FOCAL: On Wall 300 - ależ cwaniaki w tym Focalu... oryginalne rozwiązanie dla systemów domowej rozrywki
Panuje w narodzie takie przekonanie, że do słuchania, to tylko kolumny wolnostojące / podstawkowe, a głośniki do zabudowy w ścianach są beee (oczywiście nie jest to prawda, ale trudno dyskutować z ludzkimi uprzedzeniami).
Co ciekawego wymyślili więc focalowscy inżynierowie? Głośniki będące pomiędzy – komplet kolumn wolnostojących zoptymalizowanych do wieszania na ścianie – genialne.
Przekonania przekonaniami, ale warto zdać sobie sprawę z jednej bardzo ważnej zalety głośników montażowych – w przeciwieństwie do kolumn ich projektanci mają 100% pewność, w jakich warunkach będą one pracowały (że w ścianie) i mogą to z góry uwzględnić, natomiast projektując kolumny, nigdy nie wiadomo co przyjdzie właścicielowi do głowy – czy będą stały metr od ściany, czy na styk, a może na środku otwartej przestrzeni (a być może małżonka zażąda wciśnięcia ich w kąt?) i dlatego proces twórczy zakłada z góry pewne kompromisy, od których głośniki ścienne są wolne.
Jakże często młody i dobrze zapowiadający się pracownik korporacyjny, wynajmujący / kupujący kawalerkę chciałby po pracy na Plejaku / Xboksiaku pociupać, lub Netflix'a oblookać... a nie ma gdzie kolumn ustawić, no i Focal mu w tym może pomóc
(kliknij żeby powiększyć)
Kto zauważył, że na zdjęciu w charakterze głośników efektowych wisi Dôme Flax? Ależ to musi pięknie brzmieć
Jakie są zalety On Wall nad innymi rozwiązaniami?
- Po pierwsze nie trzeba pruć ścian
- Po drugie nie zajmują miejsca na podłodze
- Po trzecie inżynierowie z góry wiedzą, że wokół będzie płaska jak naleśnik ściana
- Po czwarte zawsze można taki głośnik przewiesić, więc wymiana telewizora na dwa razy większy, nie musi się wiązać z totalnym remontem mieszkania
- Po piąte zawsze można je postawić na stojaku (jak się ktoś uprze)
Dôme Flax posiadają membranę wykonaną z lnu w tej samej technologii co On Wall, są sprzedawane parami i w połączeniu z On Wall 300 można na nich postawić nawet średniej wielkości kino obsługujące dźwięki 3D
On Wall 301 (mniejsze), oraz On Wall 302 – każda kolumna może być: lewym / prawym / centralnym / tylnym / efektowym – g-e-n-i-a-l-n-e
(kliknij żeby powiększyć)
Info producenta: Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe zastosowania i potrzeby słuchania, w Focal przemyśleliśmy i zaprojektowaliśmy te głośniki zarówno do użytku w systemach stereo jak i kina domowego (i do gier – red.), oferując wysokiej jakości produkty do montażu na stojaku, lub na ścianie.
Po premierze w styczniu bieżącego roku hi-endowych głośników instalacyjnych (ścienno-sufitowych) z linii 1000 Series, Focal zaproponował tym razem oryginalną propozycję, którą pokochają właściciele niewielkich mieszkań, gdyż trudno sobie wyobrazić równie ambitne nagłośnienie w równie niewielkich gabarytowo obudowach. Nowa linia On Wall 300 została zaprojektowana i wyprodukowana w zakładach w Saint-Étienne, tych samych, gdzie powstają największe i najdroższe produkty Focal'a.
Ekskluzywne przetworniki z membranami Flax – wykonanymi z francuskiego lnu, oraz aluminiowo-magnezowe tweetery
Info dystrybutora: Focal nieustannie przesuwa granice, jeśli chodzi o projektowanie i rozwój swoich produktów Hi-Fi. Oznacza to, że chociaż akcesoria wymagane do montażu głośników na ścianie są dołączone w zestawie, specjalnie zaprojektowane stojaki dla głośników są również oferowane jako wyposażenie dodatkowe. Instalacja jest bardzo łatwa i prosta pozwalając na bezproblemowe stworzenie konfiguracji składającej się z dwóch lub trzech głośników rozmieszczonych wokół ekranu.
On Wall 301 i On Wall 302 to głośniki przede wszystkim naścienne, które można, ale wczale nie trzeba instalować wokół telewizora), bowiem wszystko zależy od konfiguracji na jaką się zdecydujemy.
Zgodnie z zapewnieniami producenta, są w stanie stworzyć spójny obraz dźwiękowy z innymi produktami Focal, takimi jak: linia głośników instalacyjnych ściennych i sufitowych z serii 300 / Chora / Aria / Kanta / Dôme Flax.
Dostępne w wykończeniu Black Satin, lub White High Gloss od września 2021.
Można powiesić konfigurację z kanałem centralnym lub bez, a za tyły mogą robić nierzucające się głośniki sufitowe ICW6
(kliknij żeby porównać)
A tu widok z maskownicami i bez, z liczby otworów bass-reflex można wnosić, że dół pasma będzie obficie reprezentowany
(kliknij żeby porównać)
I na koniec konfiguracja wisząca na mniejszych On Wall 301
(kliknij żeby powiększyć z maskownicami)