14 sierpnia 2019 15:15

Rob (Afrofunk from Ghana) w Pardon, To Tu

[img:1]22 sierpnia 2019 wystąpi w Pardon, To Tu wspaniały ganijski muzyk, znany pod pseudonimem ROB. Będzie to jego pierwsza trasa po Europie!

Pod koniec lat 70-tych nagrał dwa legendarne albumy zatytułowane "Rob" i "Make It Fast, Make It Slow". Po wydaniu trzeciej i, jak dotychczas, ostatniej płyty "Hell Fire" w 1981 r. zawiesił karierę muzyczną, by po ponad trzydziestu latach powrócić z pierwszą trasą po Europie, podczas której wspierać go będzie znakomity zespół składający się z muzyków współpracujących z takimi gwiazdami jak Ebo Taylor, Jimi Tenor, Embryo czy The Poets of Rhythm. Czujemy się wyróżnieni, że na jedynym w Polsce koncercie zagości u nas jedna z najbardziej enigmatycznych postaci na muzycznej scenie Ghany Rob Roy Reindorf, czyli ROB. Zapraszamy bardzo serdecznie!

Uwaga, na tym koncercie nie będzie miejsc siedzących.

Czwartek, 22.08.2019 - g. 20:45
Bilety: 59 PLN (przedsprzedaż) i 69 PLN (w dniu koncertu)
Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

Rob Roy Reindorf - vocals
Jan Weissenfeldt - guitar
Andreas Kainz - keyboards
Tomi Simatupang - bass
Bernd Oezsevim - drums
Eric Owusu - percussion

Bilety są dostępne za pośrednictwem naszej strony internetowej www.pardontotu.pl, strony Going. oraz w "Pardon, To Tu" przy barze (bilety kolekcjonerskie). Bilety można także nabyć w dniu koncertu (od godziny 19:00) 'na bramce', o ile nie zostaną wcześniej wyprzedane.


Rob Roy Reindorf urodzony 13 maja 1949 w Akrze, to jedna z najbardziej legendarnych i enigmatycznych postaci na muzycznej scenie Ghany, a może nawet całej Afryki Zachodniej lat 70. Jego słynny utwór „Make It Fast, Make it Slow” był samplowany przez takich artystów jak J Dilla czy Camp Lo. Po przeprowadzce do Beninu Rob nauczył się grać na pianinie w szkole muzycznej w Kotonu, a następnie próbował swoich sił na scenie w towarzystwie lokalnej, muzycznej czołówki, w tym Orchestre Poly-Rythmo czy The Black Santiagos. To doświadczenie zainspirowało go do tego, by po powrocie do Ghany stanąć na czele dużego, funkowego zespołu, co odzwierciedlało jego zamiłowanie do amerykańskich mistrzów, takich jak James Brown czy Otis Redding.

Reedycje płyty „Funky Rob Way” ukazały się nakładem wytwórni Analog Africa i Mr Bongo pod koniec marca 2019:

https://analogafrica.bandcamp.com/album/funky-rob-way-2

„Make It Fast, Make it Slow”: https://soundwayrecords.bandcamp.com/track/make-it-fast-make-it-slow-2

Opis albumu „Funky Rob Way” na wydaniu Analog Africa:

W związku z dużym zainteresowaniem publiczności Analog Africa z dumą ogłasza ponowne wydanie limitowanej edycji 1000 egzemplarzy jednej z najbardziej fascynujących płyt w historii Afryki Zachodniej – legendarnego pierwszego albumu Roba „Funky Rob Way”.

„Prekursorzy stylu coraz częściej przełamują pedanterię zbyt soczystej muzycznej oprawy na rzecz ilustrowania obfitego chaosu i spokoju znamiennych dla nowych czasów. Jednym z tych prekursorów jest młody i utalentowany Rob, który swoją świeżością nadaje niezwykłe tempo dzisiejszej muzyce” – Ebo Crentsil dla Essiebons Record, Akra, 1977

„…ten album to nieuchronnie zaraźliwa mieszkanka zmysłowego groove’u, uwodzicielskiego, gitarowego wah-wah, chwytliwych brzmień waltorni i znakomitej perkusji. Nawet bez Roba wszystko brzmiałoby świetnie, ale jego urok i lekkość nadaje albumowi status klasyka.” – Brainwashed

Będąc niczym meteor, który pojawił się znikąd uzbrojony w masę pokręconych, afro-kosmicznych kawałków przypominających ścieżkę dźwiękową filmu science fiction, Rob sprawia wrażenie jednego z najbardziej enigmatycznych zachodnioafrykańskich artystów.

W 1977, w wieku 28 lat, Rob udał się do miasta Takoradi w zachodniej Ghanie, aby nawiązać kontakt z orkiestrą wojskową o nazwie Mag-2, której występ widział w Akrze. Mag-2 posiadała całą sekcję poświęconą waltorniom oraz zaawansowany jak na tamte czasy sprzęt muzyczny – gitary Hofner, keyboardy Yamaha itp.

Należący do wspaniałego (MAGnificent) drugiego batalionu stacjonującego w Takoradi Amponsha Rockson, założyciel orkiestry, nadał zespołowi nazwę Mag-2. W latach 70. wstąpienie do wojska było dość popularną decyzją, zwłaszcza wśród muzyków, ponieważ armia zapewniała nie tylko dobry sprzęt muzyczny, ale także podstawowe środki do życia, takie jak wyżywienie czy opiekę medyczną. Do Mag-2 należeli najlepsi muzycy The Parrots, highlife’owego zespołu, w którym Amphonsha był gitarzystą prowadzącym. Głównym zadaniem Mag-2 było zapewnienie rozrywki żołnierzom w postaci aktualnych przebojów oraz koncertowanie w mniejszych miastach i popularnych lokalach stolicy.

Zauroczony innowacyjnym stylem grania Rob zawarł w swoim repertuarze kosmiczne, inspirowane afroamerykańskim funkiem, taneczne kawałki wykonywane w języku angielskim. Orkiestra Mag-2 wsparła ghańskie objawienie na jego dwóch pierwszych albumach „Funky Rob Way” i „Make It Fast, Make It Slow”, które zostały nagrane w studiu Essiebons w Akrze. Mimo doświadczenia i muzycznego wykształcenia Roba komponowaniem zajmował się głównie Amponsah, który odpowiadał za następstwo akordów oraz aranżowanie brzmienia waltorni, o które Rob tak bardzo zabiegał.

Próby trwały około miesiąca. Zamiast gotówki Rob dostarczał muzykom papierosy, jedzenie i napoje. Marihuana, choć powszechnie lubiana, była zakazana w koszarach, a jej posiadanie mogło wiązać się z natychmiastowym zwolnieniem.

Mimo początkowego zainteresowania afrobeatem wraz z nastaniem lat 80. jego popularność spadła, a uwagę właścicieli wytwórni i producentów muzycznych przyciągnęło disco boogie. Swój trzeci album zatytułowany „Hellfire” Rob nagrał w nigeryjskiej wytwórni Tabansi, jednak oryginalne nagranie zaginęło i odnalazło się dopiero w momencie, gdy charakterystyczny dla Roba styl nie był już tak popularny jak u szczytu jego sławy.

Dużym problemem dla muzyka okazały się zarobki, co zmusiło mistrza kosmicznego funku do podróży do Niemiec i Szwecji, po której wrócił do Akry, by otworzyć własną restaurację o nazwie Chicken Pepper, gdzie można go spotkać do dziś.

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz