6 kwietnia 2023 08:03
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info Konsbud HI-FI Konsbud HI-FI tel: +48 22 750 23 22 www.konsbud-hifi.pl

KLIPSCH: 4 subwoofery Reference Premiere od 600 do 1600 W

Klipsch miał zawsze dobrą prasę i ogromne grono wiernych fanów. 
Miesiąc temu Klipsch ogłosił światu wprowadzenie do sprzedaży aż czterech nowych subwooferów, które mocą i wydajnością dopasowane są do najlepiej sprzedającej się serii kolumn Reference Premiere – a teraz suby te dotarły również do Polski.


[img:3]Pamiętam moje zaskoczenie na widok bogactwa rozmiarów modeli prezentowanych podczas kolejnych premier – gdy konkurencja oferowała 1-2, Klipsch miał zwykle kilka – przykład jednej z bardzo wielu kombinacji kina domowego / stereo, jaką można zbudować korzystając z obfitości już 19. modeli różnej wielkości

Info producenta: Subwoofery z serii Klipsch Reference Premiere są niezwykle wydajne z optymalną równowagą między mocą wzmacniacza, możliwościami przetwornika i objętością obudowy. Referencyjne subwoofery Premiere osiągają maksymalne rozciągnięcie niskich częstotliwości z doskonałą mocą wyjściową, dokładnością i szybkością. 


Seria nowych subwooferów Klipsch Reference Premiere składa się z 4 aktywnych modeli:
RP-1600SW – 16” głośnik niskotonowy / 800 W RMS / szczytowo 1600 W / 14.5 – 175 Hz
RP-1400SW – 14” głośnik niskotonowy / 500 W RMS / szczytowo 1000 W / 16 – 141 Hz
RP-1200SW – 12” głośnik niskotonowy / 400 W RMS / szczytowo  800 W / 16.5 – 138 Hz
RP-1000SW – 10” głośnik niskotonowy / 300 W RMS / szczytowo  600 W / 19 – 131 Hz


[img:4]
[img:2]Trzy przykładowe konfiguracje – średnia / duża / mała, przy czym mała z uwagi na obecność subwoofera zagra jak duża, zwłaszcza że użyto mocnego kanału centralnego i dużego suba

[img:21](kliknij)

Jednym z podstawowych założeń serii Reference Premiere jest możliwość dobierania wielkości kolumn optymalnie do objętości pomieszczenia, tę samą filozofię zastosowano podczas projektowania subów i dlatego pojawiły się od razu aż 4. Pozwala to zachować ten sam poziom detali i odczuwalnej mocy bez zbędnego inwestowania w przewymiarowane kolumny.  

[img:6]Skrzynie mają powiększoną objętość (70 / 90 / 120 / 168 litrów) w stosunku do poprzedniej generacji (40 / 47 / 100 litrów),
 co pozwoliło obniżyć uzyskiwane częstotliwości

[img:1]Głębokość obudów jest dość podobna (63.4 – 69.5 cm) i jest pochodną długości fal, natomiast objętość została wyliczona na podstawie ilości powietrza poruszanego przez powierzchnię danej membrany oraz szerokości szczeliny

W skrócie można powiedzieć, że wszystkie modele oferują pasmo poniżej 20 Hz / bezszelestny przepływ powietrza przez szczelinę bass-reflex / potężną moc. 

Subwoofery przejmują na siebie tę część pasma, której kolumny nie obsługują w ogóle lub mają problemy – czyli to, czego w najlepszym basie już nie słychać, a nadal czuć. Jest szybko, dynamicznie a zastosowane wzmacniacze pozwalają im na pracę non-stop przez całą dobę, pozwalając usłyszeć muzykę w zupełnie nowy sposób – w jaki na „gołych” kolumnach podłogowych się nie da. 

[img:7]Cyfrowy wzmacniacz klasy D z analogowym przedwzmacniaczem generuje dużą moc i mało ciepła
(kliknij)

Zastosowane wzmacniacze posiadają znacznie większe zasilacze w stosunku do poprzedniej generacji (oraz większości modeli konkurencyjnych). Zwiększono pojemność kondensatorów, które są w stanie dostarczać najniższy bas bez dławienia się dosłownie w sposób ciągły. 
W trybie stand-by konsumują zaledwie 0.5 W, a wybudzają gdy tylko pojawia się sygnał. 

[img:9](kliknij)

[img:8]

Kosze przetworników są obecnie znacznie głębsze i grubsze, co zwiększyło sztywność i poprawiło liniowość pracy membran. Przetworniki 16” / 14” / 12” posiadają dodatkowo nową, twójwarstwową kanapkę z magnesów, mocniejszą z jakiej Klipsch kiedykolwiek korzystał (większa responsywność).  


[img:23]

[img:13](kliknij)

Zawieszenie w tak dużych przetwornikach ma kluczowe znaczenie dla uzyskiwanego pasma przenoszenia i ogólnej wydajności subwoofera. Resor zdolny do większego odkształcania się pozwala pracować membranie swobodniej i osiągać większe wychylenia (do 4.4 cm). Nowa konstrukcja potrafi pracować niżej i osiągać to z większą łatwością. 

