Złącza i standardy w audio - cz. II

Pora przyjrzeć się gniazdom nieodzownym do transmisji danych i sygnału audio do i z komputera. Autor: Michał Sommerfeld • 23 października 2016
23 października 2016 22:05
Michał Sommerfeld INFOAUDIO.PL

Pora przyjrzeć się gniazdom nieodzownym do transmisji danych do i z komputera. Do niedawna palmę pierwszeństwa dzierżyły karty wyposażone w port FireWire ale wszystko się zmienia...

USB

Jest to najbardziej popularny standard cyfrowej transmisji danych. Od klawiatur po High-Endowe DAC-ki, większość korzysta z tego prostokątnego złącza. Mamy tu 4 piny: dwa zasilające (5V i masa), oraz 2 sygnałowe (D+ i D-). Transmisja zgodnie z nazwą jest szeregowa, gdzie słowa bitowe są kodowane i wysyłane w paczce zawierającej pakiet kolejnych bitów.

[img:2:L]Patrząc na nazwy pinów sygnałowych można się domyśleć, że transmisja sygnału jest wykonywana sygnałami zbalansowanymi - zupełnie jak w AES/EBU lub interkonektach XLR. Dzięki temu przewody takie pozwalają na bezproblemową transmisję nawet na większe odległości.

 

Poniżej chyba wszystkie rodzaje obecnie stosowanych złączy USB.

[img:6]

[img:3:R]Obecnie coraz częściej stosowane jest złącze USB w wersji 3.0. Pozwala ono uzyskać prędkości przesyłu sięgające nawet 10Gbit/s. W audio nadal dominuje standard USB 2.0, który przy swojej prędkości 480 Mbit/s w zupełności zaspokaja audiofilskie potrzeby, nawet przy gęstszych formatach. Do największych wad tego rozwiązania w zastosowaniach audio należy podatność na jitter, oraz fakt, że powstaje galwaniczne połączenie z komputerem, przez które do naszych urządzeń mogą dostawać się zakłócenia. 

 

FireWire

[img:4:L]Ten standard jest odpowiedzią firmy Apple na standard USB. Opracowany we współpracy m.in. z Texas Instruments format pozwala na komunikację typu Full-Duplex, czyli jednocześnie w obu kierunkach. Jest to niedostępna dla USB funkcjonalność. W przeciwieństwie do wspomnianego, FireWire wraz z kolejnymi wersjami zmienia również wtyczkę. Transmisja wykorzystuje sygnały zbalansowane, dane wysyłane są szeregowo. Standard ten bardziej przyjął się w sektorze wideo i elektronice profesjonalnej.

 

Thunderbolt

[img:5:R]Najnowszym, szybko zyskującym na znaczeniu formatem jest interfejs Thunderbolt. Oparty jest na MAC-owym złączu MiniDisplay i stanowi połączenie wydajności PCI-Express z wygodą USB bądź FireWire. Zapewnia obecnie najszybszą komunikację z komputerem (10 Gb/s - teoretycznie ponad 4000 kanałów audio 96 kHz/24 bity jednocześnie!). Nowoczesny format ma wszelkie zadatki, żeby w przyszłości stać się standardem w profesjonalnych, wielokanałowych systemach rejestracji dźwięku. 

Tak jak niegdyś FireWire, jest rozwiązaniem szybkim, drogim i póki co dostępnym tylko w komputerach Mac.

  

 

 

[img:1:L]Złącza i standardy w audio - cz. I

 

 

Copyright © INFOMUSIC 2017