


Q ACOUSTICS Day - dzień z Q (3)
W trzeciej części maratonu
z marką Q Acoustics, dotarliśmy w rozmowie z Alexem Munro do kolejnej kategorii produktów,
z których firma słynie od lat
– są głośniki udoskonalające dźwięk urządzeń używających ekran do komunikacji
z użytkownikiem
(TV, monitor, projektor).
Soundbary Q Acoustics:
– nie próbują być najmniejsze, mają więc czym grać,
– zwalniają klienta z zakupu subwoofera, bo mają wbudowany
– dzięki technice BMR potrafią nagłośnić całe pomieszczenie
w zakresie 180 stopni (pokój, klasa szkolna, sala szkoleniowa itp.).
Z tych i kilku innych jeszcze powodów, klienci pokochali te głośniki. Wystarczy mieć taki jeden i święty spokój.
Gdybym prowadził grupowe prelekcje, to do kompletu z projektorem
dokupiłbym sobie taki sounbar
Zanim przejdziemy dalej, chciałbym zwrócić uwagę na jeden aspekt, wspólny dla wszystkich modeli – soundbary Q Acoustics są dwukanałowe, czyli stereofoniczne. W przeciwieństwie więc do większości soundbarowej konkurencji, nie idą ścieżką udawania, że soundbar i kino domowe to w zasadzie to samo. Zamiast tego proponują kompaktowe rozwiązanie, skutecznie zastępujące głośniki w telewizorze lub nagłaśniające sale gdzie korzysta się z projektorów.
Ponieważ Q soundbary nie są grubości ledwie dwóch palców – jak większość oferty marketowej – jest w nich więc miejsce na osadzenie w podstawie całkiem przyzwoitych modułów basowych. Efekt jest taki, że z pojedynczego urządzenia dźwięk jest „duży” i nie trzeba kombinować z ustawianiem suba, co bywa niewygodne, a w wielu przypadkach jak np. sale wykładowe jest wręcz niewykonalne.
Q Media 4 Soundbar (kliknij żeby zobaczyć zbliżenie)
Q Media 4 (M4) Soundbar
Alex Munro: M4 był i jest ogromnym sukcesem rynkowym, otrzymaliśmy za niego wiele nagród. Kilka czynników wpłynęło na jego szczególną atrakcyjność dla klientów: wbudowane uchwyty do montażu ściennego, Bluetooth z aptX, NFC i 8 różnych adresów Bluetooth do dyspozycji. To jednak nie wszystko, w UK mamy tendencję do używania jak najmniejszej liczby „pudełek”, więc… w części centralnej obudowy ukryliśmy głośnik basowy promieniujący w dół. To co było jednak szczególnie ważne to użycie technologii BMR (Balanced Mode Radiator), czyli przetworników o ekstremalnie szerokiej propagacji pokrywającej powierzchnię całego pokoju lub klasy szkolnej. Jest to kombinacja konwencjonalnych przetworników i przetworników NXT, czyli specjalnej membrany dokonującej tego cudownego „poszerzenia”.
Jest to szczególnie cenne gdy przetworniki oddalone są od siebie ledwie o metr – jak to w soundbarze. Propagacja jest tak dobra, że można chodzić po całym pomieszczeniu i sygnał pozostaje równy.
Firmowe zdjęcia pokazują tak piękne mebelki, że nie mogłem się powstrzymać, by kilku nie pokazać
Nie wiem jak wam, ale mnie to się bardzo podoba
Pierwotnie NXT bazowało na wojskowym patencie pozwalającym na zamianę dowolnej powierzchni w źródło dźwięku. Facet, który znalazł zastosowanie cywilne dla tego pomysłu i wprowadził swoją firmę na giełdę, podniósł jej wartość do 2 miliardów Funtów!!!
Ten pomysł miał tylko jedną wadę – ograniczone pasmo przenoszenia – to co jest wystarczająco dobre dla głosu ludzkiego w warunkach bojowych, nie zawsze sprawdza się w audio. Żeby tego typu głośnik miał przyzwoite pasmo, musiałby być wielkości drzwi.
My zaproponowaliśmy rozwiązanie hybrydowe – specjalną membranę napędzaną przez NXT, ze zwrotnicą i to jest właśnie BMR robiący całą robotę.
Mamy więc szersze pasmo przenoszenia i ultra szeroką propagację.
Q Media 3 (kliknij żeby powiększyć)
Q Media 3 (M3) Soundbar
M3 to druga generacja. Tym razem zamiast wieszaka z tyłu, podstawa jest wieszakiem, wystarczy obrócić belkę i zamocować ją podstawą do ściany na dwóch śrubach. Bluetooth z aptX, NFC, sterowanie pilotem od TV poprzez HDMI, posiada również przetworniki BMR i wbudowany subwoofer. Ponieważ jest mniejszy i tańszy, więc nie gra aż tak potężnym dźwiękiem, jak zdecydowanie większy M4.
Obie pozycje robocze
Kolejny piękny stoliczek...
... i jeszcze jeden
Q Media 2 Soundbase, czyli podstawka pod TV
Q Media 2 (M2) Soundbase
Głośników podtelewizorowych również sprzedajemy bardzo dużo. Niestety nie myśmy wpadli na ten pomysł jako pierwsi. Canton obecnie jest chyba liderem takich rozwiązań.
M2 to bardzo wydajna płaska kolumna z drewnianą obudową (M4 i M3 są z tworzywa – red.). Mamy tu znacznie więcej miejsca na dynamiczny subwoofer, oraz 80W wzmocnienia promieniującego przez przetworniki BMR w zakresie 180 stopni.
Szczególnie chętnie kupowany jest przez graczy, którzy zwykle siedzą blisko ekranu. Tu mogą bezpiecznie postawić na nim monitor / TV do 25kg. To trochę jak kino domowe z jednego pudełka, które fanom filmów oferuje specjalne ustawienie zoptymalizowane pod ścieżki filmowe. Na większości rynków M2 sprzedaje się równie dobrze jak M4.
(kliknij żeby obejrzeć)