[img:16](kliknij)

Udoskonalono również spider (dolne zawieszenie) spleciony z mocniejszych włókien oraz poprawiono mocowanie płaskich przewodów, by te mogły pracować latami bez ryzyka pękania lub obijania się wewnątrz obudowy.

[img:17](kliknij)

Nigdy czegoś podobnego nie widziałem – podczas prac nad wzmacniaczami stosowano niezmiernie brutalny test wytrzymałości, który wykracza poza granice tego, z czym można się spotkać podczas eksploatacji w domu – różowy szum wzmocniony na maksa przez 24 godziny na dobę przez 7 dni. Każdy element i każdy cały subwoofer musiał go przejść. 
Zdjęcie pokazuje jak ogromne siły działają na przetworniki, że te są dosłownie miażdżone przy najmniejszej niedoróbce. 

[img:12]

Celem wyeliminowania drgań obudowy zastosowano bardzo gruby MDF i solidne podwójne wzmocnienia wewnętrzne. 

[img:11](kliknij)

Mocny sub potrzebuje solidnej podstawy nieprzenoszącej wibracji. Wymyślono więc gumowe stopki w kształcie rozciągniętych spike’ów do kolumn. Uzyskano tym samym większą powierzchnię kontaktu z gruntem i zabezpieczenie przed przesuwaniem podczas pracy, ale przy zachowaniu cech typowego spike’a. 

[img:14]To musi być jakieś kosmiczny materiał, zwłaszcza gdy uświadomimy sobie, że taki RP-1600SW waży ponad 50 kg i ta stożkowato uformowana "guma" nie zamienia się w naleśnik
(kliknij)

[img:19]Pomyślano również o lupach powiększających odczyty na gałkach, bowiem zaglądanie za tak wielkie suby celem zmian ustawień bywa wyzwaniem – dzięki nowej konstrukcji pokręteł wystarczy rzut okiem z góry
(kliknij)

[img:10]Regulacje umieszczono wysoko by ułatwić dostęp, wejścia kabli relatywnie nisko by nie zwisały
 / w standardzie przewidziano łączenie przewodowe RCA, ale Klipsch oferuje też opcjonalny transmiter bezprzewodowy WA-2 – gdybyśmy musieli postawić suba daleko od źródła, lub gdy chcemy używać go w kinie i stereo na zmianę bez przełączania
(kliknij)

[img:18]

Wszystkie modele posiadają obudowy otwarte wyposażone w bardzo duże szczeliny „bass-reflex” nazwaną Airfoil i ukształtowane na wzór profilu skrzydła samolotu, co powoduje spokojniejszy przepływ dużych mas powietrza przy najniższych częstotliwościach. Mniejsza turbulentność przepływu = mniejsze dudnienia.

Tajemnicą sukcesu jest tu nie tyle moc zapisana cyferkami na tabliczce znamionowej, ile objętość poruszanego powietrza przez wydajniejsze przetworniki, które "robią" więcej, konsumując mniej zasobów – to się nazywa POSTĘP TECHNOLOGICZNY. 


[img:24]Porównanie nowych modeli 14" i 16", do SPL-15" (poprzedniej generacji) przy nominalnej głośności
– nawet ten mniejszy jest lepszy od większego starszego brata 

[img:20]Porównanie przy nominalnej głośności 16" z największą konkurencją w postaci SVS PB-4000,
aż trudno uwierzyć, że ktoś się zamachnie i to skutecznie na SVS :)

[img:15]Bezpośrednie porównanie dotychczasowych modeli SPL z nowymi RP – wszystkiego jest więcej i lepiej
(kliknij)

... i na koniec pamiętajmy, że efekt pracy subwoofera / -ów w ogromnym stopniu zależy od geometrii pomieszczenia, fale o dużej długości odbijają się od ścian tworząc fale stojące, co powoduje lokalne dudnienia lub niedobory basu:

  • chcąc uzyskać spektakularne efekty pomieszczenie powinno zostać przygotowane akustycznie
  • należy znaleźć optymalne miejsce postawienia suba / -ów 
  • popularnym ostatnio sposobem radzenia sobie z basem jest wykorzystywanie 2 / 3 / 4 subów w systemie


Ceny sugerowane: 

RP-1600SW – 8.499 zł
RP-1400SW – 6.499 zł
RP-1200SW – 4.999 zł
RP-1000SW – 4.299 zł

[img:5]We wszystkich modelach zastosowano skierowany do przodu głośnik niskotonowy Cerametallic ze szczotkowanej miedzi, zapewniający wyjątkowo niskie pasmo przenoszenia przy minimalnych zniekształceniach / nowe obudowy są zaokrąglone i pokryte bardzo odpornym na zarysowania winylem w kolorze hebanu – w końcu zniknie potrzeba strofowania dzieci i gości za siadanie na subwooferze gdyż ryzyko uszkodzenia krawędzi skrzyni zmalało
(kliknij)

[img:22]Totalnie wypasione 7.1.2 pod Dolby Atmos z głośnikami bocznymi o konstrukcji dipolowej
 
– takie ekstrawagancje już chyba tylko u Klipsch'a pozostały dostępne

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz