
Audio Video Show 2016 - RCM w hotelu Golden Tulip
Było oczywiście było do przewidzenia, że katowicki RCM przywiezie na wystawę Audio Video Show do Warszawy systemy, które będziemy długo wspominać. Możemy sprzeczać się o estetykę: zarówno dźwięku jak i design, ale jedno jest pewne - Roger Adamek, każdego roku dostarcza nam wielu audiofilskich wrażeń... jest na co popatrzeć i jest czego posłuchać.
W pierwszym pokoju zobaczyć można było monumentalne kolumny Gauder Berlina RC8. Amplifikację zapewniała najnowsza elektronika firmy Vitus. W tej roli "wystąpiły" monobloki Vitus Audio SM-011.
Hans-Ole Vitus z firmy Alluxity
Elektronika Vitusa, to już w zasadzie klasyka sama w sobie. Tutaj zaprezentowano najnowszą odsłonę serii Masterpiece. Vitusowe granie okazało się równie sympatyczne, jak i sam Pan Hans-Ole Vitus.
Monobloki Vitus Audio SM-011
Źródłem był, dość niesamowity konstrukcyjnie, gramofon Kronos Pro z Kanady. Wyposażono go w bardzo ciekawe zasilanie, które oparto na dwóch, przełączanych bateriach superkondensatorów. Ich zadanie to zapewnienie możliwie najczystszego zasilania. Elementem, który jednak najbardziej zwracał uwagę była przeciwwaga w postaci dwóch, kręcących się przeciwsobnie talerzy. Rozwiązanie takie w znaczącym stopniu redukuje wibracje. Gramofon nie szumiał, nie smażył... po prostu nie było go słychać.
Kolumny dr. Gaudera dobrze wykorzystały potencjał ceramicznych przetworników. Chodzą słuchy, ze takie konstrukcje grają jasno i sucho, ale w tym przypadku bynajmniej nie brakowało barwy, czy wypełnienia. Cały zestaw grał przestrzennie, bardzo selektywnie, z minimalną dawką analogowości. Ten system mógł przypaść do gustu nawet najbardziej wybrednym.
Kronos Pro
Drugi pokój zajmowała firma THRAX i marki z nią powiązane. Tutaj można było poczuć energię, a dźwięk był wręcz elektryzujący.
Głośniki to nietypowa konstrukcja aktywna. Sygnał wchodzi na moduł basowy Bassus, gdzie jest dzielony: część zasila wzmacniacz wbudowany w moduł basowy. Średnica i góra pasma trafia na zewnętrzny, hybrydowy wzmacniacz, który wzmacniał sygnał dla kolumn Lyra posadowionych na modułach Bassus.
Jeden z prezentowanych przez RCM systemów: kompletny system firmy Thrax Audio z premierowymi modułami basowymi Bassus, stanowiącymi uzupełnienie kolumn Lyra
Słowo należy się temu ostatniemu, otóż został on wyposażony w moduł sprzężenia zwrotnego z membrany. Oddzielna cewka monitoruje ruch membrany woofera, a wzmacniacz dzięki informacji o położeniu membrany może lepiej nad nią panować. Źródłem była zarówno elektronika CEC, jak i gramofon Dohann. Jest to konstrukcja o najwyższym stopniu odprzęgnięcia od podłoża jaki widzieliśmy. Dosłownie można trząść stołem, a w muzyce nie słychać żadnych zmian. Sam Rumen Artarski nam to pokazywał, co będzie widać na filmie, który niedługo opublikujemy.
Reprezentujący firmę dr. Feickert jej właściciel i twórca - Christian Feickert
Oprócz tego mogliśmy tam znaleźć produkty dr. Christiana Fickerta, który przywiózł do Warszawy swój gramofon Woodpecker. Jest on odpowiedzią na potrzeby audiofilów, którzy nie chcą korzystać z niesamowicie ekscentrycznych konstrukcji, a marzą o najwyższej jakości dźwięku.
Gramofon Woodpecker dr. Christiana Fickerta
Rumen Artarski z firmy Thrax Audio
Jak to zwykle na Audio Video Show bywa, nieodłączną częścią prezentacji RCM były produkty firmy Furutech. Pokazano nową, wykonaną w technologii NCF, serię gniazd sieciowych oraz przewody serii NanoFlux NCF. Wkrótce w ofercie RCM pojawi się nowy demagnetyzer Demag α i Destat 3. Do oferty dojdą także okablowanie Argento Audio oraz Organic Audio.