6 czerwca 2023 10:03
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info EIC EIC tel: + 48 22 594 83 83 www.eic.com.pl

PMC: prodigy1 i prodigy5 - cud, czyli jak mieć hollywoodzkie studio w domu za pół ceny

PMC po ponad 30 latach buduje reputację jednej z najbardziej uznanych marek profesjonalnych. Z ich kolumn korzystają producenci muzyczni, inżynierowie udźwiękowiający przestrzennie filmy i zwykli muzycy. 
Postanowiono zebrać wszystkie dotychczasowe doświadczenia i wpakować je do najmniejszych kolumn wyposażonych w linię transmisyjną, a żeby nikt nie miał wątpliwości, że to atrakcyjna oferta... będą je sprzedawać w przystępnej cenie.


[img:1]Jak premiera to premiera – wszystko było więc zakryte

Ponad 30 lat temu jeden z inżynierów pracujących w BBC — Peter Thomas — został namówiony przez kolegów, by stworzył prototyp kolumny, który spełniałby rygorystyczne oczekiwania rozgłośni. Pięć prototypów później powstały wyposażone w linię transmisyjną słynne aktywne BB5, które w Maida Vale Studio 4 w Londynie należącym do BBC są używane po dziś dzień!!!

PMC od samego początku odnosiło spektakularne sukcesy wyróżniając się na rynku profesjonalnym, by z czasem zacząć tworzyć modele z myślą o użytkownikach domowych. 


[img:3]Oliver Thomas rozszerzył rys historyczny o opis wykorzystywanych technologii
 / na slajdzie flagowy monitor studyjny QB1

(kliknij)

Oliver Thomas (dyrektor sprzedaży w PMC): Nasze modele domowe od profesjonalnych odróżnia jedynie estetyka wykonania. Poza tym korzystają z identycznych rozwiązań technologicznych.
Dziś chcielibyśmy zaprezentować zupełnie nowe kolumny, które zawierają w sobie wszystko to, co powoduje, że jesteśmy tak chętnie wybierani przez studia i przez audiofilów, ale w wersji przystępnej cenowo dla znacznie szerszego grona klientów.
 


[img:6]Kurtyna poszła w górę, a tam stały takie maleństwa niesięgające nawet do pasa
/ żeby nie było, że przesadzam załączam również zdjęcia ze strony producenta
(kliknij)

[img:4]prodigy5 i prodigy1
(kliknij)

Elliott Whyte (szef rozwoju projektu): Modele Prodigy oferują ogromną transparentność, ale przede wszystkim fenomenalny poziom basu. Było to możliwe tylko i wyłącznie dzięki licznym zapożyczeniom z większych modeli. 


Gdy padły powyższe słowa, poszedł po sali lekki szmer potencjalnego niedowierzania. Konfrontacja nastąpiła w chwilę później, gdy zagrały prodigy1. Małe regałowe kolumny + dużo za duże pomieszczenie w stosunku do takich tycich skrzyneczek, a zostało ono wypełnione naprawdę sporym dźwiękiem i gdyby to był normalny pokój, to byłoby go aż za dużo. 
Natomiast nokaut przyszedł po odpaleniu prodigy5 – w ramach demo zagrała Billie Eilish „My Strange Addiction” i finezja z jaką został oddany ludzki głos faceta gadającego w tle pozamiatał.

Kilka lat temu w wywiadzie Peter Thomas powiedział, że marzy mu się stworzenie takich całkiem malutkich kolumn z ATL i coś mi się tak wydaje, że tegoroczna premiera, to spełnienie tamtej zapowiedzi. Zgodnie z filozofią PMC dobrze zaprojektowany głośnik to taki, który równie dobrze sprawdzi się w studio i w domu, służąc w całym łańcuchu tworzenia, oraz reprodukcji nagrań i wygląda, że się udało. 


[img:7]Cała magia stojąca za tym, że skrzynki grają jak dwa razy większe, pochodzi z umiejętnego wykorzystania ATL – linii transmisyjnej w postaci wewnętrznego tunelu, który podwajają ilość wysokiej jakości basu

prodigy1

Prodigy1 — kompaktowy głośnik regałowy, idealny od małych i średniej wielkości pomieszczeń. Jest w stanie dostarczyć zaskakująco mocnych doznań uwzględniając rozmiary (320 x 162 x 237 mm). Posiada bardzo szeroki sweet-spot – kolumna pracuje w zakresie 80 stopni. Zaprojektowane do łatwego napędzania włącznie ze wzmacniaczami lampowymi (20 – 250 W). Efektywna długość linii transmisyjnej 1.91 m. Kolumna pracuje efektywnie w zakresie częstotliwości 50 – 25.000 Hz. 

prodigy5

Prodigy5 — głośnik podłogowy, dostarczający bardziej masywny dźwięk. Wydawać by się mogło, że skoro jest niemal trzykrotnie wyższy, to posiada dłuższy tunel, ale w rzeczywistości różnica długości to jedynie 5 cm, natomiast bas jest potężniejszy z powodu zastosowania dwóch otworów Laminair oraz widocznej na przekroju komory – rezonatora Helmholtz'a, co tworzy szybszy i głębiej schodzący bas. Pasmo 35 – 25.000 Hz. Wymiary: 905 x 165 x 237 mm. 

Kolumny są produkowane w UK i zgodnie z polityką firmy, każda sztuka przed opuszczeniem fabryki jest mierzona i słuchana, gdyż ekipa z PMC uważa, że same pomiary są niewystarczające do prawidłowej oceny jakości.


[img:12]Na przekroju widać jak dużo materiału tłumiącego wypełnia skrzynkę / linia transmisyjna w postaci długiego tunelu zachowuje się jak osobne źródło basu
(kliknij)

Z uwagi na bardzo mocne wypełnienie materiałem tłumiącym cały górny bas jest pochłaniany wewnątrz obudowy, dzięki czemu nie powstają zniekształcenia, gdyż nie opuszcza on skrzyni, natomiast niskie częstotliwości z uwagi na długość fal przechodzą przez tunel powodując, że niskiego basu jest tyle jakbyśmy dysponowali dwa razy większą powierzchnią membran.


[img:13]Nisko ustawiona zwrotnica na 1.7 kHz poprawia spójność przetworników oraz propagację
(kliknij)

Przekroje były tak piękne, że nie mogłem oprzeć się pokusie ich obfotografowania. Linia transmisyjna to zaawansowana i bardziej wydajna metoda dostarczania basu w stosunku do gołych przetworników. Dzięki temu otrzymujemy bardzo naturalnie brzmiące wokale, co jest bezpośrednią konsekwencją użycia ogromnej ilości materiału tłumiącego, który pochłania niechciane rezonanse w zakresie górnego basu i średnicy. Dźwięk jest przy tym bardzo dynamiczny niezależnie od poziomu głośności i znacznie większy i głębszy niż gotowi jesteśmy spodziewać się.  


[img:14]prodigi1 po polsku oznacza "cud" i nazwa to trafiona
/ trudno uwierzyć, ale tunele w obu modelach są niemal identycznej długości
(kliknij)

[img:15]27 mm miękka kopułka napędzana magnesem neodymowym (ta sama co w większych result6)
(kliknij)

[img:16]5.25” przetwornik nisko-średniotonowy z membraną z naturalnych włókien, oraz o ekstremalnie dużym wychyle i cewce wytrzymującej duże obciążenia znakomicie współpracuje z linią transmisyjną / wklęsły kapsel przeciwpyłowy zmniejsza ilość wibracji wewnątrz samej membrany co poprawia jakość tonów średnich
(kliknij)

To dokładnie ten sam głośnik, jaki firma stosuje w całym zakresie referencyjnych głośników montażowych CI, które udowodniły swoją jakość jak świat długi i szeroki, a to oznacza możliwość postawienia podłogówek na frontach + użycia głośników ściennych do kina.   

PMC: głośniki instalacyjne godne Tytanic'a i Spider-Man'a razem wziętych


[img:17]Dla potrzeb Prodigy udoskonalono geometrię kierownic sterujących wypływem powietrza
/ ich rolą jest minimalizowanie turbulencji towarzyszących szybkiemu przepływowi powietrza przez niewielki otwór

System porządkujący przebieg strug Laminair zapobiega marnowaniu energii na bezproduktywne kotłowanie się i dudnienie, tworząc przebieg laminarny. 
 

Zaprojektowaliśmy prodigy  jako kolumny, które mają dostarczać przyjemności poprzez ogromną dynamikę i przy zachowaniu minimalnego podkołowania dźwięku w całym zakresie pasma.   


Nóżki przystosowane do wkręcenia kolcy, opcjonalne maskownice mocowane magnetycznie, a co do koloru to dostępny jest każdy, o ile będzie to czarny. Spodziewana dostępność w okolicach od lipca.

Ceny krajowe jeszcze nieznane.


[img:11]Hi-endowa seria SE

[img:8]Seria twenty5

Kolumny Stereo

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

EIC

tel.: + 48 22 594 83 83
tel.: +48 22 594 83 84
adres:
Łuki Wielkie 3/5 02-434 Warszawa

Sklepy muzyczne > PMC rozwiń listę sklepów

reklama
Może Cię zaciekawić:
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz