Esbjorn Svensson Trio - dodatkowy koncert w Warszawie
W związku ogromnym zainteresowaniem koncertem podjęto decyzję o zorganizowaniu dodatkowego koncertu , który odbędzie się 12.02.2006 o g. 17.00 w Fabryce Trzciny w Warszawie (ul. Otwocka 14) .Ilość miejsc jest jednak ograniczona.
Esbjorn Svensson urodził się w 1964 roku w Vasteras, w Szwecji. Jego matka grała na pianinie, a ojciec uwielbiał Ellingtona, więc Svensson słuchał w radio najnowszych popowych hitów. W szkole średniej grał w swoim pierwszym zespole i jednocześnie uczył się gry na pianinie. Później przez kolejne cztery lata na studiach muzycznych na uniwersytecie w Sztokholmie poszerzył niezbędną technikę dochodząc do rozwinięcia w pełni swoich własnych intuicyjnych pomysłów samouka. W ten sposób beztroski, młodzieńczy entuzjazm mógł osiągnąć pełnię rozwoju w kreatywnej samoświadomości. Do grona muzyków mających największy wpływ na jego twórczość, oprócz szwedzkich artystów takich, jak Jan Johansson, Svensson zalicza także Chicka Corea i Keith Jarretta.
Svensson potrafi wybrać charakterystyczne elementy ich stylistyki i zatopić je w swojej muzycznej wizji. Od połowy lat osiemdziesiątych Svensson ma reputację instrumentalisty oddziaływującego inspirująco na szwedzką i duńską scenę jazzową. W 1990 roku założył swoje własne trio, lecz z wydaniem płyty musiał poczekać aż do 1993 roku. W 1993 roku poznał Dana Berglunda na koncercie, nad którym wspólnie pracowali. Svensson był tak zafascynowany konstrukcyjną siłą i kreatywną różnorodnością jego gry, że był w stanie zachęcić Berlunda do przyłączenia się do jego trio. W tym samym roku Esbjörn Svensson Trio nagrało swój pierwszy debiutancki album "When Everyone Has Gone" (Dragon). Następnie zostały wydane albumy: w 1995 "Mr. & Mrs. Handkerchief" (Prophone); w 1997, "EST Plays Monk" (BMG); i w 1998, "Winter in Venice" (BMG). Utalentowany muzyk zaczął zbierać nagrody. W 1995 i 1996 mianowany Szwedzkim Jazzowym Muzykiem Roku a w 1998 otrzymał nagrodę dla najlepszego autora piosenek. Grając z muzykami takimi jak Aley Riel, Mads Vinding, Victoria Tolstoy (White Russian, Blue Note 1997) a przede wszystkim z Nilsem Landgren Svensson stał się znany w całej Europie. Jego koncert Nils Landgren Funk Unit był główną atrakcją na Jazzowym Festiwalu w Montrealu w 1998 roku.
Esbjorn Svensson Trio wystąpi w Polsce:
- 11 luty - Poznań; Blue Note
- 12 luty - Warszawa; Fabryka Trzciny
- 13 luty - Wrocław; Centrum Sztuki Impart
- 14 luty - Chorzów; Teatr Rozrywki
- 15 luty - Bilesko- Biała; Centrum Kultury
Esbjörn Svensson Trio uczyniło krok naprzód podczas nagrywania albumu (maj - listopad 1998) "From Gagarin's Point of View." Złożone motywy i przemyślane stylistyczne wariacje połączone z subtelnymi rytmami tworzą unikatową mieszankę nowoczesnych rytmów i niezapomnianych melodii. Jedenasty utwór łączy powagę z humorem, indywidualizm z elementami atrakcyjnymi dla wielkiej ilości odbiorców, pomysł i wizję z wyraźną przypadkowością, tworząc nowoczesne "potpourri":
"Staramy się, aby muzyka płynęła sama. Skąd też dość dziwny tytuł albumu, który wymyślił Magnus podczas pracy. Gagarin był pierwszym człowiekiem, który spoglądał na ziemię z kosmosu. Stamtąd w samotności mógł przyjrzeć się wszystkim sprawom toczącym się poniżej. Lubimy tę myśl i czujemy, że jest to nie tylko odpowiedni tytuł, a także właściwa koncepcja albumu."
„Jedno z najbardziej gorących jazzowych brzmień dzisiejszej Europy” (Downbeat, USA)
„Jedna z najbardziej nowatorskich współczesnych grup” (Tagesspiegel, Germany)
‘Pokazali nie to czym jazz był lecz wizję czym może być’ (New York Times, USA)
Organizatorem trasy koncertowej jest Agencja PARADAM; www.jazzrazporaz.pl