Woodstock - jutro start
W piątek początek XI Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.
W tym roku zestaw pełny wykonawców przedstawia się następująco:
PIĄTEK Pogodno, Scavenger, AmetriA, Konopians, Zdob Si Zdub, Nocna Zmiana Bluesa, Dhira (Hiszpania), Freak Of Nature, Knorkator (Niemcy), Moskwa, KSU, Die Toten Hosen (Niemcy), Lao Che.
SOBOTA 2PU (laureat konkursu Rock Bez Granic), Dubska, Frontside, Mad Doggin, 100 Twarzy Grzybiarzy, She Male Trouble, The Car Is On Fire, Carrantuohill, Krzysztof „Jary” Jaryczewski, Beatsteaks (Niemcy), Orkiestra Kostrinella z chórem, Without End (USA,) Raz Dwa Trzy, Laureat Plebiscytu Złotego Bączka (Hey, Dezerter, Armia, Hunter albo Farben Lehre).
Zwraca uwagę nieco mniejsza niż w poprzednich latach liczba rodzimych gwiazd.
Festiwal otworzy już w czwartek pokaz filmu „Przystanek Woodstock- najgłośniejszy film polski”.
XI Przystanek Woodstock, organizowany przez Fundację WOP, odbędzie się w piątek i sobotę, 5 i 6 sierpnia 2005 r., po raz kolejny w Kostrzynie n/Odrą, mieście na granicy Polski i Niemiec.
Organizatorzy spodziewają się w tym roku przyjazdu wielu młodych Niemców w związku z prowadzoną na szeroko zakrojoną skalę, trwającą już od kilku miesięcy akcję informacyjną o tegorocznym festiwalu. Utworzonych zostało pięć punktów informacyjnych - m. in. we Frankfurcie, Berlinie i Poczdamie, które poprzez Internet, ulotki i materiały filmowe wyjaśniają, na czym polega idea organizowania tego koncertu, a także informują o działalności Fundacji. Te działania spotykają się z dużym zainteresowaniem, czego dowodem jest objęcie patronatu nad wszystkimi niemieckimi działaniami na Przystanku Woodstock przez Holgera Rupprechta, Ministra Młodzieży Landu Brandenburgii. Funkcjonuje specjalna strona internetowa (http://www.haltestelle-woodstock.de), organizowany jest także od kilku miesięcy przegląd zespołów polsko-niemieckich z okolic Kostrzyna i Frankfurtu , którego dwójka laureatów, zespół polski i niemiecki, zagra na Przystanku Woodstock.
Swój udział zapowiedziało kilkadziesiąt pozarządowych organizacji niemieckich, tak jak w zeszłym roku policja polska współpracować będzie z obecną po stronie polskiej policją niemiecką.
Tradycyjnie, funkcjonować będzie scena folkowa prowadzona przez zespoł Carrantuohill. Muzyka na stałe rozbrzmiewać będzie także ze sceny Pokojowej Wioski Kriszny.
Na uczestników czeka kilkudziesięciohektarowe pole namiotowe. Niemal z każdego miejsca widać ogromną, woodstockową scenę, która będzie w tym roku zupełnie inna, a także w innym miejscu usytuowana. Muzyka będzie na niej rozbrzmiewać w piątek i sobotę od godziny 16:00 do 2:00 - 3:00 w nocy. Przewidziano 100 tys. wat na stronę, specjalne głośniki basowe oraz linie opóźniające. W tym roku powstanie także dodatkowe oświetlenie całego pola, kilkaset kranów z wielkim, tradycyjnym prysznicem na polu namiotowym, przygotowanych będzie 80 automatów telefonicznych z numerami zwrotnymi, polowa poczta z okolicznościowymi kartkami i stemplami, polowa kasa biletowa PKP, także bankomaty, kantor wymiany walut, kawiarenka internetowa, woodstockowe radio (tradycyjnie prowadzone przez dziennikarzy Radia Zachód). Tegoroczny pasaż handlowy z gadżetami przestanie już kurzyć, ponieważ położony został wszędzie asfalt i chodniki. W tym samym pasażu umiejscowione będą wszystkie zgłoszone na Przystanek Woodstock organizacje pozarządowe, m.in. pomarańczowy namiot Stowarzyszenia Familia, które walczy z narkotykami, i punkty informacyjne Stowarzyszenia Nigdy Więcej, Amnesty International czy bielskiej organizacji Klub Gaja.
Kilkadziesiąt stoisk z zapleczem gastronomicznym zapewni wyżywienie, a Pokojowa Wioska Kriszny oferować będzie jedzenie wegetariańskie. Wzorem lat ubiegłych, przygotowani są na wydanie kilkudziesięciu tysięcy posiłków dziennie.
Fundacja WOŚP wystawi swój punkt informacyjny dotyczący działań Orkiestry, a także sklepik, który będzie funkcjonował 24 godziny na dobę. Porządku pilnować będzie ponad 1000-osobowa ekipa Pokojowego Patrolu. Przygotowano blisko 500 toalet, które będą na terenie festiwalu a także w drodze do miasta i w samym mieście. Kostrzyn n/Odrą przygotuje także parkingi, które mają w sposób wystarczający obsłużyć wszystkich przyjezdnych.
Wszystkie zespoły grają jedynie za zwrot kosztów podróży (100 złotych od osoby), koncert jest bezpłatny, a Przystanek Woodstock nie jest finansowany ze środków zebranych podczas Finału Orkiestry. „Te pieniądze w całości przekazujemy na zakup sprzętu medycznego – zapewnia Fundacja. - Natomiast dzięki umiejętnemu zarządzaniu tymi środkami oraz dzięki całorocznym darowiznom, a także dzięki wsparciu sponsorów, udaje nam się wygospodarować wystarczającą sumę pieniędzy na utrzymanie funkcjonowania Fundacji oraz działania marketingowe. To właśnie w ich ramach organizujemy koncert - wydał on nam się idealną formą podziękowania i propagowania naszych celów. O sumach wydanych na tegoroczny koncert Jurek Owsiak będzie mówił ze sceny festiwalu”.
Pierwsza edycja Przystanku odbyła się w lipcu 1995 w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim. Dwa lata później Przystanek Woodstock przeniósł się do Żar, koło Zielonej Góry. Ze względu na pamiętną powódź został wtedy przesunięty z lipca na sierpień. Od dwóch lat Przystanek Woodstock organizowany jest tuż pod granicą polsko-niemiecką w Kostrzynie nad Odrą, na terenie byłego poligonu wojskowego..
więcej o Przystanku Woodstock w dziale koncertowym INFOMUSIC
(wosp.org.pl)