IL CREMONESE - historia opowiedziana dźwiękiem (video)
Na Audio Video Show był to jeden z punktów z serii MUST SEE. W jednej z trzech sal polskiego dystrybutora marki Sonus faber można było posłuchać najnowszych włoskich zestawów IL CREMONESE. Dla marki Sonus faber wraz z 2015 rokiem kończy się kolejny, pracowity czas. Przygotowana na warszawskiej wystawie prezentacja domyka okres dwóch ważnych premier - wśród których kolumny uznajemy w redakcji za tę ważniejszą.
W przestronnej sali zawsze był lekki tłok. Obok Il Cremonese stały także zestawy Lilium, system zasilały urządzenia amerykańskiej marki Audio Research. Chyba z racji obecności Kena Ishiwata ustawiono kolumny wg jego wskazówek - mocno "dogięte" do środka, dzięki czemu membrany subwooferów skierowane były praktycznie równolegle do poprzecznej osi sali. Nie trzeba było się zbytnio wysilać, aby stwierdzić, że cały system posiada wybitne brzmienie i nieujawniony potencjał.
Na rozmowę o kolumnach udało nam się namówić Pana Pawła Kolasę - eksperta hi-end w firmie Horn Distribution.
GALERIA ZDJĘĆ
Kolumny IL Cremonese są wzorowane na modelu Lilium. Najnowszy projekt jest elegancki i nowoczesny o zdecydowanym i dynamicznym design. Jest wyrazem ewolucji marki w kierunku innowacji - zarówno technologicznych jak i wizualnych. Włosi zdecydowali się jednak zachować historyczne dziedzictwo marki i otwarcie nawiązują zarówno do historii lutnictwa jak i swoich starszych projektów.
IL Cremonese to innowacyjny kształt obudowy. Pięciokątny romboid jest niczym diament, ale przede wszystkim optymalizuje on sztywność drewnianej konstrukcji, a kształt rombu jest natychmiast rozpoznawalny jako charakterystyczny dla kolumn Sonus faber.
System „Stealth Reflex“ to technologia pozwalająca na zmniejszenie wymiarów wewnętrznej objętości akustycznej obudowy. Pozwala też ona zachować kontrolę nad poziomem zniekształceń. System „Stealth Reflex“ wykorzystuje dwa ortogonalne porty, ustawione względem siebie pod kątem prostym: jeden umieszczony w tylnej ściance obudowy, obsługuje przetwornik nisko-średniotonowy, drugi skierowany w dół, obsługuje przetworniki niskotonowe i subwoofer.
System Eliminacji Rozprzestrzeniania Wibracji (ang. Zero Vibration Transmission) izoluje obudowę od podłoża i środowiska akustycznego, otaczającego kolumny. Zastosowano tutaj nowoczesne elastomery zamontowane we wnętrzu podłogowych kolców.
Naturalna skóra ukrywające elementy montażowe.
W subwooferze wykorzystano parę przetworników bazujących na autorskim projekcie firmy. Drivery o średnicy 220 mm wyposażono w trójwarstwową, stożkową membranę, wykorzystującą zaawansowaną materiałowo syntetyczną piankę jako warstwę wewnętrzną, oraz dwie zewnętrzne okładziny wykonane z pulpy celulozowej. Przetworniki te są zintegrowane z amorficzną komorą typu „stealth reflex“. Komora ta ma kształt, który eliminuje negatywny wpływ odbić wewnętrznych fali akustycznej. Te przetworniki również zaprojektowano pod kątem ich idealnego dźwiękowego dopasowania do brzmienia opisanych wcześniej przetworników niskotonowych. Jednocześnie zapewniają zachowanie wysokiej precyzji odwzorowania dźwięku w ich paśmie częstotliwości.
Zwrotnicę wykonano jako konstrukcję nierezonującą, zoptymalizowaną pod kątem charakterystyki, przenoszenia zarówno amplitudy i fazy. W rezultacie skutkuje to optymalnym odwzorowaniem uwarunkowań czasowo-przestrzennych. Wykorzystuje się tutaj architekturę "Paracross". Impedancja przy niskich częstotliwościach jest ściśle kontrolowana, tak aby wzmacniacz „widział“ przyjazne obciążenie. Zastosowano też podwójnie schodkową funkcję przenoszenia – w formie filtracji - która jest zoptymalizowana pod kątem przenoszenia najniższych częstotliwości w warunkach pokoju odsłuchowego. Pod względem zastosowanych komponentów zastosowano najwyższej jakości podzespoły, takie jak: kondensatory Mundorf z najnowszej generacji olejaków "Evo" Oil, czy też np. Olejaków na bazie srebra i złota: Silver / Gold / Oil. Jako dławiki wykorzystano produkty firmy Jantzen. Zwrotnica jest cięta na następujących częstotliwościach: 80Hz - 250Hz - 2500Hz.
Tweeter - Sonus faber H28 XTR-04 “Arrow Point” DAD (Damped Apex Dome) to hybryda stanowiąca połączenie klasycznej kopułki z przetwornikiem pierścieniowym. Zastosowana ruchoma cewka o średnicy 28mm posiada system optymalizujący redukcję drgań mechanicznych. Ultradynamiczna liniowość uzyskiwana jest dzięki nowemu systemowi napędowemu, bazującemu na potężnych magnesach neodymowych. Zaimplementowano go w połączeniu tylną, wykonaną z drewna, komorą, której nadano kształt labiryntu akustycznego. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane specjalnie dla tego modelu kolumny.