Wystawa sprzętu audio Łódzkich Zakładów Radiowych FONICA

Wystawa sprzętu audio Łódzkich Zakładów Radiowych FONICA

29 czerwca 2016, 21:54

Wystawa „Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica” zostanie otwarta w środę, 6 lipca. Goście będą mieli okazję zobaczyć gramofony, wzmacniacze, odtwarzacze płyt kompaktowych oraz inne urządzenia produkowane w czasach świetności łódzkich zakładów FONICA. Organizatorzy udostępnią także archiwalne artykuły z prasy i materiał reklamowe, które promowały ŁZR FONICA w Polsce i na świecie. 

O tym jak emocjonalnie ważne były to zakłady mogą pamiętać tylko te osoby, które były posiadaczami gramofonu lub chciały nimi być. Daniel, Fryderyk Bernard czy Adam to męskie imiona, które były wówczas synonimem posiadania jednego z gramofonów produkowanych w Łódzkich Zakładach Radiowych FONICA. Wystawie będą towarzyszyły wydarzenia, których program dla miłośnika starego polskiego audio wyglądać powinny niezwykle ciekawie...

Miejsce: Sala Lustrzana 
Muzeum Miasta Łodzi - Galeria Wystaw Czasowych, ul. Ogrodowa 15 
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających  6.07.2016 - 30.10.2016

6 lipca (środa), godz. 17.30 

  • „Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica” - wernisaż wystawy

 

10 lipca (niedziela), godz. 12.30 

  • Spotkanie z zespołem pracowników ŁZR Fonica i byłym dyrektorem zakładu - Kazimierzem Kanieckim.

 

31 lipca (niedziela), godz. 12.30 

  • „Być konstruktorem” - Spotkanie z projektantami urządzeń ŁZR Fonica - Antonim Wolańskim i Stanisławem Szczepańskim.

 

21 sierpnia (niedziela), godz. 12.30 

  • „Wosk, polichlorek winylu, tlenek żelaza i... światło” - prezentacja historycznych sposobów zapisu dźwięku w formie analogowej i cyfrowej.

 

4 września (niedziela), godz. 12.30 

  • „To nie był tylko radiowęzeł” - spotkanie z Michałem Świątkickim-reżyserem zakładowej rozgłośni radiowej ŁZR FONICA.

 

11 października (niedziela), godz. 12.30 

  • Prominenci, audiofile i ludowe hi-fi” - licencje z zachodu i dorobek polskich inżynierów. Spotkanie z panem Andrzejem Stodolnym konstruktorem i technologiem przetworników gramofonowych.

 

16 października (niedziela), godz. 12.30 

  • „Zgaszone aparaty, zapomniane techniki audio-video ” - mono, stereo kwadro i w kolorze. Spotkanie z projektantem urządzeń prototypowych panem Jerzym Wojtasem.

 

Zapraszamy do lektury artykułu o gramofonach Daniel, który uchodzi za najbardziej nobliwy i arystokratyczny. W pewnym sensie słusznie - dość starannie wykonany, z sensorami, które w czasach jego świetności były bez wątpienia uosobieniem nowoczesności i wyposażeniem, którym nie mógł się pochwalić żaden inny tego typu produkt na rynku. O wadach i zaletach  Daniela rozmawiamy w serwisie i sklepie NOMOS z osobą, która na co dzień ratuje i wskrzesza, przynoszone do serwisu gramofony.

 

[img:1:L]Polska klasyka cz. I - Gramofon legenda czyli Daniel

Copyright © INFOMUSIC 2024