NAMM'18: Perkusyjne nowości od Pearl
Pearl wyłonił w tym roku sporo nowości, które prezentujemy po wizycie na NAMM SHOW 2018. Wśród nich znajdziemy zarówno rozwinięcie znanych od lat rozwiązań i poszerzenie serii instrumentów o nowe warianty wykończenia, ale poznajemy też zupełnie nowe produkty, włącznie z instrumentami sygnowanymi przez jednostki wybitnie znane w świecie internetu.
Werble
Najwięcej nowości doświadczyliśmy w arsenale werblowym firmy Pearl. Najbardziej „gorącą” premierą był werbel Pearl Ignater, o którym już wspominaliśmy w dziale sprzętowym. Sygnowany nazwiskiem Casey’a Coopera, znanego jako perkusyjna gwiazda YouTube o pseudonimie COOP3RDRUMM3R. Człowiek, który zgromadził do tej pory przeszło półtora miliona subskrybentów z pewnością ma do zaoferowania swoim sympatykom konkretne rozwiązanie jakościowe, a Ignater ma za zadanie „rozpalić ogień ekscytacji, związany z grą na bębnach” (jak dodaje sam Casey).
Przypomnijmy kilka danych technicznych. Instrument o rozmiarach 14 x 5" zbudowano z klonu (wewnątrz) i topoli (na zewnątrz). Grubość korpusu to 6.8 mm. Werbel wyposażono w obręcze 1.6 mm, a efektowną grafikę ogniową wspomagają dodatkowo rzucające się w oczy czerwone podkładki gumowe pod lugami.
Serie limitowane
Pearl zaprezentował też dwa efektowne werble stalowe z serii limited w dwóch różnych wariantach wykończenia: LMSS1455 o rozmiarach 14" x 5.5" w chromowanym platerowanym wykończeniu oraz nieco płytszy, LMUS1450 (14" x 5”) w platerowanym wykończeniu black nickel.
Modern Utility Metal
Rozszerzona została seria, która miała swój debiut rok temu, rozwinięta o dwa nowe modele werbli. Instrumenty stalowe, wykonano z bezszwowych korpusów o grubości 1 mm i wykończono satyną, efektownie uwypuklającą teksturę stali. Werble dostępne w rozmiarach 14x5,5’’ oraz 14x6,5’’, wyposażone w obręcze 1,6 mm.
Werble ćwiczeniowe serii Concert Steel
To grupa instrumentów dedykowana szkolnym orkiestrom oraz uczniom (tychże orkiestr?) do ćwiczenia. Do tej pory Pearl oferował tego typu werble zbudowane z klonu, tym razem
ofertę poszerzono o werble stalowe, wykończone chromem. Werble Concert Series Steel oferowane są w dwóch wymiarach: 14x5,5’’ oraz 14x6,5’’.
Philharmonic Pancake oraz Symphonic Series Aluminum
Muzyków bardziej „poważnych” także dopadły nowości. Jedną z nich było pojawienie się nowego werbla orkiestrowego Philharmonic Pancake, który stworzono we współpracy z Tomem Freer z Cleveland Orchestra. Philharmonic Pancake to najmniejszy werbel z całej
serii, zbudowany z klonu o grubości 7,2 mm (8 warstw), w rozmiarze 13x2,5’’. Seria instrumentów Symphonic, którą tworzyły dotychczas werble klonowe, została rozszerzona o Symphonic Series Aluminum, na którą złożyły się nowe modele aluminiowe w rozmiarach 14x5,5’’ i 14x6,5’’.
Instrument elektroniczny MalletSTATION EM1
EM 1 to 3-oktawowy kontroler oddający charakter instrumentu sztabkowego, przeznaczony dla wszystkich - począwszy od początkujących, po muzyków zaawansowanych, szukających wyjątkowych rozwiązań w pracy na scenie. Urządzenie posiada regulację wysokości tonów, co pozwala ustawić dowolną skalę diatoniczną (np. niskie D, jak w ksylofonie). Kontroler współpracuje z komputerami Mac, PC, a także urządzeniami typu
iPad, iPhone i smartfonem pracującym na systemie Android.
Połączenie urządzenia jest możliwe dzięki magistrali USB Bus Power.Instrument został zaprojektowany we współpracy z Keith McMillen Instruments, a firma KMI wyposażyła urządzenie w zaawansowaną technologię Smart Fabric Sensor, dzięki której silikonowa matryca uzyskuje niezwykle czułe, naturalne reakcje manualne, takie jakich doświadczamy na prawdziwym instrumencie sztabkowym (ksylofon, marimba), tj. tłumienie młotka. Mamy też kontrolę aftertouch. Wygodny panel kontrolny instrumentu posiada 3 programowalne suwaki, 4 programowalne przyciski oraz przyciski do zmiany tonacji.
Urządzenie zaopatrzono też w trzy przypisywane wejścia pedałowe, pozwalające na
kontrolę w zakresie: sustain, expression oraz wybranego parametru midi. MalletSTATION jest według zapewnień producenta najbardziej przystępnym cenowo kontrolerem perkusyjnym na rynku. Cena urządzenia wynosi zaledwie 999 dolarów. Ultra lekki, niewielkich rozmiarów i dogodny w montażu, a przy tym wygodny w transporcie i poręczny w wielu momentach pracy artysty.
Zestawy perkusyjne
Pora by wreszcie powiedzieć parę słów na temat zestawów perkusyjnych, których okazałość mocno kusiła oko i pobudzała wyobraźnię na stoisku firmy Pearl. Zacznijmy od najniższej serii, RoadShow, oferowanej w 5-ciu efektownych wariantach wykończenia, w tym w znanej z modelu Export pięknej wersji Aqua Blue Glitter.
Model Export, wciąż najlepiej sprzedający się zestaw Pearl, dumnie prezentował się na stoisku w pięknym chromowo-lustrzanym wykończeniu (Mirror Chrom). Klonowy Pearl Decade to kolejna seria okraszona nową wersją wykończenia - Faded Glory. Inspiracją wizualną twórców była kolorystyka ulubionej pary jeansów, którą niejeden perkusista skrywa w zanadrzu. Trzeba przyznać, że rozmaitość odcieni pozwala rzeczywiście z dużym prawdopodobieństwem dobrać odcień swoich własnych jeansów…
Akrylowa seria Crystal Beat tym razem została zaprezentowana w „oszronionym” wykończeniu, dodajmy że pozostając cały czas w tej samej cenie (Frosted Finish). Mocno wyeksponowano linię Session Series, znaną na rynku od ponad 20 lat. Legendarny zestaw zbudowany z mieszanki brzozy i afrykańskiego mahoniu - miły atak i ciepłe brzmienie, z szerokim spektrum to znak rozpoznawczy tej serii. Oferowane obecnie z osobno stojącym floor tomem, dostępne w trzech wersjach rozmiarowych i sześciu pięknych wersjach wykończenia.
Flagowe serie Pearla to Master, Reference i Masterwork. Najbardziej prestiżowa seria Masterwork kusiła oko modelem Modern Dry, który nie tak dawno prezentował sam Will Kennedy.
Prezentacja modelu Modern Dry z udziałem Willa:
Spotkaliśmy też niebywale okazały wizualnie (i ilościowo) model Reference Pure, którego na co dzień używa sam Brian Frasier Moore. Brzmienie tej serii zestaw mogliśmy podziwiać podczas występu Justina Timberlake oddającego hołd Prince’owi podczas koncertu SuperBowl na początku lutego tego roku.