9 października 2018 13:31
Info MIP sp. z o. o MIP sp. z o. o tel: 22 424 8254 www.mip.bz

AURALIC: LEO GX - Reference Master Clock

Pojawienie się LEO GX Reference Master Clock należy określić jako technologiczny przełom w świecie hi-endowego audio cyfrowego.
To niepozorne urządzenie pokonuje barierę, która była do tej pory nie do pokonania - pozwala narzucić DAC’owi referencyjne taktowanie z zewnątrz.

Auralic tym samym postawił kropkę nad „i” jeśli chodzi o najnowszą linię swoich urządzeń z serii G i umocnił reputację, jako producenta innowacyjnych urządzeń audio.


[img:4]Światowa premiera na High End 2018, Monachium

Najnowszy produkt firmy Auralic, który swoją premierę miał podczas tegorocznych targów High End w Monachium wkrótce pojawi się w sprzedaży w Polsce. Generator zegara LEO GX Reference Master Clock to urządzenie umożliwiające integrację wyłącznie z firmowymi przetwornikami cyfrowo-analogowymi z serii G. Chodzi tutaj zarówno o urządzenia takie, jak VEGA G2 Streaming DAC, jak i także przyszłe modele mające jeszcze wyższe osiągi. Jednocześnie LEO GX jest jedynym w swoim rodzaju i w sposobie działania urządzeniem referencyjnym. Wszystkie systemy audio na świecie, do synchronizacji używają wewnętrznych zegarów. Auralic LEO GX zrywa z tą tradycją, to w istocie zupełnie nowy rodzaj urządzenia. Jest on w stanie całkowicie zastąpić układ taktujący w przetworniku i jednocześnie wynieść brzmienie całego systemu w stratosferę.


[img:1] 

AURALiC LEO GX - przełom w taktowaniu systemów cyfrowych

W czasach, kiedy formaty muzyczne rozwijają się w kierunku bardzo wysokich rozdzielczości i dzięki temu większej szczegółowości, to jakość odtwarzania systemów audio (a Hi-End w szczególności) uzależniona jest od precyzji zegarów taktujących. Dzięki precyzyjnemu taktowaniu systemy te mogą zachować odpowiednie parametry przetwarzania sygnału w domenie cyfrowej. W przypadku plików o wysokiej rozdzielczości odtworzenie ich pełnego zakresu dynamiki jest możliwe tylko z pomocą zegarów taktujących, które potrafią pracować z częstotliwościami ponad dziesięć razy wyższymi, niż te, jakie były powszechne zaledwie kilka lat temu. Jednakże współczesne zegary o wysokich częstotliwościach, jakie znajdujemy w przetwornikach cyfrowo-analogowych są jednocześnie droższe i trudniejsze do skonstruowania, niż kiedykolwiek.


[img:2]Od zaplecza niewiele się dzieje, ach jak te pozory mylą

Nawet systemy, które używają tradycyjnych zewnętrznych generatorów zegara (zegarów 10MHz lub zegarów pracujących z częstotliwością próbkowania) są ograniczone osiągami wewnętrznego zegara w przetworniku DAC. Przetwornik może wtedy wzorować się na zewnętrznym sygnale taktującym aby stworzyć swój własny sygnał zegara używając pętli PLL. Jednakże nigdy nie może zdekodować sygnału dokładniej, aniżeli pozwala mu na to jego własny mechanizm taktujący (zazwyczaj oparty na oscylatorze).

[img:7:R]Zegar referencyjny AURALIC LEO GX, działając w połączeniu z przetwornikiem VEGA G2 Streaming DAC,
to zupełnie nowe podejście do całej koncepcji taktowania systemów audio. Teraz, po raz pierwszy w historii,
hi-endowy przetwornik może pracować bezpośrednio z sygnałem dostarczonym z zewnątrz przez zegar referencyjny - nigdy wcześniej nie było możliwe, aby całkowicie obejść wewnętrzny zegar przetwornika DAC na rzecz wyższej precyzji dedykowanego zewnętrznego zegara.

Współdziałanie pomiędzy zegarem LEO GX oraz przetwornikiem VEGA G2 to całkowicie nowy i potencjalnie rewolucyjny system taktowania. Co więcej taki, który faktycznie spełnia obietnicę dostarczenia lepszego, niż kiedykolwiek zakresu dynamiki, powiększonego odstępu sygnału od szumu oraz pomijalnych zniekształceń.

 

LEO GX – zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne

[lupa:1:R]AURALiC LEO GX stosuje wszystkie rozwiązania spotykane w innych urządzeniach serii G, aby zapewnić perfekcyjne środowisko dla jednego z najbardziej zaawansowanych systemów dostępnych w hi-endowym audio - serii G.
LEO GX to tak naprawdę dwa zegary, każdy kontrolowany temperaturowo dla stabilnego działania. Każdy z nich jest też dedykowany, aby zapewnić ekstremalnie precyzyjne częstotliwości taktowania dla wielokrotności sygnałów bazujących na 44.1KHz oraz 48KHz, a dokładnie częstotliwości pracy tych zegarów to odpowiednio 90.3168MHz oraz 98.304Mhz. Są do zadziwiająco wysokie wartości, które odzwierciedlają poziom osiągów oferowanych przez LEO GX.

(kliknij żeby powiększyć)

Obudowa Unity Chassis, jaką możemy znaleźć w produktach serii G chroni Zegar Referencyjny przed szumem elektromagnetycznym (EMI), jednocześnie jej specjalnie skonstruowane nóżki absorbują wibracje. LEO GX został także zbudowany w oparciu o dwa liniowe zasilacze Purer-Power AURALiC’a: jeden dla zegarów i jeden dla systemów sterujących. W LEO GX pojawia się także nowa technologia izolacji optycznej. Przesyła ona sygnały kontrolne za pomocą włókien optycznych, w celu separacji wewnętrznych modułów oraz aby zminimalizować liczbę fizycznych połączeń wewnątrz urządzenia.

Ogromną zaletą LEO GX jest też sama natura jego implementacji. W układzie bezpośredniego dostarczania sygnału zegara nie ma potrzeby stosowania wysoko szumowych pętli PLL w systemie. Ponieważ przetworniki serii G takie, jak VEGA G2 działają bezpośrednio z sygnałem z LEO GX nigdy nie zachodzi więc potrzeba „namierzenia” jakiegokolwiek sygnału, dlatego też rzuca się w oczy (uszy) właśnie brak jakichkolwiek pętli PLL.

[img:3:R]LEO GX to zegar, który jest tak precyzyjny i działa na tak wysokiej częstotliwości, że nie wszystkie połączenia są w stanie skutecznie przenosić jego sygnał. Aby pomóc użytkownikom w tej kwestii, AURALiC zdecydował się zaoferować LEO GX w dwóch wersjach. LEO GX (Premium) jest dostarczana ze specjalnym kablem opracowanym przez firmę AURALiC, który jest zrobiony z materiału spełniającego standardy wojskowe - pasmo przenoszenia 60GHz. Kabel ten jest robiony ręcznie i dokładnie strojony za pomocą precyzyjnych instrumentów pomiarowych. Tak naprawdę dostarczany jest z nim nawet pisemny raport ilustrujący to, że jego specyfikacja jest w stanie spełnić swoje zadanie z nawiązką. LEO GX (Basic) jest z kolei dostarczany ze zwykłym kablem przenoszącym sygnał zegara.

Przy konstrukcji LEO GX zwrócono uwagę na wiele detali. Oznacza to, że stworzono środowisko, które umożliwia generowanie częstotliwości, która jest tak precyzyjna, że standardowe wyznaczniki, takie jak jitter, czy szum fazowy nie są wystarczające do mierzenia osiągów tego zegara.

 

Nowy sposób opisywania osiągów

[img:5:R]Aby zrozumieć poziom precyzji, jaki osiąga LEO GX, musimy wyjść poza tradycyjne metody pomiaru oraz zakresy używane do opisu osiągów zegarów audio. Istniejące wskaźniki nie są po prostu wystarczająco szczegółowe, aby dokładnie opisać rozdzielczość, jaka jest w zasięgu LEO GX. Zamiast tego, używa się tzw. odchylenia Allana, które mierząc krótkookresowe zmienności w osiągach zegara oraz szumie fazowym daje wyjątkową precyzję pomiarową. W przypadku LEO GX, to jakby patrzeć na szum fazowy na tyle z bliska, by móc zobaczyć zmiany w zakresie +/- 1Hz, lub nawet +/- 0.1 Hz.

Odchylenie Allana w przypadku zegara referencyjnego LEO GX Reference Master Clock wynosi 2*10-12 (dla 1 s). Jest to porównywalne do rubidowego zegara atomowego 10 MHz z szumem fazowym +/- 1Hz przy -110 dBc/Hz, lub 500 razy niższym jitterem, niż oscylator Femto 82Fs.

 Warto zwrócić uwagę na ten detal - izolacja optyczna (czarne przewody)

LEO GX i urządzenia serii G

AURALiC stworzył LEO GX aby ulepszyć systemy składające się z komponentów serii G2. Jego unikalna droga sygnału „direct-to-dac” działa na chwilę obecną jedynie z przetwornikiem VEGA G2 Streaming DAC. LEO posiada jednakże oznaczenie „X” ponieważ można go będzie zastosować wraz z przyszłymi urządzeniami serii G. Jeżeli zatem AURALiC wprowadzi modele nowej generacji (lub urządzenia bardziej budżetowe), LEO GX pozostanie kompatybilny z każdym zaktualizowanym przetwornikiem serii G.

 

[img:6:L]CZYTAJ> Więcej o serii G2 
[img:6:L]CZYTAJ> Więcej o światowej premierze systemu w Monachium

 


Zaawansowana technologia kosztuje i tak model:
Leo GX (Basic) będzie kosztował 30.000 zł
Leo GX (Premium) będzie kosztował 36.999 zł

PS. A za dziesięć lat będzie coś podobnego w każdym systemie mini i przenośnym DAPie - żyjemy w ciekawych czasach :)

DAC Hi-res (stacjonarne)

Gdzie kupić?

AURALIC

Dystrybucja w Polsce:

MIP sp. z o. o

tel.: 22 424 8254
adres:
ul. Działdowska 12 01-184 Warszawa
MIP sp. z o. o

Sklepy muzyczne > AURALIC rozwiń listę sklepów

reklama
Może Cię zaciekawić:
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz