Audio Video Show 2016 - FOCAL
W styczniu tego roku dystrybucja produktów francuskiej marki FOCAL została przejęta przez firmę kierowaną przez Bartosza Jakubowskiego. Od tamtego momentu, co jakiś czas odwiedzamy jego salon, rozmawiamy o muzyce i prezentujemy najciekawsze nowości tej popularnej francuskiej marki.
Na tegorocznej wystawie Audio Video Show, jednym z gości polskiego dystrybutora była - odpowiedzialna za rynek europejski marki FOCAL - Françoise Bardon. Pojawia się ona w Polsce dość często i odnosimy wrażenie, że w jakiś magiczny sposób dba o to, co dzieje się wokół marki FOCAL w naszym kraju. Niewątpliwie, sklep przy Alei Wyzwolenia w Warszawie to bardzo przyjazne melomanom i audiofilom miejsce. Zapraszamy zatem na filiżankę dobrej kawy i odrobinę muzyki.
Odpowiedzialna za rynek europejski Françoise Bardon z firmy FOCAL
Na tegorocznej wystawie Audio Video Show, na parterze hotelu Sobieski w sali Wilanów mogliśmy zobaczyć, przede wszystkim doskonale znane francuskie zestawy głośnikowe linii SOPRA. To wokół nich koncentrowała się uwaga. Są bardzo dobrze przyjętą nowością, seria składa się z modeli, które zadowolą praktycznie każdego miłośnika muzyki. Dwa podłogowe i jeden podstawkowy model Sopra to oferta dla audiofilów. Uzupełniają je kolumny dedykowane do kina domowego: zestaw CENTER i dwa subbasy. Prezentację wzbogaciło szkockie okablowanie marki ATLAS oraz elektronika polskiej manufaktury MUARACH.
Bartosz Jakubowski - FOCAL Polska FNCE S.A.
Szkockie kable ATLAS pojawiły się na naszym rynku kilka miesięcy temu. Od tego czasu zbierają bardzo pochlebne opinie recenzentów, były także recenzowane na naszym portalu. W odróżnieniu od tych najgrubszych i posiadających groźną aparycję, wyglądają znacznie skromniej - są wręcz niepozorne. Jednak staranne wykonane oraz zastosowane technologie idą w parze z zadziwiającą jakością dźwięku.
Kolejnymi obiektami westchnień były: prawdziwie amerykańskie źródło sygnału oraz elektronika. Zaprezentowanych marek nikomu nie trzeba było przedstawiać. Za amplifikację odpowiadały monobloki Wadia a340. Obok, do dyspozycji były także urządzenia firmy Audio Research. Na chociażby jedno słowo zasługuje także prezentowana obok FOCAL-a, polska marka MUARAH. Debiut na ubiegłorocznej wystawie, liczne prezentacje oraz bardzo ciepłe przyjęcie na polskim rynku, przygotowanego przez Wiesława Zasadę i Jacka Siwińskiego analogowego toru, zaowocował tym, że ich urządzenia można kupić także w sklepie przy Alei Wyzwolenia. Polski dystrybutor marki FOCAL jest jednocześnie ich przedstawicielem.
Berylowe granie
Prezentacja słuchawek Focal Utopia, Elear i Listen skupiały na sobie nie mniej uwagi niż słynne kolumny. Jest kilka faktów, o których warto wspomnieć i które przy okazji łączą ze sobą te dwa audiofilskie światy. Zarówno kolumny jak i słuchawki FOCAL produkowane są we Francji. Po drugie, w przetwornikach słuchawek i kolumn wykorzystywany jest beryl - pierwiastek bardzo trudny w obróbce, ale jak się okazuje - posiadający niepowtarzalne walory brzmieniowe.
Słuchawki UTOPIA z przetwornikiem berylowym
Model FOCAL Utopia, idąc w ślady kolumn o tej samej nazwie, dość szybko otrzymał przydomek najdroższych słuchawek dynamicznych. Opinia jest także pochodną doskonałej jakości, a ich brzmieniowe możliwości wynikają między innym z faktu zastosowania w przetwornikach materiału jakim jest beryl. Membrany z tego materiału występują również w głośnikach wysokotonowych najwyższych modeli kolumn.
Berylowy przetwornik wysokotonowy w zestawie Sopra
Beryl jest metalem ziem rzadkich. Charakteryzuje się kilkoma ciekawymi właściwościami: jest niezwykle lekki, a odpowiednio przygotowany jest materiałem bardzo sztywnym. Osobnym aspektem są jego ciekawe właściwości akustyczne. Zbiór tych zalet oznacza, że świetnie nadaje się na membrany głośników.
... ale dlaczego stosowany jest tylko w przetwornikach wysokotonowych i słuchawkach? Przede wszystkim ze względu na koszt. Pomimo, że membrana taka jest niewielka, głośnik wysokotonowy z takiego materiału jest szalenie drogi. Niewielu producentów oprócz francuskiego giganta sięga po tego typu rozwiązanie. Gotowe przetworniki z berylową membraną, oferuje na przykład duński Scan-Speak. Wiele osób uważa berylowe tweetery za najlepsze w swojej klasie - potwierdza to jednak tylko jakość tych stosowanych w FOCAL. Oczywiście najważniejsze jest to, kto go użył jako pierwszy, a co do tego nie mamy wątpliwości bo berylowe tweetery widzieliśmy już kilka lat temu w pokojach FOCAL, gdzie prezentowano monitory studyjne PRO.
Warszawski dystrybutor przygotował nam solidną, nieprzekombinowaną prezentację. Bardzo ucieszyła nas decyzja braku na wystawie zestawów Grande Utopia. Cokolwiek o nich nie powiedzieć, wymagają one specjalnej bardzo dużej sali. Więc może za rok?