MultiStomp MS-80IR+ - nowy Zoom pod nóżkę
Były kiedyś takie czasy (przysięgam!), że jeśli gitarzysta pragnął używać brzmienia wzmacniaczy Marshalla, musiał… kupić sobie wzmacniacz Marshalla. Innej możliwości nie było. Dziś sytuacja przedstawia się zgoła inaczej. W jednym pudełku, w formie gitarowego efektu podłogowego, zaszytych mogą być dziesiątki brzmień pieców najrozmaitszych marek. Co więcej, użytkownik takiego cacka zazwyczaj może skonfigurować swój własny, niepowtarzalny sound, traktując fabryczne presety jako punkt wyjścia. Japońska firma Zoom to jeden z najbardziej znanych i cenionych producentów efektów gitarowych. Ich rodzina MultiStomp świętuje narodziny kolejnego członka nowej generacji, procesor MS-80IR+.
Nowy produkt Zooma oferuje gitarzystom wierne emulacje szesnastu znanych wzmacniaczy wraz z kolumnami, bazujące na technologii Multi-Layer IR, która sama w sobie jest najnowszym osiągnięciem firmy w zakresie modelowania brzmienia. W dużym skrócie i uproszczeniu, jej idea polega na łączeniu sygnałów zarejestrowanych z trzema różnymi poziomami głośności, co pozwala na realistyczne odtworzenie charakterystyk poszczególnych modeli wzmacniaczy.
Oprócz tego na pokładzie MS80-IR+ znajdziemy siedem własnych, „autorskich”, profesjonalnie skrojonych brzmień Zooma. Uzyskany sound można, rzecz jasna, poddać działaniu pokładowych efektów – pogłos, delay, korekcja, bramka itd. – jakkolwiek jednocześnie użyć da się tylko dwóch, a gotowy preset zapisać w jednej z 80 komórek pamięci. Pracą całości zawiadujemy w sposób identyczny, jak w przypadku pozostałych kostek MultiStomp – przy użyciu czterech przycisków/przełączników nawigacyjnych, zmieniającego kolor wyświetlacza LCD oraz czterech enkoderów do ustawiania wartości parametrów. Sygnały wejściowy i wyjściowy mogą mieć postać zarówno monofoniczną, jak i stereofoniczną.
Z tyłu obudowy znajdziemy gniazdo USB-C. Może ono nam posłużyć jako złącze do podłączenia MS-IR80+ do komputera i nagrywania wprost w DAW, a także - w połączeniu z funkcją USB-MIDI – do wybierania brzmień w innym urządzeniu. Jedno z dwóch liniowych wyjść pełni rolę wyjścia słuchawkowego, dzięki czemu procesor pozwoli nam ćwiczyć nawet przez całą noc, bez ryzyka interwencji policji czy straży miejskiej. Kostkę można zasilać z dwóch akumulatorów/baterii AA (które wystarczają na maksymalnie 4 godziny pracy), przez port USB-C bądź z 9-woltowego zasilacza.
Użytkownicy posiadający urządzenie mobilne z systemem iOS mogą skorzystać z aplikacji Guitar Lab, przeglądając za jej pomocą dostępne presety i dokonując ich backupu, a także ładować modele IR.