Audio Video Show 2016 - Tannoy, Klipsch i inni...
Firma Tannoy jest znana chyba każdemu melomanowi i audiofilowi. Sami zresztą pisaliśmy nieco o historii tej legendy audio. O ile niższe serie kolumn tego producenta mogą jeszcze „wmieszać się w tłum”, o tyle modele najdroższe to konstrukcje bardzo charakterystyczne i trudno ich nie zauważyć.
Kolumna Tannoy Kingdom Royal Carbon Black.
Nie inaczej było na tegorocznym Audio Video Show. Pośród wielu zestawów jakie widzieliśmy na stoisku polskiego dystrybutora marki - firmy EIC, obok kolumny Kingdom Royal Carbon Black nie można było przejśc obojętnie.
Stojące w pobliżu zestawy serii Prestige pozwalały bez trudu dostrzec konstrukcyjne analogie.
Konstruktorzy firmy Tannoy z jednej strony podążają za tym co najnowsze, ale jednocześnie chętnie nawiązują do tradycji i chętnie ustawiają się pod prąd wobec pewnych trendów… oczywiście nie do końca... Sylwetki potężnych Tannoy Kingdom Royal rzucały się w oczy każdemu, kto wszedł lub zajrzał do pomieszczenia firmy EiC. Jak na wysoki model brytyjskiego producenta przystało: potężne, szerokie o aparycji typowej angielskiej… szafy. Równiez układ Dual-Concentric wsparty równie dużym wooferem sugeruje, ze mamy do czynienia z królewskiej wagi zawodnikiem... królewskiej czyli absolutnie tradycyjnej.
Te naprawdę duże kolumny z daleka sprawiają wrażenie nieco mniejszych,
ważą jednak sporo - bo 120 kg.
Z drugiej strony nowoczesny design: zaprezentowano kolumny w wykończeniu Carbon Black, co wyraźnie odcina je od standardowego, często wykorzystywanego w wysokich modelach, drewna. Królewskie kolumny Tannoy połączono z japońską elektroniką Esoteric, która dała muzyce ogromną selektywność i płynność. Każdy kto kupi te zestawy, za około 150 tyś złotych, otrzyma spory kawałek królestwa.
Na panelu przednim także znajomo wyglądający element. To odczepy pozwalające ustawić parametry dla zwrotnicy.
Co do wykonania nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Te kolumny wykonano z najwyższą starannością. Do wszystkich wewnętrznych połączeń zastosowano srebrzoną cyną oraz charakteryzujące się najwyższą czystością, przewody PCOCCTM . Do połączeń SuperTweetera zastosowano równie czyste i szachetne srebro. Komplet okablowania poddano procesowi kriogenizacji.
Na samej górze znajomo wyglądający supertweeter. Rozwiązanie i przetwornik zapożyczony z serii Prestige - tam sprawdza się doskonale. Górny zakres pasma tych kolumn sięga 61kHz!
G A L E R I A Z D J Ę Ć
Podobnie okazale prezentowaly się pozostale pokoje oraz hol, który zapraszał do zapoznania się z bogatą ofertą narki Onkyo. Kolumny PMC, amerykański Klipsch, japońska elektornika firmy Esoteric, oraz niemiecki Quadral to sprzęt audio, na który stać praktycznie każdego. Oferta tych producentów jest bardzo szeroki i każdy - niezależnie od tego jakim dysponuje budżetem - znajdzie tam dla siebie coś odpowiedniego.
Tu podobnie jak u Tannoy-a: mariaż nowoczesności z tradycją.
Bardzo zgrabny i poręczny, vintageowy model The One (poniżej).
W środku nasz faworyt - kolumna PMC serii se.
Wizualnie, praktycznie wszystko ma inne i brzmi tak jak żadna inna.
Zapraszamy też do naszego archiwum, w którym zamieściliśmy wywiad, którego udzielił nam Miles Roberts z PMC.
Miles Roberts opowiada o firmie PMC