21 lipca 2022 09:00
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info RCM ul. Czarnieckiego 17 40-288 Katowice

GAUDER AKUSTIK: Capello - kolumny, które zamieszają na rynku

Od zawsze powtarzam, że najtrudniej wymyślać rzeczy proste, bo skomplikowane to każdy głupi potrafi. Gauder pokazał coś genialnego w swojej istocie i gdy się popatrzy na łatwość implementacji Bass Extension, to po raz n-ty z rzędu człowiek się zastanawia dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł?

Przedpremierowo na High End: 

  • GAUDER AKUSTIK: Capello – seria zapowiadana na wrzesień, którą będzie można kustomizować w domu klienta
  • GAUDER AKUSTIK: Bass Extension – rozwiązanie dostępne tylko w topowych modelach schodzi pod strzechy – precyzyjna kustomizacja dźwięku w domu klienta


[img:10]Na demo grały trójdrożne DARC 240 i to był jeden z tych najlepszych z najlepszych dźwięków wystawy. Nawet teraz na samo wspomnienie mam ciarki, a słowo które najlepiej opisuje to doświadczenie to OP-TY-MAL-NY / cechą wspólną wysokich serii Gauder'ów są obwody opóźniające dla tweeterów zbudowane na komponentach “analogowych” (kondensatory / oporniki / cewki + trochę drutu), które powodują, że źródło wysokich tonów jest akustycznie “przesunięte” w dół – tworząc odpowiednik źródła 
dźwięku punktowego. W tym procederze nie uczestniczą żadne cyfrowe procesory DSP – to formuła wymyślona przez Dr. Gaudera
 
(kliknij)

Gader Akustik wystawiał się w dwóch salach – w jednej była wystawa teoretyczna, w drugiej praktyczna i żeby się zbytnio nie rozpisywać, prezentacja live była NIE-SA-MO-WI-TA. Wystarczało kilka sekund słuchania, by włosy na całym ciele stały na baczność, a wzruszenie ściskało gardło.
Dr. Roland Gauder mówi, że to: "wyłączna zasługa matematyki i fizyki", ale u niego te dziedziny nauki jakby bardziej się starały.


[img:2]Seria Arcona – współdzieli z innymi seriami wiele pryncypialnych cech jak: obudowa w kształcie “kropli” – sztywna i niwelująca geometrią wewnętrzne fale odbite / tweetery wysokiej rozdzielczości z membranami ceramicznymi Accuton’a (mające opinię jednych z najlepiej brzmiących na świecie) / woofery – lekka membrana XCone z aluminium usztywniona plastrem miodu / dzięki Bass Extention (będzie o tym więcej) można w prosty sposób zwiększyć podaż niskiego basu o 4 dB w zakresie od 30 – 60 Hz, a to powoduje że głośniki wydają się znacznie większe niż są / zwrotnice o typowym dla marki symetrycznym stromym nachyleniu idealnie balansujące przejścia pomiędzy przetwornikami / okablowanie wewnętrzne Clearwater / terminale głośnikowe WBT NextGen od niemieckiego lidera osprzętu, który słynie z nowatorskich technik pozłacania – jednym słowem małe dzieła sztuki

[img:6]Najwyższa półka – DARC
(kliknij)

[img:1]Inżynieryjne arcydzieło – każde żebro nie dość, że samo w sobie sztywne bo z metalu, to wzmacniane dodatkowo dwóch kierunkach

[img:7]Od lewej: DARC z korpusami z aluminium / Berlina z prasowanego drewna / Capello z MDF 22 mm

GAUDER AKUSTIK: Capello

Gauder, podobnie jak wiele innych firm po lockdownie pokazał nowość wymagającą nieco skromniejszego budżetu, co nie znaczy że tanią, czy uproszczoną. 

Capello wizualnie będą zbliżone do serii Keramik i Cassiano, ale z innym tweeterem i innym podziałem częstotliwości, a posiadacze wersji z aluminiowym tweeterem będą mogli ją upgradeować w warunkach domowych na berylową kopułkę, bez konieczności modyfikowania zwrotnicy. 

