Woodstock - to było 47 lat temu
Woodstock Festiwal: „Peace, Love and Happiness”, 15-18 sierpnia 1969 roku, farma Bethel koło Nowego Jorku. 47 lat od rozpoczęcia festiwalu muzycznego, który przeszedł do historii rocka i pop kultury nadal zachwycamy się nagraniami z tamtego festiwalu.
Duże, rockowe imprezy pod koniec lat 60. stały się modne, ale żadna z nich nie wpłynęła na światową kulturę jak to uczynił Woodstock. Teoretycznie powinien skończyć się katastrofą, ponieważ ilość przybyłych ludzi przerosła możliwości logistyczno – organizacyjne. Stało się jednak zupełnie inaczej, klęska w postaci zbyt dużej frekwencji (prawdopodobnie 400 tys. ludzi) spowodowała, że organizatorzy postanowili zrezygnować z barier i ogłosili darmowy wstęp na teren festiwalu. Ponadto w tych spartańskich warunkach, gdzie dosłownie brakowało wszystkiego: wody, pożywienia, namiotów, miejsc parkingowych, ludzie w aktach solidarności pomagali sobie nawzajem, byli dla sąsiadów życzliwi, dosłownie wcielając w czyn główne hasło imprezy. Do tego klimatu dostroili się muzycy, którzy dali niezapomniane koncerty, wplatając w nie społeczno - polityczne hasła. Szczególnie wyróżniły się występy: Richie Havensa, Arlo Ghutrie, Joan Baez, Country Joe McDonalda, Santany i Joe Cockera (od tego rozpoczęła się ich wielka kariera), Sly & the Family Stone, The Who (ale oni zawsze na koncertach byli rewelacyjni), Ten Years After (niezapomniane wykonanie I’m Goin Home”), Crosby, Stills, Nash & Young i Jimiego Hendrixa (zamykał koncert już w poniedziałek rano). Pełna lista artystów z Woodstock jest powszechnie znana. Niesamowicie prezentuje się spis wykonawców którzy z różnych powodów nie wystąpili na festiwalu: : Bob Dylan, The Beatles, The Jeff Beck Group, The Doors, Led Zeppelin, The Byrds, Chicago, Tommy James i the Shondells, The Moody Blues, Frank Zappa and the Mothers of Invention, Love, Free, Mind Garage, Spirit, Joni Mitchell, Lighthouse, Roy Rogers, Procol Harum, Jethro Tull, Iron Butterfly oraz It’s a Beautiful Day. Ciekawe co czuli po międzynarodowym rozgłosie jaki zdobył dokumentalny film "Woodstock"?
Osoby które brały udział w organizacji imprezy przeszły do historii: Max Yasgur – właściciel farmy na terenie której odbył się Woodstock, pomysłodawcy: Michael Lang, John Roberts, Joel Rosenman i Artie Kornfeld. Roberts oraz Rosenman finansowali projekt oraz umieścili reklamę w „The New York Times” i „The Wall Street Journal” jako „Challenge International, Ltd”, w której pisali, że: „Młodzi mężczyźni z nieograniczonym kapitałem poszukują interesujących, legalnych możliwości inwestycyjnych i propozycji biznesowych”. Na anons odpowiedzieli: Artie Kornfeld oraz Micheal Lang, który miał doświadczenie jako promotor i zorganizował już ówcześnie największy festiwal na wschodnim wybrzeżu, Miami Pop Festival.
Festiwal Woodstock stał się symbolem i ukoronowaniem kontrkultury lat 60. Ideologicznym spoiwem łączącym młodzież był przede wszystkim protest przeciwko wojnie w Wietnamie, ale także walka z rasizmem, odrzucenie zastanych , mieszczańskich konwenansów, wolny seks (pamiętajmy że nie było wtedy plagi AIDS) i po prostu dobra zabawa. Legenda imprezy trwa do dzisiaj, przez lata próbowano bezskutecznie odtworzyć klimat tamtego wydarzenia, zapominając, że spontaniczności nie da się zaplanować. W Polsce największą imprezę muzyczną nawiązującą do amerykańskiej poprzedniczki organizuje Jurek Owsiak pod nazwą Przystanek Woodstock, prawdopodobnie właśnie ten festiwal najbardziej zbliża się do pierwotnego przesłania i klimatu oryginalnego Woodstock.
Pamiątki fonograficzne jakie zostały po Woodstock to przede wszystkim dokumentalny film oraz podwójne płyty „Woodstock” i „Woodstock 2”. Po latach wielu artystów udokumentowało swoje występy pełnymi zapisami na płytach, szczególnie okazale prezentuje się występ Jimiego Hendrixa.
WYDAWNICTWADO KUPIENIA W SKLEPIE FANALOG
Boks 4 CD - Woodstock VOL.1/Woodstock VOL.2 |
|
3LP Jimi Hendrix - Live At Woodstock |