Konsbud Audio i system nagłośnienia krakowskiego Klubu Studio
Klub Studio to lokal studencki z prawie 50-letnią tradycją, działający przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W tym miejscu przez lata gościła większość znakomitych polskich artystów, a także wiele zagranicznych gwiazd.
Ze względu na to, że budynek powstał w 1970 roku i przez lata funkcjonował właściwie bez większych renowacji, w końcu podjęto decyzję o gruntownym remoncie, a właściwie rekonstrukcji obiektu. W latach 2016-2017 klub przeszedł całkowitą modernizację – dotychczasowy budynek został zrównany z ziemią (z wyjątkiem stalowych konstrukcji), a budynek przebudowano według projektu architektonicznego pracowni JASA (obecnie ASA) STOŻEK ARCHITEKCI. W ten sposób powstał najnowocześniejszy obiekt kultury tego typu w Polsce. Pokryta cortenową stalą i zarośnięta zielonymi pnączami elewacja kryje wielofunkcyjną salę o doskonałej akustyce i rozbudowanej mechanice sceny. Salę uzupełniają balkon i loże VIP, które są umiejscowione na piętrze. Oprócz tego, w Klubie znajdują się nowoczesne bary, szatnie, toalety i hole.
Projekt elektroakustyczny w Klubie Studio zrealizowała firma Konsbud Audio. Salę główną wyposażono w najwyższej klasy sprzęt nagłośnieniowy, który spełnia wymagania riderów technicznych nawet najbardziej wymagających artystów, w wyniku czego Klub Studio stał się samowystarczalnym obiektem, który nie musi już angażować zewnętrznych firm rentalowych do wynajmu sprzętu na każdą imprezę. Dzięki przemyślanemu projektowi sali oraz dedykowanemu projektowi adaptacji akustycznej, Klub Studio stał się jednym z nielicznych miejsc na mapie Polski, gdzie nie trzeba mierzyć się z niesprzyjającą akustyką pomieszczenia. W takim miejscu z przyjemnością realizuje się projekt systemu nagłośnienia, który jest tylko kolejnym elementem dobrze opracowanej i przemyślanej strategii. Bardzo duża w tym zasługa świadomego zamawiającego, czyli Fundacji ACADEMICA oraz oczywiście wykonawcy projektu architektonicznego - pracowni ASA STOŻEK ARCHITEKCI i projektu adaptacji akustycznej – biura projektowego Manufaktura Technologiczna.
System nagłośnienia sali widowiskowej
Przed modernizacją obiektu na wyposażeniu Klubu istniało jedynie małe nagłośnienie, wykorzystywane do realizacji kameralnych imprez związanych głównie z transmisją głosu. Firma Konsbud Audio dostarczyła i zainstalowała w obiekcie pełnopasmowy system liniowy d&b audiotechnik V wraz z subwooferami oraz systemem ArrayProcessing, umożliwiającym wyrównanie charakterystyki częstotliwościowej na całym obszarze widowni. Do Klubu dostarczono w sumie 20 zestawów V8, które mogą być konfigurowane w zależności od potrzeb jako grona główne, frontfille, outfille itd.
Uzupełnienie systemu w zakresie dolnych częstotliwości stanowi 6 subwooferów B22, które zazwyczaj są pod sceną, ale również mogą być rekonfigurowane w zależności od wymagań danego wydarzenia. System jest zasilany przy użyciu 7 wzmacniaczy D80, które umożliwiają stosowanie technologii ArrayProcessing. Gdy zaistnieje potrzeba, zestawy mogą być wykorzystywane do obsługi wydarzeń plenerowych. Paweł Berbecki z firmy Konsbud Audio:
W klubie mamy do czynienia z kilkoma konfiguracjami pomieszczenia, które wymagają nagłośnienia, klasyczną płytę z widownią stojącą lub siedzącą, balkon z trybuną siedzącą oraz opcjonalną rozkładaną trybunę. Już z samej teorii o źródłach liniowych wynika, że równa dystrybucja dźwięku na takich powierzchniach w przypadku konwencjonalnych systemów jest praktycznie niemożliwa.
Właśnie do takich zastosowań powstał ArrayProcessing, dzięki któremu otrzymujemy bardzo zbliżone wrażenia słuchowe niemal w każdym miejscu sali. Dodatkowo ogromny »headroom« systemu V pozwala ustawić mniejszy spadek poziomu głośności wraz z odległością, co z pewnością docenią widzowie stojący w pierwszych rzędach, jak i ci siedzący na balkonie.
Na system monitorów odsłuchowych składa się 8 zestawów d&b MAX2 i 2 zestawy M2. Dodatkowo, do dyspozycji są zestawy V-SUB i V7P, które mogą pełnić funkcję drumfilli lub sidefilli. W skład systemu wchodzą też oczywiście wzmacniacze d&b audiotechnik D80.
System konsolet mikserskich
Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o wymagania dotyczące systemu konsolet mikserskich, ekipa techniczna Klubu Studio postawiła poprzeczkę wysoko. Ostatecznie stanęło na rozwiązaniach firmy Avid. Jako konsolety FOH i MON służą sterowniki Avid S6L-32D (silnik pozwalający na obsługę 144 kanałów) i S6L-24D (192 kanały) wraz z mixrackami Stage64.
W naszej konfiguracji konsolety praktycznie nie mają ograniczeń. Ze względu na rozbudowane możliwości konfiguracji i dużą moc obliczeniową nigdy nie ma sytuacji, w której muszę powiedzieć, że nie mam wolnego wejścia, wyjścia, matrycy czy że nie mogę wpiąć jeszcze jednej wtyczki. Ja zawsze mam wszystkich tych elementów z naddatkiem - mówi Kuba Popiela, realizator dźwięku Klubu Studio.
Instalacja elektroakustyczna w Klubie pozwala również na przyjęcie zewnętrznych systemów mikserskich, w przypadku, gdy zespół lub firma przyjedzie z własną konsoletą. Zastosowane przyłącza umożliwiają przyjęcie sygnałów Dante, sygnałów analogowych i AES/EBU. Komunikacja między konsoletami S6L odbywa się natomiast za pomocą protokołu AVB. Sygnał z konsolet trafia do wzmacniaczy D80 i interfejsu d&b audiotechnik DS10, skąd dystrybuowany jest do głównego systemu nagłośnienia. Matryca umożliwia dystrybucję sygnałów do pozostałych części klubu jak dwa bary, palarnia, sala bilardowa, foyer. Uzupełnienie systemów S6L stanowią konsolety pomocnicze Yamaha QL1 i Allen & Heath SQ6, które mogą być używane np. w reżyserce lub na stanowisku DJ-a.
Pozostałe pomieszczenia Klubu Studio
Oprócz Sali Głównej w Klubie Studio znajduje się wiele pomieszczeń spełniających różne funkcje – bary, loże VIP, foyer, toalety, hole. Ideą założoną na etapie projektu systemu elektroakustycznego było, aby w każdym miejscu goście mogli słyszeć to, co dzieje się aktualnie na scenie. Zgodnie z tym założeniem, w halach VIP, które są położone na 1 piętrze zainstalowano monitory Genelec z serii 8000. Hole wyposażono w system nagłośnienia Apart Audio, który pełni również funkcję DSO.
Do Klubu dostarczono system interkomowy Green-GO. Pulpity interkomowe MCXD są zlokalizowane w kilku kluczowych miejscach – między innymi na scenie, w reżyserce i na stanowisku realizatora pośród widowni.
Nagłośnienie i rejestracja w studio
Na potrzeby imprez, które regularnie odbywają się w Klubie Studio, zakupiono ponad 80 mikrofonów przewodowych i bezprzewodowych do różnych zastosowań, m.in. klasyczne mikrofony wokalowe i instrumentalne Shure, mikrofony instrumentalne Audio-Technica ATM350a, AT8033, AT4050SM i AE2500 oraz przetworniki Sennheiser i Audix. Jako systemy bezprzewodowe służą systemy Shure serii ULX-D.
Klub Studio połączono przy użyciu standardów AVB i MADI z położonym w sąsiadującym budynku studiem nagrań „Kotłownia”, które również należy do AGH. Dzięki temu możliwa jest teraz rejestracja wielokanałowa śladów ze sceny przez interfejs MADI bezpośrednio do Pro Toolsa. „Kotłownia” została otwarta w 2014 roku i od tego czasu służy studentom Inżynierii Dźwięku AGH, którzy mogą w profesjonalnych warunkach zdobywać wiedzę na temat realizacji dźwięku. Poza tym w studiu cały czas odbywają się próby i nagrania zespołów muzycznych – zarówno tych związanych z AGH, jak i komercyjnych.
Firma Konsbud Audio odpowiadała za dostawę i instalację sprzętu w studiu Kotłownia w 2014 roku. Na wyposażeniu studia jest system do rejestracji dźwięku oraz zestaw głównych i pomocniczych monitorów odsłuchowych. Systemem DAW, służącym do cyfrowej rejestracji i edycji nagrań jest Avid Pro Tools|HDX – powszechnie uznawany na świecie jako standard – z dedykowanymi przetwornikami i przedwzmacniaczami oraz 24-kanałowym kontrolerem sterującym. W skład systemu odsłuchowego w reżyserce weszły monitory odsłuchowe Genelec 1034. W studiu zainstalowano także pomocniczy system odsłuchowy Genelec 8250. Miejmy nadzieję, że świetny sprzęt i możliwość rejestracji skłonią zespoły goszczące w Klubie Studio do nagrywania koncertów.
Zwycięska koncepcja
Nowy Klub Studio wraz ze studiem nagraniowym „Kotłownia” to przykład przemyślanego podejścia do tematu budowy współczesnego klubu muzycznego. Pracownicy fundacji ACADEMICA doskonale wiedzieli, czego potrzebują już na długo przed rozpoczęciem procedury składania wniosku o dotację. Dzięki wieloletniemu zbieraniu doświadczeń i obserwacji innych zrealizowanych projektów w Klubie Studio dokonano czegoś niezwykle rzadkiego – realizacji wielowymiarowego projektu, którego składowe zostały świetnie dobrane. Od projektu architektonicznego przez adaptację akustyczną po system elektroakustyczny. Na żadnym z tych etapów nie było mowy o kompromisach. Efekty możemy podziwiać na Miasteczku Studenckim AGH. Zapraszamy w imieniu gospodarzy – warto odwiedzić to miejsce przy okazji najbliższej wizyty w Krakowie.
Zobacz galerię zdjęć autorstwa Łukasza Kornafela:
autor zdjęć: Łukasz Kornafel / Muzyka i Technologia