28 września 2022 14:45

Unsound Festival w Krakowie

Unsound to festiwal poświęcony szeroko rozumianej muzyce współczesnej. Brzmieniom, które wymykają się gatunkowym klasyfikacjom – nowym, eksperymentalnym i nieoczywistym. Na przestrzeni 20 lat działania festiwal zyskał renomę inicjatywy, która pozwala zaistnieć świeżo powstałym scenom muzycznym i radykalnym sposobom rozumienia dźwięku.

Dwudziesta edycja Unsoundu odbędzie się w Krakowie za niecałe dwa tygodnie pod jubileuszowym hasłem „Bubbles”. Najwyższy czas, by ogłosić pełny program festiwalu, w tym nowych artystów i artystki, dodatkowe wydarzenia oraz rozbudowany program dyskusyjny. Tygodniowe i weekendowe karnety są już wyprzedane, ale cały czas dostępne są pojedyncze bilety na większość wydarzeń. Uwaga: imprezy otwierające i zamykające festiwal, a także niektóre z popołudniowych koncertów odbywają się w kameralnych miejscach – w związku z tym nie są objęte karnetem i wymagają zakupu dodatkowego biletu. Tutaj znajduje się pełny program wraz z linkami do biletów.

Do programu (zamiast Caroline Polachek) dołączyła Shygirl, która wystąpi w piątek 14 października, zaraz po premierze swojego debiutanckiego, długo wyczekiwanego albumu „Nymph”, na którym artystka porusza się pomiędzy hip-hopem, eksperymentalną muzyką klubową oraz R&B. Zgodnie z wcześniejszym ogłoszeniem, tego samego wieczoru wystąpi Marina Herlop z zespołem oraz Perila z Pavlem Milyakovem, działającym pod pseudonimem Buttechno. Bilety dostępne są tutaj.

Sobotnia klubowa noc to duża impreza, do której dołączają kolejne postaci, w tym: Vigro Deep – pochodzący z Południowej Afryki czołowy twórca nowego gatunku muzycznego o nazwie amapiano, Batu oraz OK Williams – brytyjscy DJ-e znani z eklektycznego stylu, a także genialna i bezkompromisowa Nkisi. Ponadto, przed nami premierowy set b2b, który zagrają: założyciel wytwórni Hyperdub Kode9 oraz Tim Reaper. Ogłoszona już wcześniej, mocna grupa ukraińskich artystów i artystek, zostaje wzbogacona o Facheroie oraz set b2b Diany Azzuz i Riny Priduvalovej. W programie znalazł się również wspólny występ dwójki twórców od lat związanych z festiwalem, czyli Eltrona oraz Charlie.

Co więcej, zapraszamy na serię darmowych koncertów o nazwie Morning Glory, a do porannego line-upu dochodzi Ale Hop – urodzona w Peru producentka muzyki eksperymentalnej. W ramach Ambient Brunch w hotelu Puro wystąpią Perila i Martyna Basta (mające swoje występy także w głównej części programu). 

Bilety na wydarzenia nie objęte karnetem w sprzedaży od jutra, 27 września, za pośrednictwem GOING. Będzie to między innymi impreza otwierająca tegoroczny Unsound, która odbędzie się 12 października w klubie 89, znajdującej się w podziemiach hotelu Forum niezwykłej przestrzeni przywodzącej na myśl filmy Davida Lyncha. Tej nocy zagrają starzy i nowi przyjaciele festiwalu: LCY b2b Lee GambleTom BoogizmChinoshjva oraz Hermeneia. Bilety dostępne są tutaj.

Impreza zamykająca odbędzie się 16 października w wybudowanym w latach 30. XX wieku dawnym budynku Poczty Głównej w Krakowie. W line-upie znaleźli się: Objekt b2b Monster, DJ PythonManuka HoneyOlivia oraz Bakblivv. Bilety dostępne są tutaj.  

Do dawnego budynku Poczty Głównej zapraszamy także na popołudniowe wydarzenia. W piątek z solowym koncertem na kontrabas wystąpi Ksawery Wójcicki, a duet Naaljos Ljom zaprezentuje „tradycyjną, norweską mikrotonalną muzykę taneczną”, tworzoną przy pomocy syntezatorów i skandynawskiego tradycyjnego instrumentarium. Bilety dostępne są tutaj.

W sobotę będzie okazja, żeby posłuchać Jacka Sienkiewicza i jego najnowszego albumu pt. „Pristine”, pełnego eksperymentalnej elektroniki. Następnie, ze swoim nowym live actem pojawi się felicita – brytyjski DJ i producent związany z wydawnictwem PC. Będzie to mieszanka performatywnej energii, halucynogennych noise’owych improwizacji oraz musującego dance-popu. Bilety dostępne są tutaj.

Przez wiele lat przyjaciele i przyjaciółki z ugandyjskiego festiwalu Nyege Nyege organizowali w trakcie Unsoundu aftery. Z okazji naszego jubileuszu poprosili nas, by oficjalnie je ogłosić. Z przyjemnością więc informujemy o imprezie, która zacznie się o 8:00 rano w sobotę i potrwa do wczesnego popołudnia. Line-up pozostaje na razie tajemnicą i zostanie ogłoszony z początkiem wydarzenia. Małe afterparty odbędzie się także pierwszego dnia festiwalu, czyli 9 października, a za jego organizację odpowiedzialny jest klub Piękny Pies. Te niezależnie organizowane wydarzenia nie są objęte karnetem i wymagają zakupu dodatkowych biletów.

A teraz przechodzimy do obszernego programu dyskusyjnego, który jest bezpłatny i potrwa przez 6 dni. W jego ramach znalazło się niemal czterdzieści spotkań, dyskusji, prezentacji, warsztatów i nie tylko. Naszymi gośćmi i gościniami będą artyści i artystki, dziennikarze i dziennikarki, badacze i badaczki oraz kuratorzy i kuratorki. Wspólnie będziemy zajmować się tegorocznym tematem „Bubbles”, przyglądając się m.in bańkom geopolitycznym, społecznym i twórczym. Wszystkich wydarzeń jest zbyt dużo, by je przedstawić w krótkim ogłoszeniu, więc zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem, który znajduje się tutaj. Pamiętajcie, by odpowiednio wcześniej zapisać się na warsztaty i grupy czytelnicze – liczba miejsc jest ograniczona! 

To wszystko na teraz – do zobaczenia już niedługo w Krakowie. W międzyczasie zapraszamy do odwiedzenia naszego kanału na Discordzie, na którym można eksplorować historię festiwalu i dołożyć swoją cegiełkę do unsoundowego archiwum. 

Bądź na bieżącą z festiwalowymi informacjami: InstagramFacebookTelegram and Twitter.

---

Festiwal powstał w 2003 roku, ale nie cieszył się wtedy takim szacunkiem jak obecnie. Podczas pierwszej edycji zostaliśmy wyrzuceni z klubu za prezentowanie zbyt dziwnej muzyki. Główna edycja festiwalu odbywa się co roku w Krakowie. Regularnie organizowane są również wydarzenia w Londynie, Nowym Jorku, Toronto i Adelajdzie. Unsound odpowiada również za produkcję piętnastu wydarzeń w Europie Wschodniej, Azji Centralnej oraz na Kaukazie.  

Unsound zleca również nowe widowiska i inicjuje współpracę między artystami z różnych krajów, adaptuje i ożywia opuszczone przestrzenie, zarządza nowatorskimi artystami oraz znany jest z inspirowanej dźwiękiem marki perfum Ephemera. Unsound to także platforma inicjująca projekty artystyczne oraz label wydający płyty i książki.

W tym roku lineup festiwalu wygląda następująco:

1988 X TONFA (PL) / 700 Bliss (Moor Mother, DJ Haram) (US) / ABADIR (EG/DE) / Aho Ssan & Resina present Ego Death (FR/PL) / Aleksander Wnuk (PL) / Alyona Alyona (UA) / Amazondotcom (US) / aya b2b CCL (UK/CA) / bela (KR) / Blackhaine (UK) / Bored Lord b2b Ariel Zetina (US) / Coby Sey (UK) / CZN (Valentina Magaletti & João Pais) (IT/PT) / Debit (MX) / Deli Girls (US) / DJ Narciso (PT) / DJ Swisha (US) / DJ Tobzy (NG) / DJ Travella (TZ) / Eris Drew - live & direct A/V with Jeisson Drenth (US/NL) / EXPAT (Mykki Blanco & Sam Acevedo) (US) / FOQL (PL) / Ghosted (Oren Ambarchi, Johan Berthling, Andreas Werliin) (AU/SE/DE) / Heinali (UA) / HEITH feat Declino (IT) / Kali Malone presents: Does Spring Hide Its Joy with Lucy Railton & Stephen O'Malley with visuals by Nika Milano (US/SE/FR/UK/MX/VZ) / Kode9 presents Escapology (UK) / KRENZ (PL) / Lila Tirando a Violeta (UY) / Loraine James (UK) / Lucrecia Dalt (CO) / Lydian Dunbar (AU) / madikoptah (PL) / Marina Herlop (ES) / Martyna Basta (PL) / Nikolaienko (UA) / Osmium (Hildur Guðnadóttir, Sam Slater, James Ginzburg, Rully Shabara) (IS/UK/DE/ID) / Paszka (PL) / Perila & Pavel Milyakov (DE/FR/RU) / Phelimuncasi (SA) / Phew (JP) / Pimpon (PL) / Piotr Kurek presents Smartwoods with visuals by Francesco Marrello (PL/IT) / pole (DE) / Poly Chain (UA) / Raja Kirik (ID/LT) / Robin Fox presents Triptych (AU) / SHYGIRL (UK) / Slikback x Weirdcore present VOID (KE/UK) / Slim Soledad (BZ) / Sofie Birch & Antonina Nowacka present Languoria (DK/PL) / Space Afrika (UK) / The Ephemeron Loop (UK) / Two Shell (UK) / Ursula Sereghy (CZ) / VTSS b2b Crystallmess (PL/FR) / Wanton Witch (TH/MY) / Wojciech Rusin & Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble present Vitriolum (UK/PL) / Yung Singh (UK)

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz