20 października 2015 08:00
Info Horn Distribution Horn Distribution tel: 22 331 55 55 www.horn.pl

IL CREMONESE - historia i nowoczesność

Jeszcze niedawno miłośników marki Sonus faber zelektryzowała wieść o premierze pierwszego modelu słuchawek, ale informacja o nowym zestawie kolumnowym jest bez wątpienia o wiele ciekawsza. IL CREMONESE - bo tak nazywają się te zestawy - wyglądają olśniewająco... i zdaje się, że w bocznej części obudowy, na dole, widać nietypowo zainstalowany, jak na Sonusa, woofer...

Horn Distribution - polski dystrybutor marki Sonus faber, poinformował nas, iż w trakcie wystawy Audio Video Show 2015 oficjalnie zaprezentowana zostanie najnowsza kolumna głośnikowa tego znakomitego włoskiego producenta. Dla marki Sonus faber kończy się właśnie kolejny, pracowity i pełen nowych produktów rok, ale Włosi - na koniec 2015 roku - przygotowali premierę, której chyba mało kto się spodziewał. W listopadzie zobaczymy zatem kolumnę głośnikową IL Cremonese.

Oto co o niej wiemy...

IL Cremonese – to najnowsza, bezkompromisowa konstrukcja tego renomowanego producenta. Kolumna głośnikowa dołącza do najbardziej znanej serii „Homage“ i jako najnowszy reprezentant tej rodziny, obfituje w liczne cechy charakterystyczne dla serii.

Zastosowano w niej wysokiej klasy przetworniki a także zadbano o piękny design. Projekt tej 3-1/2 drożnej kolumny podłogowej jest rezultatem ewolucyjnego podejścia do rozwoju produktu. Bazuje on między innymi na rozwiązaniach zaczerpniętych z wcześniejszej kolumny Lilium.

Nazwa IL Cremonese jest hołdem dla urodzonego 300 lat temu Antonio Stradivari - jednego z najbardziej znanych na świecie, mieszkającego niegdyś w miasteczku Cremona, lutników.

[img:3]

Fragment włoskiego miasteczka Cremona 

Skrzypce „Joachim“, początkowo nazywane tak już od XVII wieku od imienia ich pierwszego właściciela, a wyprodukowane przez Stradivariego, zostały przemianowane na „IL Cremonese“ w 1961 roku. Miało to miejsce z okazji powrotu tego cennego eksponatu do miasta Cremona, gdzie wzbogaciły zasoby Museo del Violino i gdzie są elementem stałej ekspozycji. Jest to jeden z najważniejszych instrumentów w historii włoskiego lutnictwa. Dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji i proporcjom, jakości i głębii dźwięku oraz użytym pięknym materiałom, skrzypce te stanowią obecnie jeden z najważniejszych eksponatów muzeum.

 

[img:1:L]Innowacyjność konstrukcyjna

W IL Cremonese wykorzystano wiele autorskich, znanych z wcześniejszych modeli kolumn Sonus faber, patentów i technologii.

System „Stealth Reflex“ - technologia pozwalająca na zmniejszenie wymiarów wewnętrznej objętości akustycznej w sposób pozwalający zachować kontrolę nad poziomem zniekształceń. System „Stealth Reflex“ wykorzystuje dwa ortogonalne porty, ustawione względem siebie pod kątem prostym: jeden umieszczony w tylnej ściance obudowy, obsługuje przetwornik nisko-średniotonowy, drugi skierowany w dół, obsługuje przetworniki niskotonowe i subwoofer.

 

System Eliminacji Rozprzestrzeniania Wibracji (ang. Z.V.T. - Zero Vibration Transmission) - system antywibracyjny izolujący obudowę od podłoża i od środowiska akustycznego, otaczającego kolumny. Zastosowano tutaj rewolucyjną metodę polegającą na wykorzystaniu nowoczesnych elastomerów zamontowanych bezpośrednio we wnętrzu podłogowych kolców. Dzięki przyjęciu takiego rozwiązania znakomicie uproszczono konstrukcję, poprawiono estetykę i zwiewność projektu.

