NOBLE AUDIO: Viking Ragnar - dokanałowe słuchawki wykute ze stali damasceńskiej
Podaż słuchawek oraz nowych marek za nimi stojących przekroczyła wszelkie granice oczekiwania organizatora i zwiedzających, bo gdy na jednej imprezie prezentuje się modele ponad stu firm, to już nawet trudno mówić o rogu obfitości, a o pladze – bo jak to ogarnąć?
Obok starych wyjadaczy, pojawiły się świeżynki (przynajmniej z punktu widzenia naszego rynku), pojawił się również amerykański Noble Audio. Gdy zobaczyłem ich flagowe słuchawki Viking Ragnar ze wstawkami z kutej stali damasceńskiej... no nie mogłem przejść obok nich obojętnie
(kliknij w film)
Noble Audio Viking Ragnar – trudno w to uwierzyć, ale wewnątrz siedzą dwa 10-milimetrowe dynamiczne przetworniki basowe + cztery zbalansowane przetworniki armaturowe Knowles (tony średnie) + cztery przetworniki elektrostatyczne zapewniające wyższą średnicę, wysokie i bardzo wysokie tony / do kompletu kabel godny tego IEM'a – Magnus 4 – wyposażony w 4 żyły grafenowo-srebrne z wtykiem Pentaconn 4,4 mm / polskiej ceny jeszcze na nie nie ma
(kliknij)
Jim Moulton: Cześć, jestem Jim Molton, od 2018 roku 50% współwłaściciel firmy Noble Audio założonej przez mojego brata. Gdy dołączyłem do firmy nie mieliśmy w ofercie od 3 lat niczego, co by można było nazwać modelem flagowym, więc uznałem, że musimy odświeżyć nasze portfolio. Wtedy pojawił się Khan, po nim Sultan i najnowszy flagowiec Viking Ragnar.
Khan został pierwszym modelem hybrydowym i od tamtej pory wszystkie nasze słuchawki to hybrydy. Posiadał 10 mm przetwornik dynamiczny i piezoelektryczny super tweeter, co jest bardzo nietypowym rozwiązaniem wśród słuchawek IEM (ang. In Ear Monitor).
Kublai Khan – 4 różne typy przetworników, w tym 10-milimetrowy dynamiczny zapewniający bas + część sygnału dostarczana jest poprzez kości + cztery przetworniki armaturowe Knowles dla średnich + supertweeter piezoelektryczny / dzięki przewodnictwu kostnemu w tych słuchawkach bas się czuje / Kublai Khan są dostarczane z 8-żyłowym kablem Noble z preferowanym wtykiem
(kliknij)
W tym roku ukończyliśmy prace nad skompletowaniem pełnego katalogu i od teraz naszym najtańszym modelem jest przewodowy Jade, który posiada 1 przetwornik dynamiczny i 4 BA. Kolejny jest Kadence z 8 przetwornikami BA – to jedyny model w ofercie niebędący hybrydą. Następny to Kublai Khan, który jest poprawioną i rozbudowaną wersją Genghis Khan, do którego dodaliśmy transmisję bezpośrednio przez układ kostny. Tak więc teraz posiada on jeden przetwornik dynamiczny, 4 BA, piezzoelektryczny i kostny, oraz zmieniliśmy w nim nieco brzmienie.
Najwyżej w ofercie stoi Viking Ragnar, który posiada po dwa 10. mm przetworniki dynamiczne na każde ucho, oraz 4 BA i 4 elektrostaty.
A tak wyglądają słuchawki FoKus w wersji Prestige, czyli w korpusach wykonywanych na zamówienie – istne cudeńko
(kliknij)
Gdy bierzemy się za projektowanie, kwestia kosztów schodzi na plan drugi, a my koncentrujemy się na tworzeniu najlepiej grających i najpiękniej wyglądających słuchawek, jakie jesteśmy w stanie w danym momencie stworzyć. Przykładowo Viking Ragnar to korpus z aluminium ze wstawkami z nierdzewnej stali damasceńskiej, natomiast ich standardowy przewód zbudowany jest z grafenu i srebra. Wydaje mi się, że jesteśmy w tej chwili jedyną firmą na świecie, która używa grafenu w okablowaniu słuchawek. Grafen to superprzewodnik, z którego wykonane są cztery żyły.
Wcześniej mieliśmy jeszcze w ofercie inną wersję flagowca pod nazwą Viking, który był w całości wykonany ze stali damasceńskiej, oraz posiadał damasceńskie akcenty na ośmiożyłowym przewodzie i był wyceniony na 7.000 dolarów. Udało nam się wyprodukować 83 pary i sprzedaliśmy je na pniu w 4 dni.
Otrzymywaliśmy później mnóstwo zapytań o ten model, ale wykonanie tak skomplikowanego kształtu, jak korpus ze stali damasceńskiej jest ekstremalnie trudne, złożone, zajmuje masę czasu i jest potwornie drogie, dlatego zdecydowaliśmy się na zaproponowanie klientom modelu „uproszczonego” – Viking Ragnar. Dzięki zmianie technologii wykonania korpusu na aluminium udało nam się mocno zejść z ceny, choć trudno powiedzieć, że 4.000 dolarów to mało...
FoKus Pro – audiofilskie bezprzewodowce – konstrukcja hybrydowa / niestandardowy przetworniki dynamiczny 8,2 mm i 2 zbalansowane przetworniki armaturowe Knowles / Bluetooth 5.2 / czujnik dotykowy / do 7,5 h / w aplikacji 10-pasmowy korektor z funkcją testu słuchu, która personalizuje ustawienia EQ na podstawie wyników pomiaru
(kliknij)
Mamy również w ofercie TWS'y (True Wireless Stereo – red.) i chyba jesteśmy jedyną firmą wśród tworzących hi-endowe słuchawki IEM, która oferuje również TWS.
FoKus H-ANC są hybrydą dwóch przetworników – dynamicznego i BA, natomiast FoKus Pro posiada 3 przetworniki – dynamiczny i dwa BA i zaryzykuję twierdzenie, że to obecnie najlepiej brzmiące TWS'y na rynku. Zdobyliśmy za nie w ubiegłym roku aż trzy prestiżowe nagrody.
Obecnie koncentrujemy się na dalszym rozwijaniu zarówno linii flagowców jak i TWS. Przyszłość będzie należeć do TWS’ów, ale jeszcze nie chcemy się odcinać od naszych przewodowych korzeni i flagowych hybryd.
Słowo wyjaśnienia – pojawiający się podczas wywiadu termin BA, dotyczy montowanych w słuchawkach przetworników armaturowych (ang. BA – Balanced Armature). To zupełnie inny rodzaj konstrukcji pozwalający na tworzenie słuchawek wielodrożnych. Noble Audio w swoich modelach przewodowych i bezprzewodowych używa bi-eje, co pozwala mu bardzo precyzyjnie zarządzać poszczególnymi częstotliwościami. Więcej o tym rozwiązaniu w filmie na stronie producenta przetworników – firmy Knowles.
Nie zwykłem zbyt często w relacjach linkować do stron producentów, ale tym razem zrobię wyjątek, bowiem czegoś podobnego nie powinno się przegapić – do doświadczenie na poły estetyczne, a na poły kulinarne, gdyż na ten widok ślinka zaczyna ciec i pragnienie posiadania wzrasta... galeria korpusów Noble Audio (to będzie dłuuuuuuuugie przewijanie).
Strefa słuchawkowa zajmowana w tym roku przez Audiomagic.pl (dystrybutor Noble) była jedną z największych
Audiomagic.pl wystawiał się również w Hotelu Sobieski, gdzie pokazał m.in. nowość Volumio Rivo – transport strumieniujący
(kliknij)