Jubileuszowa Loża Osobliwości Audio - Horn 25th Anniversary
W tym roku swoje 25-lecie działalności obchodzi największy dystrybutor audio w Polsce, Horn Distribution S.A.
Z tej okazji, jedno w bardziej reprezentacyjnych miejsc na Stadionie Narodowym, przerodzi się w Jubileuszową Lożę Osobliwości Audio. Będzie można w niej obejrzeć - dziś można śmiało powiedzieć "vintageowe" - urządzenia i przedmioty związane z markami, którymi opiekuje się firma Horn. Będą to zarówno produkty archiwalne, rzadko opuszczające siedziby swoich firm urządzenia jak i artefakty oraz prototypy produktów, które nigdy nie weszły do produkcji oraz specjalne wersje takich, które być może dobrze znane.
zamieszczone zdjęcia mogą w jakiś sposób odbiegać od stanu faktycznego
eksponatów, aby to sprawdzić - zapraszamy do zwiedzania
Ponieważ nie chcemy zdradzać wszystkich tajemnic, pokażemy zdjęcia tylko czterech eksponatów.
Sonus faber Minima FM2
Rozbieżność opinii na temat początków firmy Sonus faber jest bardzo dużo. Różne źródła podają różne daty. Sama firma wzmiankuje rok 1983 roku, w prasie branżowej mówi się o roku 1981, inni za wszelką cenę chcą ją jeszcze postarzyć i mówią o roku 1980 i taką datę wskazywał sam Serblin bo jest ona w jakiś sposób związana z powstaniem pierwszego projektu firmy Sonus faber.
Wersja FM2 pochodzi z roku 1992, a swoją premierę miała na targach CES w Las Vegas.
Marantz CD-63KI Copper Version
Ten odtwarzacz to swego rodzaju legenda. Pokazany światu w 1993 roku odtwarzacz Marantz CD63 Mk II był niezwykle popularny sam z siebie, ale kiedy w 1996 roku pojawiła się edycja sygnowana inicjałami Kena Ishiwata, świat oszalał na jego punkcie. Sprzedaż modelu 63 sięgnęła pułapu ponad 160.000 egzemplarzy. Do dziś wielu melomanów i audiofilów korzysta z tych urządzeń. Ich brzmienie potrafi się obronić nawet wobec nowoczesnych konstrukcji. Modyfikacja KI dotyczyła wstawienia w tor audio elementów lepszej jakości, ale także pewnych zmian w ich wartościach. Efekt dotyczący modyfikacji zaskoczył największych sceptyków, a Ken Ishiwata został królem wśród konstruktorów odtwarzaczy CD.
Audio Research SP3 ze złotą płytą frontową
Za ten amerykański klasyk z 1972 roku firmie Audio Research należy się gwiazda w alei sław świata audio. Przedwzmacniacz zaoferował wówczas nieznaną lampowym urządzeniom jakość. Konstrukcja oparta jest na triodach 12AX7 w dosyć skomplikowanej konfiguracji. Posiadał wejścia liniowe, jak i gramofonowe z korekcją RIAA regulowane z dokładnością do 0,5db. Nie zapomniano o modnej w tamtych czasach; regulacji barwy oraz wyjściach do nagrywania. Obecnie urządzenia te są bardzo rzadkie i osiągają spore ceny. Oczywiście chętnych na nie nie brakuje. Prawdziwy klasyk.
Sonus faber Extrema - oryginalny egzemplarz z roku 1991
Ważące ze standami około 80 kg monitory to extremum w każdej postaci, a na dodatek często określane jako dzieło sztuki. Kolumny pracują w układzie pasywnej membrany. Jako element pasywny wykorzystano, zamontowany z tyłu obudowy podłużny głośnik KEF B 139. Obudowa składa się z siedmiu pierścieni oraz dwóch drewnianych okładzin bocznych. Obudowa charakteryzuje się doskonałymi parametrami tłumienia drgań własnych. Tradycyjnie przednia ścianka pokryta jest skórą. Kolumna ma szansę być jedną z największych atrakcji tegorocznego show.
Wszystkie te osobliwości będzie można podziwiać
w sobotę i niedzielę. W piątek
Jubileuszowa Loża Osobliwości Audio oraz
jej zasoby dostępne będą dla prasy i gości dystrybutora.