[img:6]

wibroizolacja Dampshelves - płyta górna

Podwójna wibroizolacja "Dampshelves" – składająca się z dwóch masywnych płyt, dolnej i górnej, wykonanych z czarnego, szczotkowanego Avionalu. Płyty te działają jak mechaniczne tłumiki energii, wytracające drgania generowane przez potężne przetworniki zastosowane w IL Cremonese. Avional jest wysokowytrzymałym stopem aluminium, zawierającym domieszki miedzi - 4.75%, magnezu - 0.5% oraz 1.4% krzemu.

[img:5]

wibroizolacja Dampshelves - płyta dolna

System Schodkowej Emisji Najniższych Częstotliwości (ang. Staggered Low Frequencies Emission Technology‘) - wykorzystany po raz pierwszy od czasów projektu „the Sonus faber“. System optymalizuje charakterystykę przetwarzania w zakresie najniższych częstotliwości. Membrany zastosowane w przetwornikach kolumn Sonus faber to kolejny dowód na pomysłowość inżynierów włoskiej marki. Głośnik wysokotonowy to produkt całkowicie zaprojektowany przez inżynierów Sonus faber. Przetwornik „Arrow Point DAD wyposażono w membranę w postaci sfery z wytłumionym szczytem (ang.: ‚Damped Apex Dome‘). W paśmie średniotnowym pracuje przetwornik Sonus faber M18 XTR-04, a głośniki niskotonowe to Sonus Faber W18XTR-12 (czyli
przeskalowana w dół wersja przetworników niskotonowych jakiej użyto w
modelu Lilium) oraz obsługujący pasmo ultraniskich częstotliwości przetwornik
W22XTR. Ten ostatni to jest najnowszy projekt rodem z fabryki z Arcugnano. Z kolei w zwrotnicy wykorzystano zapewniającą wyśmienite rezultaty odsłuchowe, innowacyjną architekturę “Paracross”.

Projekt

IL Cremonese charakteryzują się innowacyjnym kształtem obudowy. Pięciokątny romboid przywołuje na myśl szlachetny kamień jakim jest diament. Jednocześnie taka właśnie forma optymalizuje sztywność drewnianej konstrukcji, a unikalny kształt rombu jest natychmiast rozpoznawalny jako charakterystyczny dla kolumn Sonus faber.

Wzornictwo modelu IL Cremonese jest inspirowane kolumnami Lilium. W najnowszym projekcie elegancję połączono z nowoczesnym dość zdecydowanym i dynamicznym design, co jest niejako wyrazem ewolucji marki w kierunku innowacji - zarówno  technologicznych jak i wizualnych. Sonus faber jednocześnie zachowuje historyczne dziedzictwo marki, nawiązując otwarcie do historii lutnictwa oraz swoich własnych dokonań.

IL Cremonese to hołd dla Antonio Stradivariego i Andrea Amati - twórców doskonałych instrumentów, którzy na przełomie XVII i XVIII wieku zrewolucjonizowali rzemiosło ówczesnych lutników. Opracowane przez nich koncepcje i metody produkcji instrumentów smyczkowych doceniane i naśladowane są do dziś na całym świecie - także w Sonus faber.

Wzornictwo

Podobnie jak w modelu Lilium, projekt Il Cremonese, łączy w sobie kontrastujące i wzajemnie sprzeczne cele projektowe. W ramach obudowy o zmniejszonej objętości otrzymujemy doskonałą zdolność do reprodukcji niskich częstotliwości, oraz zdolność przetwarzania całego szerokiego spektrum częstotliwości audio, łącząc przy tym zdolność do wykazywania się zarówno imponującą mocą i potęgą brzmienia, ale również rozdzielczością szczegółów.

[img:7]

To wszystko stało się możliwe dzięki zastosowaniu systemu odsprzęgania kolumn od podłogi. Uzyskano w ten sposób doskonałą rozdzielczość, naturalność dźwięku oraz nowoczesny i olśniewający design.

