więc ich produkty kierowane na rynek „cywilny” osiągają ponadprzeciętne parametry. To trochę jak z BMW - buduje samochody, ale nawet jak zbuduje rower to jest on nie z tej ziemi.
Specyfikacja techniczna (ekstremalnie skrócona)
- Wyjściowa moc ciągła, na kanał, przy 8 Ω/ 4 Ω
- Wysterowane 2 kanały 20-20.000 Hz, <0,02% THD 120 W / 200 W
- Wysterowane 2 kanały 1kHz, 0.2% THD 130 W / 210 W
- Wysterowane 7 kanałów 1kHz, 0,2% THD 100 W / 180 W
- Szumy i przydźwięk (A-wtd) – <0.15 mV
- Zużycie energii (maksymalnie) 1,5 kW
- Zużycie energii (typowe) 100 W
- Zużycie energii (czuwanie) <0,5 W
- Wymiary: 433 x 425 x 171 mm
- Waga: 16,7 kg
Cena sugerowana: 26 900 zł
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Pon.-Pt. 8:30 - 16:30