Sposoby na ręczne czyszczenie płyt winylowych

Osiem łatwych i nieskomplikowanych sposobów na ręczne czyszczenie zakurzonych i brudnych płyt winylowych. Autor: Wiesław Zawada • 17 kwietnia 2016
17 kwietnia 2016 19:21
Wiesław Zawada MUARAH

WINYLOWA HIGIENA UCHA - poradnik pod redakcją Wiesława Zawady z firmy MUARAH we wespółpracy z wytórnią GM Records.

[img:5:R]Osiem łatwych i nieskomplikowanych sposobów na ręczne czyszczenie zakurzonych płyt winylowych. W alternatywie do nieco bardziej skomplikowanych metod czyszczenia płyt winylowych, proponujemy kilka prostych sposobów, pomagających utrzymać kolekcję płyt w dobrym stanie.

Prosta czynność usuwania kurzu i drobnych zanieczyszczeń powinna poprzedzać praktycznie każdy odsłuch, ale robiąc to nieumiejętnie albo pozbawiamy się części przyjemności z muzyki albo niechcąco możemy uszkodzić samą płytę.   

W większości przypadków - aczkolwiek oczywiście nie wszystkich - bezpośrednim źródłem naszej frustracji jest po prostu brud, często napakowany w takiej ilości, że biedna igła wkładki gramofonowej musi wręcz walczyć o swoją drogę przez ścieżkę dźwiękową rowka.

Dbanie winyle, dokładne ich czyszczenie potrafi istotnie zmniejszć ilość tak bardzo nielubianych przez nas trzasków. Korzystanie z myjki jest jednym z najlepszych sposobów na czyste płyty, ale często takie urządzenia są drogie, a usługa mycia wykonywana w sklepie związana jest z wyjazdem z domu z ciężką paczką płyt no i oczywiście dodatkowymi kosztami. Na szczęście, istnieje wiele znacznie tańszych metod czyszczenia winyli. Polecamy dziś kilka prostych sposobów, które również dają świetne rezultaty. Poniżej prezentujemy szeroki wybór różnych rodzajów gadżetów czyszczących, które można zakupić, aby cieszyć się zarówno muzyką jak i oszczędnościami w audiofilskim budżecie.

Zanim przejdziemy jednak do rzeczy, obalimy kilka mitów. Są pewne rzeczy, których należy zdecydowanie unikać i nie stosować podczas czyszczenia płyt winylowych. Najbardziej kontrowersyjną metodą z kategorii tych niechlubnych, na której można przyłapać niejednego z czytelników jest używanie czystego alkoholu izopropylowego.  Tego typu proceder może być katastrofalny dla płyt! Czysty alkohol, owszem, usuwa z rowka wiele śmieci – i o to przecież chodzi - ale jednocześnie usuwa powłokę ochronną, która powinna znajdować się na bocznych ścianach rowków.

Inną metodą zakazaną jest stosowanie popularnych, używanych w kuchni, produktów do czyszczenia (np. środki do szyb, aerozoli antystatycznych wszelakich płynówy itp.). Często mogą one wręcz wręcz zaatakować czy delikatnie rozpuścić sam winyl, a w najlepszym razie pozaklejać rowki bardziej skutecznie niż nielubiane śmieci, które w pierwotnym zamierzeniu miały usunąć.

Nie należy też przemywać winylu pod kranem. Istnieje bowiem ryzyko uszkodzenia delikatnej naklejki z etykietą. Poza tym, woda z kranu zawiera również wiele zanieczyszczeń, które mogą na swój sposób wniknąć w nasze winylowe rowki.

Warto wreszcie wspomnieć, że nowe płyty również wymagają czyszczenia. Są one zwykle zainfekowane mikroskopijnym pyłem, który przylgnął do wspominanego wcześniej tłuszczu pochodzenia roślinnego. Jego pozostałości mogą się znajdować na świeżo wytłoczonym winylu.

Mikrofibra I ściereczki do czyszczenia na bazie mikrofibry.

Jeśli dobrej jakości szczoteczka jest poza zasięgiem Waszego budżetu, to warto spojrzeć na ściereczki z mikrofibry. To materiał, który jest delikatny i raczej nie uszkodzi delikatnej powierzchni płyty. Przykładem dobrej jakości jest oferta firmy 3M, ale jest też mnóstwo innych marek dostępnych na rynku. Ten rodzaj tkaniny jest dobry w pochłanianiu tłuszczu oraz dobrze wyłapuje kurz i brud. Ponieważ mikrofibra mikrofibrze nierówna proponujemy dokonać zakupu w specjalistycznym sklepie z płytami – będzie drożej, ale może sie okazać, że warto.

Antystatyczna szczoteczka czyszcząca.

Jest to alternatywa do ściereczki, Szczotka jest przydatna z dwóch powodów. Po pierwsze, ma lepsze szanse aby wniknąć wgłąb rowków w celu usunięcia brudu, który w tych głębiach zalega, po drugie, ze względu na charakter zastosowanych włókien, szczoteczka  odprowadza ładunek elektrostatyczny, który jest praprzyczyną przyciągania pyłu i kurzu.

Mata czyszcząca 

To bardzo przydatny drobiazg, który pomaga wyczyścić płyty z dala od gramofonu. Wówcza usuwany kurz i brud pozostaje daleko od strefy odtwarzania. W przeciwnym razie, istnieje ryzyko iż ponownie przylgnie do płyty lub igły.

Mobile Fidelity Record Cleaning Brush

[img:4]

Jest to bardzo często używane narzędzie do czyszczenia płyt. Niniejsza szczotka jest bardzo łatwa w użyciu, a z racji iż posiada szeroką powierzchnię, działa dużą szerokością i obejmuje duży obszar płyty. Należy umieścić ją na obracającej się płycie a zbierający się kurz odprowadzać powoli na zewnętrzną część płyty.

Antystatyczne ramię czyszczące Tonar 

[img:3]

Na rynku znajdziemy przynajmniej kilka modeli ramion do czyszczenia. Służą one do czyszczenia płyty, w trakcie, jej odtwarzania. Mała szczotka jest przymocowana do końcówki, która znajduje się nad obracającą się płytą, Kurz jest usuwany zanim trafi pod igłę wkładki gramofonowej. Przy okazji odprowadza również ładunki elektrostatyczne. To jest jeden z lepszych sposobów walki z kurzem.

Milty Zerostat 3

[img:2]

Ten "pistolet" usuwa ładunek elektrostatyczny, który znajduje się na powierzchni płyty i przyciąga drobiny kurzu i brudu. Jeśli po usunięciu z płyty koperty usłyszymy trzaski statyczne, lub jeśli nasze włosy są przyciągane do winylu – oznacza to, że potrzebujemy odpowiedniego narzędzia antystatycznego. Pistolet Milty Zerostat 3 – tak jak każde podobne tego typu urządzenie praktycznie nie zużywa się – radość na wiele lat.

Nagaoka CL-1000

[img:1]Rolka ta to po prostu lepki walec, który przeciągnięty w poprzek płyty, usuwa kurz i brud z jej powierzchni. Wałek nigdy nie powinien utracić swoich lepkich właściwości, może być myty. Jest wykonany z bardzo miękkiego elastomeru silikonowego, który podczas przesuwania z niewielką siłą po powierzchni płyty, odkształca się, przyjmując kształt rowków. W ten sposób kurz i zabrudzenia zostają zebrane na jego powierzchni.

 
 
Poniżej przedstawiamy listę wybranych polskich sklepów, w których można pytać o opisane i inne akcesoria do czyszczenia płyt winylowych
 
 
 
 
 

Teoretycznie zakup płyty mamy za sobą. Wypada wszystkim miłośnikom winyli życzyć udanych zakupów oraz miłego odsłuchu. Jedncześnie chcemy zaprosić na nasz kolejny winylowy poradnik. Publikacja wkrótce

Poradniki winylowe z cyklu WINYLOWA HIGIENA UCHA powstają we współpracy z tłocznią GM Records - pierwszą polską firmą, która wznowiła seryjną produkcję płyt winylowych.

[img:6]

 

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz