

SONUS FABER: Lumina II i V - kolejne modele uzupełniają serię
Sonus faber jest jedną z tych legendarnych marek, które po krótkotrwałym skoku w bok (w komercję) postanowiły powrócić do korzeni. Ta sztuka się im udała, albowiem istnieje nadal rynek wiernych klientów, doceniających rękodzielniczy kunszt włoskich rzemieślników.
Tak więc seria Lumina wzbogaciła się o dwa nowe modele: Lumina II i Lumina V – by stereo zyskało, a i miłośnicy kina nie mieli powodu do narzekania. Z jednej więc strony mamy pójście w moc potrafiąca unieść dach od stodoły, a z drugiej w małość (bardziej średniość) wystarczającą na półkę w gabinecie, czy jako tyły w ekskluzywnym kinie. Bo jakże nazwać kino domowe na kolumnach Sonus faber jak nie ekskluzywnym?
Ach jaki piękny minimalizm – dwie kolumny / gramofon / garść płyt i życie staje się piękne
Info dystrybutora: Po raz pierwszy zaprezentowana we wrześniu 2020 roku, kolekcja Lumina od Sonus faber ucieleśnia historię i ducha tej tradycyjnej marki. Choć wprowadzenie na rynek miało miejsce w trudnym i bezprecedensowym roku, Lumina powstała w celu łączenia entuzjastów audio poprzez wspólne doświadczenia z dźwiękiem, oferując słuchaczom pełne, zmysłowe wrażenia, charakterystyczne dla Voice of Sonus faber.
Nowe modele Lumina zachowują prostotę konstrukcji poprzednich modeli, w których minimalistyczna estetyka podkreśla każdy szczegół tak, aby był równie atrakcyjny wizualnie, jak i akustycznie.
Wielowarstwowe drewno przedniej ścianki jest dostępne w trzech wykończeniach: matowe Walnut i Wenge z wstawkami z klonu oraz klasyczne Piano Black. Obudowa została uzupełniona czarną skórą, wierną tradycyjnej linii produktów Sonus faber.
Dwudrożna Lumina II (kliknij żeby powiększyć)
Lumina II to kolumna, której ewidentnie brakowało w serii, gdyż Lumina I jest po prostu małym podstawkowcem, a dwójka trafi w potrzeby klienteli o większych wymaganiach – przy 150. milimetrowym przetworniku średnio-niskotonowym zapewni większą głośność przy stereo i będzie stanowiła proporcjonalną przeciwwagę jako tyły w kinie z wielkimi Lumina V na frontach.
Tak więc kompaktowa Lumina II może wylądować zarówno na półce jak i na stojaku.
Trójdrożna Lumina V (kliknij żeby powiększyć)
Natomiast Lumina V to zupełnie inny kaliber – nowy flagowiec w kolekcji. Ta trójdrożna kolumna podłogowa obfituje w nowatorskie rozwiązania elektroakustyczne:
-
Wewnętrzna komora mid-hi została zaprojektowana w oparciu o kultowy kształt lutni, unikalne rozwiązanie opracowane przez Sonus faber, stanowiące główną cechą charakterystyczną marki od czasu jej powstania w latach 90-tych. Ta cecha jest w stanie zmaksymalizować sztywność strukturalną i wydajność akustyczną średnich tonów, jednocześnie redukując fale stojące w zakresie objętości obciążenia akustycznego.
-
Układ zwrotnicy średnich i wysokich tonów “Hybrid IFF – Paracross Solution" łączy interaktywne filtrowanie Fusion (po raz pierwszy wykorzystane w modelu Maxima Amator), z technologią Paracross Topology, w której elementy reaktywne (kondensatory i induktory / cewki) są umieszczane na szynie ujemnej obwodu. Wynikające z tego korzyści obejmują zmniejszenie tylnego pola elektromagnetycznego przetworników (Electro Motive Force), co pozwala im działać w maksymalnie spójny i organiczny sposób oraz obniża czułość zwrotnicy na częstotliwości radiowe (co dodatkowo poprawia rozdzielczość dźwięku).