Materiały

Lakierowane drewno orzecha, hartowane szkło, czarna skóra i szczotkowane aluminium a więc te same materiały, których użyto w modelu Aida i Lilium - to kolejny rodzaj hołdu składanego tradycji. IL Cremonese będzie dostępna w dwóch, stosowanych przez firmę Sonus faber, klasycznych wykończeniach: Czerwień (RED) i Orzech (WALNUT).

Cena i dostępność

IL Cremonese będą dostępne w listopadzie 2015. Polska cena to 84.999 zł brutto/sztukę, czyli 169 998 zł brutto za parę.

 

DANE TECHNICZNE

System   3-1/2 drożny z obudową typu basreflex, rozwiązaniem "Stealth Reflex System" oraz  technologią “Zero Vibration Transmission".

Obudowa - romboidalna tłumiona wewnętrznie obudowa z 3-warstwowymi ścianami. Wewnętrzne ożebrowanie w strategicznie rozmieszczonych miejscach, które całkowicie eliminuje fale stojące i pomaga w kontroli szkodliwych drgań. Wykonany z użyciem obrabiarek CNC, z anodyzowanego Avionalu, podwójny system obciążników "Dampshelves". System zmniejsza ilość pochodzących z obudowy i przetworników mikrowibracji strukturalnych. Obudowa części niskotonowej została zintegrowana z główną komorą kolumny.

Tweeter - Sonus faber H28 XTR-04 “Arrow Point” DAD (Damped Apex Dome) to hybryda stanowiąca połączenie klasycznej kopułki z przetwornikiem pierścieniowym. Zastosowana ruchoma cewka o średnicy 28mm posiada system optymalizujący redukcję drgań mechanicznych. Ultradynamiczna liniowość uzyskiwana jest dzięki nowemu systemowi napędowemu, bazującemu na potężnych magnesach neodymowych. Zaimplementowano go w połączeniu tylną, wykonaną z drewna, komorą, której nadano kształt labiryntu akustycznego. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane  specjalnie dla tego modelu kolumny.

Przetwornik średniotonowy - Sonus Faber M18 XTR-04. Jest to projekt własny firmy Sonus Faber. Bazuje on na systemie napędowym z silnymi magnesami neodymowymi o średnicy 180 mm. Zapewniają one precyzyjną liniowość i dynamikę dla średnicy. Cewkę wykonano na bazie drutu aluminiowego powlekanego miedzią, nawiniętego na kompozytowym, elektrycznie nieprzewodzącym karkasie, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie indukowania prądów wirowych w jego obrębie. Dynamicznie liniowy silnik magnetyczny jest wyposażony w trzy pierścienie Kelloga/Goellera.

Dedykowana membrana jest wytwarzana specjalnie na potrzeby tego przetwornika. Wykorzystywany jest do tego proces bazujący na suszonej w czasie rzeczywistym, niewyciskanej, pulpie złożonej z mieszanki tradycyjnych naturalnych włókien typu celuloza, kapok, kenaf i innych, specjalnie dobranych pod kątem uzyskania najbardziej naturalnego brzmienia dźwięku.

Aby dodatkowo wytłumić jakiekolwiek pozostałości rezydentnego podkolorowania ze strony stożka, firma wykorzystuje przezroczystą, lepką powłokę, która sprzyjaja tłumieniu. W sposób identyczny jak w przypadku przetwornika wysokotonowego, przetwornik, średniotonowy jest również mechanicznie odseparowany od przegrody czołowej zestawu głośnikowego, a przy jego projektowaniu wykorzystano efekt synergii z jego odpowiednio zoptymalizowaną „komorą akustyczną". Wykorzystano tutaj specjalny koncentryczny anty-kompresor, który został zaprojektowany pod kątem usunięcia wszelkich podkolorowań i rezonansów.

Przetworniki niskotonowe - Sonus Faber W18XTR-12. Para głośników o średnicy 180 mm, również zaprojektowanych w firmie Sonus faber. Cechuje się membraną w formie lekkiej „kanapki“. Membrana ma postać stożka, w którym warstwa środkowa jest wykonana z zaawansowanej materiałowo syntetycznej pianki, a okładziny wierzchnie (w postaci "skórki“) wykonane na bazie tradycyjnej masy celulozowej. Tak przygotowane przetworniki niskotonowe potrafią doskonale zintegrować się akustycznie z brzmieniem dedykowanych przetworników średniotonowych, a jednocześnie zachowują absolutną precyzję obrazowania w ramach obsługiwanego zakresu pasma. Jest to możliwe ponieważ zewnętrzna powierzchnia tych membran jest wykonana z tej samej naturalnej pulpy papierniczej jak ta, która została użyta do wykonania membran głośników średniotonowych.

Potężny silnik liniowy o bardzo dużym skoku, ponad 3,8 centymetra,  wykonano w formie cewki kontrolującej i redukującej „prądy wirowe". Jest on realizowany pod kątem osiągania wysokich prędkości, wydajności i liniowości pracy.

Subwoofer - Sonus Faber W22XTR-16. Tutaj również wykorzystano parę przetworników bazujących na własnym projekcie firmy. Driwery o średnicy 220 mm także wyposażono w lekką „kanapkę“, czyli trójwarstwową stożkową membranę, która wykorzystuje zaawansowaną materiałowo syntetyczną piankę jako warstwę wewnętrzną, oraz dwie zewnętrzne okładziny wykonane z pulpy celulozowej.

Przetworniki te są zintegrowane z amorficzną komorą typu „stealth reflex“. Komora ta ma kształt, który eliminuje negatywny wpływ odbić wewnętrznych fali akustycznej. Te przetworniki również zaprojektowano pod kątem ich idealnego dźwiękowego dopasowania do brzmienia opisanych wcześniej przetworników niskotonowych. Jednocześnie zapewniają zachowanie wysokiej precyzji odwzorowania dźwięku w ich paśmie częstotliwości.

De facto znowu wykorzystuje się tutaj taką samą strukturę w układzie „kanapki“, z zewnętrznymi warstwami wykonanymi z masy papierowej. Do ich napędzenia zastosowano potężny przetwornik o wybitnej liniowości wskroś zawrotnego wręcz, ponad 5-centymetrowego skoku, a karkas cewki jest wykonany na bazie nieprzewodzącego materiału, eliminując tym samym prądy wirowe, co sprzyja osiągnięciu wyższej sprawności przetwarzania i odwzorowywania najniższych częstotliwości.

[img:2:L]Zwrotnica - jest wykonana jako konstrukcja nierezonująca, zoptymalizowana pod kątem charakterystyki, przenoszenia zarówno amplitudy i fazy, co w rezultacie skutkuje optymalnym odwzorowaniem uwarunkowań czasowo-przestrzennych. Wykorzystuje się tutaj architekturę "Paracross". Impedancja przy niskich częstotliwościach jest ściśle kontrolowana, tak aby wzmacniacz „widział“ przyjazne obciążenie. Zastosowano też podwójnie schodkową funkcję przenoszenia – w formie filtracji - która jest zoptymalizowana pod kątem przenoszenia najniższych częstotliwości w warunkach pokoju odsłuchowego. Pod względem zastosowanych komponentów zastosowano najwyższej jakości podzespoły, takie jak: kondensatory Mundorf z najnowszej generacji olejaków "Evo" Oil, czy też np. Olejaków na bazie srebra i złota: Silver / Gold / Oil. Jako dławiki wykorzystano produkty firmy Jantzen. Zwrotnica jest cięta na następujących częstotliwościach: 80Hz - 250Hz - 2500Hz.

 

PARAMETRY
Pasmo przenoszenia: 
25 Hz - 35.000 Hz
Czułość: 92 dB SPL (2.83V / 1m)
Impedancja znamionowa: - 4 ohm
Sugerowana moc wzmacniacza: 100W - 800W
Wejście napięciowe: 30 V RMS (IEC 268-5)
Wymiary: 398.23 x 621.8 x 1449.6mm
Waga: 84 kg

 

 

 

[img:4]

 

 

Kolumny

Gdzie kupić?

SONUS FABER SONUS FABER www.sonusfaber.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > SONUS FABER rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz