Immersyjny system dźwiękowy d&b Soundscape w Teatrze Muzycznym w Gdyni
Immersyjny system dźwiękowy d&b Soundscape to niezwykle potężne i kreatywne narzędzie dla artystów, sound designerów i realizatorów dźwięku pozwalające na kreowanie dźwięku w przestrzeni trójwymiarowej.
W przypadku klasycznego stereofonicznego systemu nagłośnienia tylko część słuchaczy znajdujących się na środku widowni ma szansę usłyszeć właściwe wrażenia przestrzenne. Dzięki systemowi Soundscape każdy uczestnik wydarzenia - niezależnie od miejsca jakie zajmie na widowni - doświadcza tej samej jakości dźwięku oraz właściwej lokalizacji wszystkich odtwarzanych źródeł dźwięku.
W Teatrze Muzycznym w Gdyni system Soundscape został zastosowany w spektaklu dla dzieci pt. „Księga Dżungli”. Jest to historia małego chłopca, który dorasta pośród dzikich zwierząt - opowieść porusza odwieczny problem stereotypów oraz uczy akceptacji odmienności. Trójwymiarowy dźwięk, na który oprócz warstwy muzycznej i wokalnej składają się m.in. odgłosy poruszających się zwierząt, sprawia, że ten niezwykły spektakl staje się jeszcze bardziej wciągający.
Igor Michalski
Rzeczywiście, efekt tego systemu akustycznego 3D jest rewelacyjny. W każdym miejscu widowni głos aktora, jego wokal, jest identyczny. Cieszę się, że te nowości wzmacniają artyzm widowisk, że one nie są „osobnymi zabawkami”, ale naprawdę są mocą i siłą tego teatru.
Igor Michalski - Dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni
Dariusz Różankiewicz
System Soundscape zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Jakość brzmienia, której doświadczyłem, spowodowała, że po pierwszych testach byłem wbity w fotel. To niezwykła szczegółowość, ilość detali, przestrzenność, trójwymiarowość, głębokość brzmienia.
Dariusz Różankiewicz - Kierownik Muzyczny Teatru Muzycznego w Gdyni
System d&b Soundscape, bazuje na procesorze DS100 i dedykowanych modułach oprogramowania En-Scene i En-Space.
Mariusz Fortuniak
To jest rewolucja w sposobie dystrybucji dźwięku na widowni. W Soundscape nic nas nie ogranicza, każdym źródłem dźwięku możemy poruszać, zarówno w obszarze sceny, jak i w obszarze widowni. Dzisiaj nie mówimy i realizacji dźwięku w sensie kanałowym, mówimy o realizacji dźwięku w sensie obiektowym (…) Nie spodziewałem się takiej rewolucji. Nie spodziewałem się tego, że usłyszę w swoim życiu taki system, który załatwi wszystkie moje problemy, z którymi się zmagam od 15 lat. Kiedy usłyszałem, że to po prostu działa, że idę z jednego miejsca do drugiego i mam podobny obrazek dźwiękowy, że mam narzędzie, które w prosty sposób umożliwia bardzo precyzyjną lokalizację wszystkich źródeł na scenie, to nie wierzyłem, że to się dzieje, że to jest prawda i to działa.
Mariusz Fortuniak - Kierownik Sekcji Elektroakustycznej w Teatrze Muzycznym w Gdyni
Soundscape został dotychczas użyty podczas wielu prestiżowych widowisk w obiektach na całym świecie, m.in. do realizacji baletu „Dziadek do orzechów” w Royal Albert Hall i musicalu „The Last Ship” Stinga w Northern Stage (Newcastle). System wykorzystano także podczas realizacji „Mszy” Leonarda Bersteina w Brevard Music Center. Innym ciekawym wydarzeniem była projekcja i odtworzenie nagrania „Stabat Mater” Rossiniego w bolońskim Teatro Comunale.
Mimo tak dużej ilości i różnorodności aplikacji, wszystkie te miejsca łączy jedna cecha wspólna – dbałość o słuchacza i zachowanie spójności wrażeń wizualnych i słuchowych.
Nie wyobrażam sobie nowoczesnego teatru, który myśli perspektywicznie, który próbuje się rozwijać, [….] bez funkcjonowania takich właśnie systemów.
Mariusz Fortuniak