IRLANDZKA MAJÓWKA

IRLANDZKA MAJÓWKA

9 maja 2006, 12:04
Grupa CARRANTUOHILL - istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na "celtyckich korzeniach". Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową.

Miejski Dom Kultury „CENTRUM” w Chorzowie, ul. Dąbrowskiego 7. 12 maja 2006 r. godz. 19.00.

zespoły muzyczne
CARRANTUOHILL
BELTAINE CELTIC GROUP
grupa tanca irlandzkiego
REELANDIA

CARRANTUOHILL wielokrotnie gościł w IRLANDII. W 1994 roku jako uczestnik warsztatów muzycznych South Sligo Summer School w Sligo, prowadzonych przez najlepszych znawców i wykonawców muzyki irlandzkiej. Później kolejno w 1997, 1999 i 2004 roku koncertując m.in. na jednym z największych irlandzkich festiwali - "Cork Folk Festival" oraz w słynnym "Fox`s Pubie" czy też w "St`Anns Church" w Dublinie. Irlandzkie koncerty Carrantuohill odbywały się również w Galway oraz ostatnio w lipcu 2005 roku na jednym z największych festiwalu "Dancing with Lunasa" w malowniczym zamku w Kinnitty. W Irlandii powstawały też liczne teledyski zespołu. W 1998 roku CARRANTUOHILL koncertował w USA na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza tworząc muzyczną oprawę Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Claremont McKenna College w Kalifornii.

CARRANTUOHILL ma na swym koncie wiele wspólnych występów z uznanymi artystami. W 1997 roku odbył trasę koncertową ze szkocką grupą The Battlefield Band. Zespół występował również z Maire Breatnach, Sands Family, Deaf Shepheard, Geraldine McGowan & Friends oraz Midnigth Court. Na tej samej scenie zespół spotkał się również z wirtuozem irlandzkich ullieann pipes Liam`em O`Flynn`em oraz czołowym gitarzystą Arty McGlyn`em. Z legendarnym Jackie Daly`m CARRANTUOHILL spotkał się w irlandzkim Cork, zaś w Kinnitty dzielił scenę z wybitnym Donall`em Lunny i John`em Carty.

Wielkim Gościem zespołu był również Midge URE (ex Ultravox, twórca LIVE AID), który uświetnił koncert promujący płytę INIS w warszawskiej Sali Kongresowej.

Polscy artyści, z którymi CARRANTUOHILL dotąd realizował wspólne projekty: Anna Maria JOPEK, Anita LIPNICKA, FIOLKA Najdenowicz, Stanisław SOJKA, Paweł KUKIZ, Kuba BADACH, Robert KASPRZYCKI, Urszula DUDZIAK, Wojciech KAROLAK, Tomasz SZUKALSKI, Marek RADULI, Krzysztof Krzysztof ŚCIERAŃSKI, Bernard MASELI, Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK.

Seamus Heaney - irlandzki poeta, laureat Nagrody Nobla w 1995 r. - po kilku spotkaniach z zespołem, stwierdził: "...nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami grającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej."

(inf. opracowna przez zespół CARRANTUOHILL)

Zespół BELTAINE Celtic Group powstał na początku 2002 roku.

Obecnie tworzy go szóstka muzyków. Zespól uznawany jest za jeden z najlepszych, wykonujących muzykę irlandzką w Polsce. Corocznie BELTAINE Celtic Group gra około 100 koncertów na scenach krajowych i zagranicznych w tym tak prestiżowych jak np. Przystanek Woodstock 2005, Festiwal Dowspuda 2003, Festiwal ZAMEK 2003 i 2004, Festiwal FOLKOVY KVITEK - CZECHY, Festiwal BELTINE - SŁOWACJA, Międzynarodowy Festiwal Etno-Jazz MOŁDAWIA. Ich repertuar to niezwykłe połączenie tradycyjnych melodii Irlandii, Szkocji i Bretanii z muzyką współczesną. Tradycyjne instrumenty Irlandii: skrzypce, bouzuki, mandolina, dudy, low whistle, bodhran oraz charakterystyczne dla muzyki folkowej - Cajon, Darabuka, Djembe i te, zapożyczone z rockowej - gitara basowa, gitara elektryczna.

W 2004 roku grupa wydała swój debiutancki album pt. "Rockhill", który zdobył tytuł NAJLEPSZEJ PŁYTY FOLKOWEJ ROKU 2004 w plebiscycie Wirtualne Gęśle współorganizowanym przez POLSKIE RADIO S.A. oraz tytuł "Mega krążka" 2005 w plebiscycie Radia Kraków.

Grupa obecnie przygotowuje się do wydania kolejnej płyty długogrającej.

Reelandia istnieje od 13 lat - jest jedną z najstarszych w Polsce grup tańca irlandzkiego, od początku związana jest z warszawskim Ośrodkiem Kultury Ochoty.

Dynamiczna i barwna, fascynuje ekspresją ruchu i oryginalnymi choreografiami, które do tej pory miało okazję podziwiać już kilka tysięcy widzów w Polsce i za granicą. W niezwykle bogatym dorobku artystycznym zespół ma pokazy dla Ambasady Irlandii w Polsce, Brytyjskiej Izby Handlowej, Polskiej Akcji Humanitarnej, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (także Przystanku Woodstock).

Gościli na deskach Sali Kongresowej, teatru muzycznego Roma, Teatru na Wodzie, Teatru Rampa, Teatru Ziemi Lubuskiej, krakowskiego Teatru Groteska.

Współpracowali z Telewizją Polską przy tworzeniu między innymi takich programów jak: "Europa da się lubić", "Kawa czy Herbata", "Rower Błażeja", "Swojskie Klimaty".

Wielokrotnie dawali wspólne koncerty z takimi zespołami muzycznymi jak: Open Folk, Przylądek, Shamrock, Samhain, Dun An Doras, Czeltic. Od kilku lat regularnie występują z najlepszym polskim zespołem grającym muzykę celtycką - Carrantuohill.

Tańca irlandzkiego uczą się od profesjonalistów: od kwietnia 2004 na stałe współpracują z tancerką Riverdance Anne Marie Cunnigham TCRG, od lutego 2005 zaś z jednym z najlepszych tancerzy irlandzkich na świecie - Joelem Hanna (Riverdance, Fire of Dance, Dancing on Dangerous Ground).
Copyright © INFOMUSIC 2024