Sonus faber zwykle miał udane zwrotnice, jak widać korzystają z autorskich podzespołów
(kliknij żeby powiększyć)
Doskonale pamiętam czasy, gdy modele Gravis uchodziły za absolutną elitę wśród subów. Od samego początku projektowano je z myślą u o muzyce – jako uzupełnienie kolumn podstawkowych (wtedy kino domowe chyba jeszcze nawet nie istniało). Czasy się zmieniły i teraz myśląc o subach myślimy głównie o kinie (by móc się bardziej zanurzyć w akcji), ale na szczęście Lumina jest dopasowana wzorniczo do modeli Gravis I, II i III.
Sonus faber posiada jeszcze jednego asa w rękawie (a nie każda firma takiego ma) – dzięki kolekcji głośników montażowych Palladio, można stworzyć fenomenalne 2 w 1 (jak na pierwszym zdjęciu). Na frontach postawić Lumina V i grać z vinyli, a pozostałe kanały ukryć dyskretnie w ścianach i posiadać nawet kino 13.2 wyglądające jak zwykłe stereo.
Linie Lumina, Gravis i Palladio oferują nieograniczone możliwości, które zapewniają naturalne wrażenia dźwiękowe w połączeniu z czystym i pięknym designem.
Pełna kolekcja (w tym nowe Lumina II i Lumina V), będą dostępne już w bieżącym miesiącu (czerwiec 2021).
Czyżby brak w numeracji IV oznaczał, że czeka nas jeszcze jedna premiera?
Ten design ma w sobie to coś, co powoduje, że nawet w pałacu będzie pasować do wnętrza
Specyfikacja techniczna: Lumina II
- System: 2. drożny / podstawkowy / wentylowana obudowa
- Głośnik wysokotonowy: 29 mm DAD wysokiej rozdzielczości / zaprojektowany przez Sonus faber z wiskoelastycznym rozdzieleniem przegrody
- Głośnik średniotonowy: 150 mm / niskokompresyjny kosz konstrukcji Sonus faber / specjalna membrana wykonana na zamówienie z mieszanki tradycyjnej masy celulozowej i innych włókien naturalnych, opracowana pod kątem naturalnego dźwięku / ultradynamiczna wydajność i wysoka liniowość
- Zwrotnica: częstotliwość podziału 1800 Hz
- Pasmo przenoszenia: 55 – 24.000 Hz
- Czułość: 86dB SPL (2.83V/1m)
- Impedancja nominalna: 4 Omy
- Sugerowana moc wyjściowa wzmacniacza: 30 – 150 W
- Wymiary (WxSxG): 304 x 180 x 263 mm
- Waga: 5.65 Kg
Specyfikacja techniczna: Lumina V
- System: 3. drożny / podłogowy / wentylowana obudowa
- Głośnik wysokotonowy: 29 mm DAD wysokiej rozdzielczości / zaprojektowany przez Sonus faber z wiskoelastycznym rozdzieleniem przegrody
- Głośnik średniotonowy: 150 mm / niskokompresyjny kosz konstrukcji Sonus faber / specjalna membrana wykonana na zamówienie z mieszanki tradycyjnej masy celulozowej i innych włókien naturalnych, opracowana pod kątem naturalnego dźwięku / ultradynamiczna wydajność i wysoka liniowość
- Głośnik niskotonowy: dwa przetworniki 165 mm / niskokompresyjny kosz i membrana jak wyżej
- Zwrotnica: Hybrid IFF-Paracross solution / częstotliwość zwrotnicy: 260, oraz 2600 Hz
- Pasmo przenoszenia: 38 – 24.000 Hz
- Czułość: 90dB SPL (2.83V/1m)
- Impedancja nominalna: 4 Omy
- Sugerowana moc wyjściowa wzmacniacza: 50 – 300 W
- Wymiary (WxSxG): 1049 x 280 x 372,6 mm
- Waga: 22.5 Kg
Ceny sugerowane:
Lumina V: 5.999 zł
Lumina III: 4.499 zł
Lumina II: 2.499 zł
Lumina I: 1.799 zł
Lumina Center: 2.999 zł
Po prawej stoi Gravis – kaaawał suba