Jak zbudować immersyjny dźwiękowo spektakl? O systemie d&b Soundscape opowiada Tomasz Warczak z Teatru Muzycznego w Gdyni
d&b Soundscape to immersyjny system dźwiękowy - niezwykle potężne i kreatywne narzędzie dla artystów, sound designerów i realizatorów dźwięku pozwalające na kreowanie dźwięku w przestrzeni trójwymiarowej.
W Teatrze Muzycznym w Gdyni system Soundscape został zastosowany w spektaklu dla dzieci „Księga Dżungli”. Tomasz Warczak, który realizował dźwięk podczas spektaklu, krok po kroku tłumaczy, jaką rolę pełnił Soundscape podczas przedstawień, w jaki sposób system został skonfigurowany i z których funkcjonalności korzystano.
W trakcie rozmów z kompozytorem i produkcją spektaklu okazało się, że spektakl jest bardzo wymagający pod względem muzycznym, a przede wszystkim efektowym. Duża liczba efektów poza muzyką i zamysł, że mamy małego widza przenieść dźwiękowo w inny świat, niż ten widziany na scenie wymusiły na nas poszukiwanie innego rozwiązania niż klasyczne nagłośnienie stereo. Tak narodził się pomysł zastosowania systemu immersyjnego Soundscape przy tej produkcji.
Tomasz Warczak - Realizator dźwięku
W przypadku klasycznego stereofonicznego systemu nagłośnienia tylko część słuchaczy znajdujących się na środku widowni ma szansę usłyszeć właściwe wrażenia przestrzenne. Dzięki systemowi Soundscape każdy uczestnik wydarzenia - niezależnie od miejsca jakie zajmie na widowni - doświadcza tej samej jakości dźwięku oraz właściwej lokalizacji wszystkich odtwarzanych źródeł dźwięku.
Soundscape dał ogromne możliwości kreowania przestrzeni na naszej widowni i wpływania na odbiór dźwięku przez widza. Po spektaklu dzieci wychodziły przejęte całą fabułą.
Tomasz Warczak - Realizator dźwięku
System d&b Soundscape, bazuje na procesorze DS100 i dedykowanych modułach oprogramowania En-Scene i En-Space.
Co tyczy się samej matrycy DS100 i systemu Soundscape – sam sposób jego działania jest bardzo ciekawy, ponieważ po pierwsze lokalizacja naszych obiektów faktycznie odbywa się w przestrzeni XY i ruszając jakimś obiektem, czujemy i słyszymy ten ruch – coś przemieszcza się z jednej strony na drugą, coś się oddala, coś się przybliża, natomiast d&b i system Soundscape pozwala na więcej niż tylko lokalizację źródeł. Po pierwsze, możemy ustalać szerokość tych źródeł i uzyskiwać dodatkowe efekty jeśli chodzi o percepcję tego źródła. W samej przyrodzie mamy źródła które emitują swój sygnał wąsko lub szeroko, co wpływa na nasz odbiór danego źródła. Oprócz tego, że matryca jest świetnym narzędziem do kreowania dźwięku immersyjnego, jest też niesamowitym efektem pogłosowym.
Tomasz Warczak - Realizator dźwięku