Festiwal Radio Azja w Warszawie
Trzecia edycja Festiwalu Radio Azja, jedynej w Europie imprezy dedykowanej nowej muzyce azjatyckiej, odbędzie się w Warszawie od 4 do 8 grudnia.
W tym roku w Warszawie zagości pięć zjawiskowych zespołów z Azji pozostających na peryferiach dominujących nurtów muzycznych. Artyści balansujący między tym, co popularne, wpadające w ucho i taneczne, a tym, co wymaga skupienia, otwartości i chęci poznania. Nawiązujący do lokalności jak i współczesnych, ogólnoświatowych trendów.
Po raz pierwszy na scenie festiwalu pojawią się artyści z Nepalu oraz Tajwanu. Jak co roku, gościć będziemy wykonawców z Korei Południowej oraz Japonii. Zaprezentujemy także azjatycko-europejską kolaborację z udziałem jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców sceny elektronicznej. Tegoroczne Radio Azja będzie spotkaniem z muzycznymi żywiołami. W programie pojawi się zarówno kameralny duet, budujący masywne, pulsujące fale dźwięku, jak i mikro-orkiestra serwująca potężną, hipnotyzującą, audio-wizualną mieszankę elektronicznych soundscapów z brzmieniem klasycznych instrumentów. Będą też momenty ciszy przed burzą i zespoły prezentujące elementy muzyki tradycyjnej, przepuszczone przez pryzmat awangardowych eksperymentów i undergroundowej energii.
Nie zabraknie warsztatów, spotkań z artystami, czy wprowadzających w kontekst poszczególnych koncertów, okołomuzycznych prelekcji, które będą miały miejsce w ramach Akademii Radia Azja.
PROGRAM AKADEMII RADIA AZJA
Karnety Radio Azja (wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu) dostępne w sprzedaży w cenie 160 zł.
KUP KARNET
Bilety na wszystkie koncerty dostępne na stronie internetowej festiwalu przy opisach poszczególnych wydarzeń, a także w eBilet oraz w Going.
FESTIWAL RADIO AZJA
4-8 GRUDNIA 2019
TR Warszawa / Marszałkowska 8
999 / Plac Dąbrowskiego 8
4,5 XII: JAN JELINEK & ASUNA ARASHI
• medytacyjny ambient • pulsująca elektronika •
Koncertowa premiera materiału z wydanego wiosną albumu Signals Bulletin. Spotkanie dwóch pierwszoligowych pasjonatów elektroniki, długich dźwięków, muzycznych tekstur i dźwiękowych transformacji. Na ich kompozycje i improwizacje składają się meandrujące drony, pulsujące syntezatory, pętle dźwięków i gęste superprzestrzenie oparte na całej szerokości łuku harmonicznego.
6 XII: NIGHT
• tajemnicze pieśni Himalajów •
Niegdyś avant metalowa, obecnie nawiązująca do muzyki tradycyjnej formacja, która w swojej twórczości inspiruje się bogactwem muzyki Nepalu. Artyści z upodobaniem podróżują do ustronnych, himalajskich miejscowości, w poszukiwaniu ginących dźwięków i tradycji. Muzycy tworzą współczesne kompozycje z zastosowaniem klasycznych, nepalskich instrumentów.
6 XII: J-DUB FEAT. WAQWAQ KINGDOM
• japoński rave •
Noc muzyki tanecznej, dubowy rave z udziałem japońskiego kolektywu dj-skiego oraz duetu WaqWaq Kingdom. Performance Waq Waq to psychodeliczna mieszanka japońskiej muzyki tradycyjnej z jamajskim dancehallem, dubem, techno i rdzenną polirytmią soundtracków Nintendo. Ich teksty i wizualizacje nawiązują do mitologii shintoistycznej oraz festiwali matsuri, oddających cześć lokalnym bóstwom "Kama-sama".
7 XII: UNSOUNDED SOUND PROJECT
• szamańskie rytuały • kontemplacyjne dźwięki •
Najnowsze przedsięwzięcie czwórki wybitnych koreańskich muzyków i wokalistów. Na scenie pojawi się zarówno gayageum - klasyczna cytra, jak i szamańskie bębny, a autentyczny szamański wokalno-taneczny rytuał stanowić będzie część koncertu. Tradycyjna muzyka Korei jest dla zespołu punktem wyjścia do własnych poszukiwań - zaczerpnięte z tradycji elementy zostają wplecione we współczesną, minimalistyczną formę.
8 XII: GO GO MACHINE ORCHESTRA
• nieprzewidywalna elektrosymfonia • hipnotyzujący minimalizm •
Młody tajwański kwintet tworzący hipnotyzujące kompozycje na fortepian, marimbę, gitarę, elektronikę i syntezator, które odwołują się do minimalizmu, slowcoru i muzyki perkusyjnej. Potężne, nieograniczone, czasami majestatyczne brzmienie zespołu w pełni zasługuje na miano orkiestrowego. Repetytywne, masywne partie poszczególnych instrumentów tworzą teksturę przypominającą gigantyczną, rozpędzoną maszynerię.