Capello oficjalną premierę będą miały we wrześniu i wtedy to pierwsze pary pojadą do niemieckich redakcji na testy. Natomiast już teraz mogę powiedzieć, że zmiany technologiczne jakie wprowadziliśmy, powinny zaowocować wielkim krokiem naprzód. 


W tej relacji chciałbym się jednak skupić na pewnym detalu, który łatwo przegapić biegając od prezentacji do prezentacji, a który w swej prostocie i genialności będzie robił istotną robotę. 

GAUDER AKUSTIK: Bass Extension 

[img:9]Panel przyłączeniowy nowych kolumn Capello oprócz "dziurek" na górze znanych z topowych modeli,
posiada również "nowe dziurki", w które się wpycha chłopaków z pudełeczka...
(kliknij)

[img:8]... a każdy z nich odpowiada za inny stopień przyjemności
(kliknij)

Bass Extension to zewnętrzne przełączniki kontrolujące bas w paśmie 40 – 80 Hz. Nie mają one wpływu na całkowitą ilość basu, a jedynie na jego “ogon” mogąc go podbić o 4 dB. Oczywiście w niektórych przypadkach to zbyt dużo, więc dopuszczamy możliwość mniejszego podbicia.
Rolą dealera będzie odwiedzenie klienta w domu i dopasowanie odpowiedniego modułu do istniejących warunków akustycznych, a wiec robić tuningu basu w zakresie 0 – 4 dB. 

Do tej pory nasze niższe serie nie miały tej funkcji, była ona zarezerwowana bowiem wyłącznie dla 3 najwyższych. Od teraz dealer będzie również mógł wypożyczyć takie pudełko klientowi, by ten sam na spokojnie podjął decyzję przy której wersji basu chce pozostać. 


Oczywiście nadal obowiązuje tu prawo zachowania energii, więc rozciągnięcie niskiego basu jest okupowane przez zmniejszenie impedancji w zakresie 25 – 35 Hz. Głośnik pobiera wtedy więcej prądu, co w przypadku mocniejszych wzmacniaczy nie stanowi problemu, ale lampowym maluchom może zabraknąć pary. W takich przypadkach można wyjąć zworkę filtra górnoprzepustowego i zmniejszyć "rozszerzenie basów" – impedancja wzrasta, a wymagania względem wydajności wzmacniacza maleją. 


[img:4]Takie czasy, że niektórzy klienci oczekują od kolumn, by im do komputera i listwy RGB LED za telewizorem pasowały

[img:3]DARC 100 w edycji specjalnej z diodami od dołu i podświetlanym pod kolor wskaźnikiem mocy
/ po kliknięciu widać złote zworki strojące
 bas

[img:5]Jest też obowiązkowo aplikacja

Słuchając Gauderów, trzeba to sobie wyraźnie powiedzieć, że one nie tylko oddają precyzję muzyki, ale znakomicie zarządzają emocjami.
Mając okazję ich posłuchania warto się skupić na muzyce zamiast na sprzęcie, bo wartość tych kolumn nie wyraża się w kilogramach aluminium, ani w liczbie najdroższych kondensatorów, ani nawet w paśmie przenoszenia, tylko w tym co jest niemierzalne a słyszalne.


[img:12]Czasami ma się fart – dane mi było trafić w wolne okienko i porozmawiać przez dłuższą chwilę z Dr. Rolandem Gauderem (proszę wybaczyć porównanie), ale to jak móc sobie zrobić selfika z samym papieżem / ten facet
teorię ma w małym palcu i jak sam o sobie mówi: "Jestem w stanie wiele zjawisk akustycznych przewidzieć, jeszcze przed rozpoczęciem pomiarów" i swoją wiedzą chętnie się dzieli m.in. na firmowym kanale YouTube

Stereo Hi-res (stacjonarne) Kolumny

Gdzie kupić?

GAUDER AKUSTIK GAUDER AKUSTIK www.gauderakustik.com

Dystrybucja w Polsce:

RCM

adres:
ul. Czarnieckiego 17 40-288 Katowice

Sklepy muzyczne > GAUDER AKUSTIK rozwiń listę sklepów

reklama
Może Cię zaciekawić:
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz