14 grudnia 2021 09:00
Info ESS Audio ESS Audio tel: +48 (22) 2041 200 www.essaudio.pl

Oto jak dzięki sieci NDI i Dante można realizować 5 koncertów na żywo

Zespół uczelni Guildhall w czasach pandemii zaczął badać opcje przesyłu wideo w środowisku IP.  Współpracując z dostawcą rozwiązań technologicznych - firmą projektową Altered Images, Guildhall zainwestował w system produkcji wideo na żywo NewTek TriCaster oraz inne komponenty wykorzystujące protokół NDI video-over-IP, takie jak kamery PTZ BirdDog NDI i konwertery SDI-to-NDI, a także unowocześnił posiadane kamery PTZ Panasonic o protokół NDI. 

Z pomocą NewTek i Altered Images, zespół Sama Ziajki (Menadżera sieci i systemów AV) opracował całkowicie nową sieć NDI obejmującą cztery budynki w różnych częściach kampusu, bezproblemowo współpracującą z istniejącą, obecnie rozbudowaną siecią audio-over-IP Dante.

 

Musieliśmy umożliwić wszystkim naszym wykonawcom synchroniczne granie w różnych budynkach. Stwierdziliśmy, że NewTek może nam zaoferować system o niskich opóźnieniach z rozsądną przepływnością bitową, który jest wysokiej jakości i łatwy w obsłudze. Zdecydowaliśmy się na VMC, ponieważ był to flagowy produkt firmy NewTek w tamtym czasie. Dzięki obsłudze do 40 wejść i wyjść NDI mogliśmy rozdzielić dużą liczbę kamer w sieci, aby dostarczyć pożądane wrażenia.

 

Mamy miejsca występów rozłożone na dwa budynki, w tym dwie światowej klasy sale koncertowe. W każdym dniu w całej szkole może się odbywać jednocześnie do pięciu koncertów, które trzeba nagrać i wyemitować.

Możemy zalogować się do dowolnej maszyny w naszej sieci i skierować obraz i dźwięk tam, gdzie jest potrzebny. Udało nam się uzyskać opóźnienie około dwóch klatek na urządzeniach w całej sieci.

Połączyliśmy występy na żywo między wieloma budynkami i wieloma studiami. Możemy nagrywać tyle strumieni, ile chcemy, co pozwala nam na uchwycenie wielu występów pod wieloma kątami.

Sam Ziajka - Menedżer sieci i systemów AV oraz nagrywania

 

 

Wcześniej mieliśmy system wykorzystujący technologię SDI z kamerami i mikserem wizyjnym podłączonym punkt do punktu. Nie było możliwości połączenia wszystkich tych przestrzeni i umieszczenia większej liczby kamer bez wydania dużych pieniędzy i wiercenia dziur w ścianach zabytkowych budynków, aby poprowadzić więcej kabli światłowodowych. Wtedy uderzył Covid. Dystans społeczny, wymagający co najmniej trzech metrów między muzykami, stał się obowiązkowy. Nasza sala koncertowa, która zwykle może przyjąć małą orkiestrę symfoniczną, byłaby w stanie zmieścić tylko 15 muzyków. Nagle okazało się, że nie mamy możliwości zapewnienia obiektu do występów dużych zespołów.

Julian Hepple - Szef działu nagrań i audio-wizualnego

 

Potem miał się odbyć finał konkursu „Gold Medal” - główna nagroda muzyczna Guildhall School ufundowana po raz pierwszy w 1915 r, który jeszcze nigdy w historii nie został odwołany, ale wydawało się, że nie ma sposobu na jego bezpieczne przeprowadzenie.

 

Potrzebowaliśmy systemu, który umożliwiłby jednoczesne granie w wielu salach a jednocześnie sprawiłby, że wykonawcy czuliby się tak, jakby grali razem. Potrzebowaliśmy czegoś elastycznego, co pozwoliłoby nam na przeskalowanie i dodawanie sal w miarę potrzeb.

Sam Ziajka - Menedżer sieci i systemów AV oraz nagrywania

 

[img:2] 

[img:3]

 

 Orkiestra została podzielona na pomieszczenia, każde z nich było wyposażone w kamery PTZ i ekrany w sieci NDI, pokazujące na żywo transmisje z innych pomieszczeń.

 

Umieściliśmy smyczki w jednym pomieszczeniu, instrumenty dęte blaszane i perkusyjne w drugim, a następnie instrumenty dęte drewniane w trzecim pomieszczeniu. Dyrygenta umieściliśmy w kabinie (połączonej siecią) aby wszyscy wykonawcy mogli widzieć go w tym samym czasie. Czuliśmy się tak, jakbyśmy znów byli orkiestrą. To był jedyny sposób, aby umożliwić kontynuację nauczania dużych zespołów i myślę, że studenci byli wdzięczni za to doświadczenie.

Sam Ziajka - Menedżer sieci i systemów AV oraz nagrywania

 

[img:1]

 

Ponad 400 punktów końcowych NDI w czterech budynkach

Dzięki temu, że system Newtek TriCaster jest sercem pojedynczej sieci NDI i Dante, cały budynek może działać jako jedno miejsce. Cztery silniki miksujące w VMC oznaczają, że Guildhall może prowadzić cztery pełne koncerty jednocześnie.

 

Mamy ponad 400 punktów końcowych NDI w czterech budynkach w kompletnym środowisku. Mogę pojawić się z trzema kamerami i kilkoma kablami CAT5 i w ciągu pięciu minut kręcić w dowolnym z naszych pomieszczeń na terenie kampusu. Dodawanie do sieci jest łatwe - ceremonia ukończenia szkoły odbyła się z udziałem studentów i rodziców w 120 pokojach Zoom Breakout Room w 18 różnych połączeniach Zoom, przy użyciu NDI Virtual Input dla choreograficznie pięknych sekwencji.

Julian Hepple - Szef działu nagrań i audio-wizualnego

 

Personel konfiguruje środowisko wideo IP do swoich potrzeb poprzez interfejs NewTek LivePanel oparty na przeglądarce internetowej. Łączność IP pozwala również w razie potrzeby na pracę zdalną, pozwalając w niektórych przypadkach na sterowanie kamerami i całymi sesjami oświetleniowymi z domu.

 

Nie musimy się martwić o dodatkowy sprzęt, ponieważ wszystko znajduje się w VMC. Dzięki NDI możemy nadawać z dowolnego miejsca. Zorganizowaliśmy imprezę Guildhall 'Live Lounge' w przestrzeni, z której nigdy wcześniej nie transmitowaliśmy. Możliwości NDI sprawiły, że łatwo i szybko mogliśmy dodać kamery, zaimplementować je do naszego systemu i wyemitować profesjonalny koncert.

Annie Smith - Technik nagrywania i AV

 

[img:4]

 

Po pierwszych występach we wrześniu 2020 roku musieliśmy przeskalować liczbę kamer i urządzeń końcowych tylko po to, aby sprostać zapotrzebowaniu. Zbudowaliśmy kolejne pomieszczenie kontrolne z ekranami dotykowymi, które fantastycznie współpracują z systemem Live Panel.

Sam Ziajka - Menedżer sieci i systemów AV oraz nagrywania

 

Co następne?

Następnym krokiem jest połączenie z organizacjami partnerskimi i szkołami satelickimi w całym kraju, aby umożliwić nauczanie na światowym poziomie i dostarczać znaczące, wysokiej jakości występy w czasie rzeczywistym.

 

Cały nasz budynek jest teraz po prostu żywy! Każde miejsce z połączeniem CAT5 daje nam teraz wiele możliwości.

Julian Hepple - Szef działu nagrań i audio-wizualnego

Systemy AV

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz