Nowe kolumny radiatorowe od Electro-Voice'a... że jakie kolumny??
Czy spotkaliście się z określeniem "kolumna radiatorowa"? Bo ja do tej pory nie. Ale całkiem niedawno mój słownik techniczny poszerzył się to określenie, a to za sprawą firmy Electro-Voice, która zaprezentowała serię pasywnych kolumn głośnikowych LRC, który to skrót rozszyfrowuje się właśnie jako Line Radiator Column. Cóż to za stwory??
Na serię LRC składają się trzy modele pasywnych kolumn głośnikowych – LRC-1060, LRC-1100 i LRC-2100 – wszystkie oparte na specjalnie zaprojektowanych 2,5-calowych przetwornikach i opatentowanej technologii kontroli dyspersji PaSS, zapewniającej kontrolowaną dyspersję pionową i wyrównaną odpowiedź częstotliwościową. Dostępne w obudowach malowanych na kolor biały lub czarny, pozwalających na pracę zarówno w środowiskach wewnętrznych lub zewnętrznych, kolumny LRC są zaprojektowane tak, aby wtapiać się w otoczenie. LRC-1060 i LRC-1100 są certyfikowane zgodnie z IP56c i EN54-24 typu B; LRC-2100 jest certyfikowany zgodnie z IP55.
Koncepcja projektu LRC koncentruje się na uproszczonej instalacji. Pasywne rozwiązania ze zintegrowanymi transformatorami 70/100-volt plus Lo-Z (LRC-1060 i LRC-1100) zostały stworzone w celu uniknięcia stosowania zewnętrznych adapterów Hi-Z lub aktywnych systemów sterowanych. Oczekujący na patent system SwifTilt obejmuje kompaktowy, wielofunkcyjny uchwyt do montażu wpuszczanego/panoramicznego/pochylanego, który umożliwia montaż wszystkich modeli bardzo blisko ścian, jednocześnie ukrywając kable i osprzęt. Cały osprzęt SwifTilt jest dołączony do zestawu, co eliminuje potrzebę dokupowania akcesoriów.
Wszystkie trzy modele zawierają opatentowaną technologię PaSS firmy EV, która wykorzystuje specjalnie zaprojektowane korektory fazowe, aby rozszerzyć zakres wysokich częstotliwości (bez listków bocznych) poza zakres ludzkiej mowy, w celu zwiększenia zrozumiałości. W modelach LRC-1060 i LRC-1100 zastosowano pasywne radiatory, aby rozszerzyć zakres niskich częstotliwości poniżej 100 Hz.
Dwa modele wyposażone w transformatory mają na pokładzie opatentowaną technologię automatycznej kompensacji nasycenia (ASC) firmy EV, która zachowuje odpowiedź niskich częstotliwości, jednocześnie chroniąc elektronikę systemu przed niestabilnymi obciążeniami, gdy transformator jest włączony – niezależnie od liczby głośników podłączonych do linii. Dzięki temu LRC-1060 i LRC-1100 nadają się do środowisk, w których wymagane jest zarówno odtwarzanie muzyki, jak i certyfikowana wydajność EN54-24 lub do wszelkich zastosowań wymagających liniowej wydajności i pracy w sieci Hi-Z.
Seria LRC będzie dostępna w sprzedaży od października tego roku.