8 stycznia 2024 00:00
Info Audio Plus Sp. z o.o. Audio Plus Sp. z o.o. tel: +48 22 732 16 00 www.audioplus.pl

Ciekawe instalacje: IKM w Gdańsku wyposażony w immersyjny system nagłośnieniowy L-Acoustics L-ISA

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku od września 2023 roku funkcjonuje w nowym budynku, znanym jako Kunszt Wodny. Audio Plus wykonał tu prace budowlane, w tym adaptację akustyczną i parkiety, oraz zainstalował wszystkie technologie sceniczne od mechanizacji sceny i automatycznej widowni przez oświetlenie, multimedia i kinotechnikę, aż po immersyjny system nagłośnieniowy L-ISA ze śledzeniem obiektów.

 

[img:1]

 

W połowie 2022 roku Audio Plus informował o rozpoczęciu prac wyposażeniowych budynku Kunsztu Wodnego w Gdańsku. To był dla firmy z Łomianek swego rodzaju chrzest bojowy, po raz pierwszy bowiem funkcjonowała w roli Generalnego Wykonawcy całości robót instalacyjnych i wykończeniowych. Kontrakt zakładał nie tylko zainstalowanie wszystkich technologii scenicznych, ale także takie prace budowlane jak adaptacja akustyczna, instalacje elektryczne i wentylacja. Zgodnie z umową, na czas realizacji cały budynek przeszedł w zarządzanie wykonawcy. Tego typu zadania stały się dla firmy Audio Plus standardem odkąd powstał w niej osobny Dział Realizacji.

 

[img:3]

[img:11]

 

Nowy budynek Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku nawiązuje do historycznej stacji pomp, która funkcjonowała tu od średniowiecza – stąd nazwa Kunszt Wodny. Ten kontekst pozostał w nim do dziś, bowiem przepływa przezeń kanał Raduni, który jest ważnym elementem architektonicznym nie tylko Kunsztu Wodnego, ale także znajdującej się obok galerii handlowej Forum Gdańsk.

 

[img:2]

 

Instytut Kultury Miejskiej jest instytucją samorządową miasta Gdańska, funkcjonującą od 2012 roku. Inicjuje i prowadzi projekty, których celem jest promowanie kultury wśród mieszkańców, a także kultywowanie bogatej historii miasta. Jednym z elementów znajdujących się w budynku IKM jest interaktywna makieta Gdańska, zajmująca powierzchnię 50 m², którą można podziwiać na pierwszym piętrze nowego budynku. Mieści się tu także kawiarnia, księgarnia z czytelnią, trzy sale warsztatowe oraz oczywiście wyposażona przez Audio Plus sala widowiskowo-kinowa.

 

Naszym profilem jest działanie w tkance miejskiej: organizujemy spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, festiwal NARRACJE, który co roku przez sztukę pokazuję potencjał kolejnych dzielnic Gdańska. Ważna jest dla nas też literatura. Tworzymy dwa ważne festiwale literackie z nagrodami prezydenta Gdańska – Europejski Poeta Wolności oraz Odnalezione w tłumaczeniu. Obecnie kontynuujemy rozwijane przez lata w nowej siedzibie, pozostając także z częścią z nich w dzielnicach. Nowe miejsce jest otwarte, transparentnie przeszklone, dające swobodę. Parter jest otwartą przestrzenią, w której mieści się Punkt Informacji Kulturalnej, miejsca do spotkań i pracy oraz bistro. Stworzyło się tu samoistnie miejsce coworkingowe. Do Punktu Informacji Kulturalnej każdy może przynieść swoje materiały promocyjne i informacyjne, a także dowiedzieć się więcej na temat tego, co dzieje się w Gdańsku. W PIK-u można też kupić bilety do Kina IKM i zobaczyć makietę Gdańska, która jest również częścią instytucji. Popołudniami przesiaduje u nas sporo młodzieży. Uczą się, spotykają, spędzają czas. IKM znajduje się pomiędzy węzłami przesiadkowymi, można u nas po prostu pobyć i poczekać na swój transport. Jednym z naszych nurtów jest też księgarnia NURTY zaopatrzona w fantastyczny wybór literatury i poezji. Bistro IKM natomiast zapewnia pyszne dania, śniadania, ciasta i napoje. To prawdziwie multifunkcyjna przestrzeń, która doceniana jest też przez ekspertów. Wystrój wnętrz IKM przygotowany przez Sikora Studio został nominowany w konkursie Property Design Awards.

Marta Bańka - Kierownik Działu Komunikacji IKM

 

[img:4]

 

Projekt akustyki i systemu nagłośnieniowego dla całego budynku oraz samej sali koncertowej przygotowała warszawska firma Sound Design & Stage Technology. To ona zaproponowała dźwięk immersyjny, który został zrealizowany przez Audio Plus przy pomocy rozwiązania L-Acoustics L-ISA. Kompleksowa dostawa wymagała zaangażowania licznych podwykonawców i tak: część oświetleniową wykonała firma LTT, mechaniką sceny zajęła się BSC, sprzętem kinowym Awaco, zaś szereg prac wykończeniowych, w szczególności okładziny akustyczne, został powierzony firmie ESM Systems z Gdyni. Za koordynację wszystkich prac odpowiedzialny był Robert Kukiełka, Kierownik Działu Realizacji Audio Plus, który mówi:

 

Zadanie, które otrzymaliśmy w połowie 2022 roku, było bardzo ambitne, ponieważ zakładało wykonanie nie tylko elektroakustyki i pozostałych technologii scenicznych, które koordynowaliśmy wielokrotnie, ale objęcie obowiązków Generalnego Wykonawcy całości prac. W ich skład wchodziło wykonanie całej mechaniki sali widowiskowej, oświetlenia scenicznego i koncertowego, elektroakustyki opartej na systemie dźwięku przestrzennego L-Acoustics L-ISA, systemu projekcji kinowej, ale również wykonanie prac budowlanych, polegających na adaptacji akustycznej ścian i sufitów oraz wykonaniu prac wykończeniowych. Umowa zakładała również przejęcie całości budynku wraz z obowiązkiem utrzymania wszystkich systemów bytowych i bezpieczeństwa w jakie budynek był wyposażony.

Robert Kukiełka - Kierownik Działu Realizacji Audio Plus

 

[img:5]

 

Tak kompleksowa realizacja pod szyldem Generalnego Wykonawcy jest możliwa w Audio Plus od czasu utworzenia wyspecjalizowanego Działu Realizacji. Dzięki temu całość prac instalacyjnych i konfiguracyjnych została wykonana w terminie zaledwie dziewięciu miesięcy. Robert Kukiełka dodaje:

 

W trakcie realizacji napotkaliśmy pewne problemy związane z samym budynkiem, takie jak konieczność przebudowy systemu wentylacji sali wielofunkcyjnej, czy przeróbek instalacji elektrycznych wykonanych na etapie budowy obiektu.

Robert Kukiełka - Kierownik Działu Realizacji Audio Plus

 

[img:6]

 

System nagłośnieniowy, zainstalowany w sali widowiskowej, jest oparty na rozwiązaniu immersyjnym L-Acoustics L-ISA, a zatem także na urządzeniach głośnikowych tej marki. W linii frontowej wykorzystano kompaktowe zestawy liniowe, zestawy efektowe na ścianach to zestawy punktowe, zaś frontfill oparty jest na miniaturowych zestawach koaksjalnych. Dzięki takiemu dobraniu urządzeń sala nie wygląda na przeładowaną głośnikami, a zachowuje pełen efekt immersji na każdym miejscu widowni i w każdej z trzech płaszczyzn. Całością steruje procesor L-ISA II oraz wzmacniacze mocy, które znajdują się w szafach rack nad sceną. Działanie systemu opisuje specjalista ds. obsługi technicznej IKM, Tomasz Połubok:

 

Głośniki frontowe A10 w pełni pokrywają salę jeśli chodzi o poziom dźwięku i barwę. Dodatkowo, jesteśmy też zaopatrzeni w głośniki surroundowe i overheadowe L-ISA. Czyli mamy pełną przestrzeń. I często przy różnych wydarzeniach korzystaliśmy z L-ISA jako takiego dodatkowego systemu do ambientu. Na przykład mieliśmy koncert muzyki barokowej, w którym główny dźwięk, ten bezpośredni, grały przede wszystkim same instrumenty. A L-ISA robiła przestrzeń, czyli ten silnik pogłosowy, który ma wykreować daną przestrzeń w pomieszczeniu. Wtedy chcieliśmy osiągnąć efekt jak w katedrze, co dało się bez problemu udźwignąć.

Tomasz Połubok - Specjalista ds. obsługi technicznej IKM

 

[img:8]

[img:7]

 

Oczywiście instalacja to zaledwie pierwszy krok. Aby całość zagrała zgodnie z oczekiwaniami klienta i projektanta, konieczne jest indywidualne strojenie. W Kunszcie Wodnym wykonali je: inżynier wsparcia technicznego Audio Plus Jerzy Kubiak oraz inżynier aplikacji L-Acoustics Willi Klein, który tak podsumowuje pracę:

 

 

Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony z uzyskanego efektu. Myślę że to jest wspaniałe miejsce, a pracujący tam ludzie są po prostu wyjątkowo przyjaźni i sympatyczni, a do tego okazali się bardzo pomocni.

Willi Klein - Inżynier aplikacji L-Acoustics 

 

[img:9]

 

Wyjątkowym i ważnym elementem wyposażenia sali IKM jest innowacyjny system śledzenia obiektów światłem i dźwiękiem, oparty na rozwiązaniu TTA Stagetracker. Pozwala on na jeszcze lepszy efekt immersji, dzięki temu, że za poruszającymi się na scenie artystami automatycznie podąża światło i dźwięk. IKM jest drugim w Polsce miejscem, które wyposażono w taki system, po Cavatina Hall. Tomasz Połubok podsumowuje to krótko: "L-ISA pozwala na pełną lokalizację, a Stagetracker pozwala to automatyzować". Warto wspomnieć też o automatycznie składanej trybunie, dzięki której sala widowiskowa IKM jest jeszcze bardziej elastyczna. Dzięki niej mogą się tu odbywać wydarzenia zarówno stojące (np. koncerty), jak i siedzące (projekcje filmowe). Oczywiście ustawienie trybuny ma pewien wpływ na akustykę sali, jednak zostało to przewidziane w projekcie nagłośnienia immersyjnego. "Składana trybuna pozwala nam na rearanżację w łatwy sposób" – podsumowuje Marta Bańka.

 

[img:10]

 

Aby zapewnić konieczną elastyczność sali, reżysernia została wyposażona w uniwersalną i kompaktową konsoletę mikserską marki Digico oraz rozwiązania sieciowe marki Auvitran. Dzięki temu można tu wyprodukować dowolne wydarzenie, od projekcji kinowej po konferencję, zaś w przypadku wydarzeń muzycznych czy teatralnych, konsoleta stawiana jest w przestrzeni widowni. Za sprawą przyłączy i przełączników sieciowych Auvitran jest to wyjątkowo proste i zajmuje minimum czasu. We wszystkich istotnych pomieszczeniach, takich jak garderoby i korytarze, zainstalowane są elementy systemu nasłuchu scenicznego, który jest oparty na spójnych ze sobą rozwiązaniach marek Bosch i Electro-Voice.

 

[img:12]

[img:13]

 

Ważnym uzupełnieniem systemu dźwiękowego jest system inspicjenta, oparty na urządzeniach RTS. Dzięki nim obsługa ma „cichą” komunikację w ramach całego budynku. Należy też wspomnieć o pętli indukcyjnej, działającej w całej sali widowiskowej, dzięki której osoby korzystające z aparatów słuchowych otrzymują czytelny dźwięk bezpośrednio do swoich uszu. W ten sposób jest realizowany wysoki standard dostępności, który jest ambicją Instytutu Kultury Miejskiej. Dzięki takim udogodnieniom i swojej aktywności, IKM już po kilku miesiącach od otwarcia staje się centrum turystyczno-kulturalnym oraz wizytówką Gdańska. Praca Audio Plus walnie się do tego przyczyniła. W ramach podsumowania oddajmy głos Robertowi Kukiełce:

 

Mimo niespodziewanych trudności napotykanych na etapie realizacji, kontrakt zrealizowaliśmy w zakładanym dziewięciomiesięcznym terminie i w marcu 2023 wszystkie prace zostały oficjalnie odebrane przez inwertora, Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska, a budynek przekazany w zarządzanie spółce Gdańskie Nieruchomości. Dla naszej firmy, a także dla mnie osobiście, to jest powód do dumy.

Robert Kukiełka - Kierownik Działu Realizacji Audio Plus

 

[img:14]
 
więcej: audioplus.pl
Systemy AV

Gdzie kupić?

L-Acoustics L-Acoustics www.l-acoustics.com

Dystrybucja w Polsce:

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Robert Bosch Sp. z o.o.

adres:
ul. Jutrzenki 105 02-231 Warszawa

Sklepy muzyczne > Bosch rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

Electro-Voice Electro-Voice www.electrovoice.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Electro-Voice rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz