30 maja 2017 14:30
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info Top HiFi & Video Design ul. Szkolna 45 05-270 Marki k/Warszawy HIGH END Monachium Vorm Eichholz 2g 42119 Wuppertal

AUDIO-TECHNICA słuchawki napędzane czystą cyfrą

[img:7:R]Eleganckie, wytworne wręcz stoisko utrzymane w klimacie pubu. Brakowało tylko kilku gentlemanów z cygarami w ustach i szklaneczkami z grubym dnem
w dłoniach.
To było jedno z tych miejsc gdzie czas biegł jakby nieco wolniej, a zgiełk hali był jakby nieco cichszy. Gdybym nie wiedział, że to firma japońska, to obstawiał bym, że to Brytole jak nic.
 

[img:1] 

ATH-DSR9BT

Najciekawsze nowe produkty Audio-Technica to słuchawki całkowicie zrywające z dotychczasowym modelem dostarczania sygnału. Patrząc historycznie na zagadnienie: pierwotnie był to sygnał analogowy po kablu, gdy pojawiły się źródła cyfrowe musiał on przechodzić przez DAC, który go zamieniał z postaci cyfrowej na analogową, później wymyślono Bluetooth dostarczający bezpośrednio do słuchawek sygnał cyfrowy, który dopiero na ich pokładzie był dekodowany do postaci analogowej. Tyle tradycja. A co wymyślili inżynierowie z Audio-Technica? Cyfrowe słuchawki bezprzewodowe. Pracują one na czystym sygnale cyfrowym najdalej jak się da… do samego przetwornika. Co to daje? Sygnał pozostaje przez cały czas w domenie cyfrowej i w niezmienionej postaci, unika się w ten sposób kilku zbędnych kroków przetwarzania - tradycyjny przetwornik cyfrowo-analogowy i wzmacniacz zastąpił układ Trigence Semiconductor Dnote. Cewka przetwornika jest więc wzbudzana bezpośrednio cyfrowymi impulsami generowanymi przez chipset. Dla potrzeb tego flagowego modelu przetwornik został zaprojektowany od podstaw. Poczynając od bardzo czułej i lekkiej membrany DLC (Diamond-Like Carbon), a kończąc na cewce nawiniętej czterożyłową skrętką.

 

[img:4]

 

W oparciu o podobny model sterowania wiele lat temu sporo zamieszania narobił wzmacniacz TacT Milenium, czyżby szykowała nam się powtórka? TacT był potwornie drogi co zamknęło go w świecie hi-endu, słuchawki Audio-Technica też nie należą do najtańszych, ale to mimo wszystko znacznie przystępniejsze ceny dla naszych kieszeni.

Pierwsze wrażenia z odsłuchu - Wow!!! To, że jest wyśmienicie dało się usłyszeć w 5 sekund. Przestrzeń, szczegółowość i „to coś" trudno wyrażalne słowami... klarowność. Przypuszczam jednak, że nie cały (choć na pewno mają w tym swój udział) splendor należy się cyfrowym przetwornikom (Pure Digital Drive) i już uzasadniam mój punkt widzenia:

  1. Audio-Techniki generalnie grają ponadprzeciętnie nawet bez stosowania dodatkowych wynalazków
  2. Zasługa w ogromnej mierze leży po stronie przetworników True Motion, a w tym przypadku jest to dodatkowo specjalnie zaprojektowany model pod te konkretnie słuchawki - 45mm z cewką nawijaną czterordzeniowym drutem
  3. Słuchawki obsługują aptX HD, który sam z siebie też brzmi o niebo lepiej od zwykłego BT, otrzymujemy hi-resowe (5-45.000Hz) słuchawki bezprzewodowe, (źródłem sygnału był smartfon LG wspierający tę technologię)
  4. I dopiero do tego zestawu cech dochodzi jeszcze pomysł, by cewki sterować czystym sygnałem cyfrowym

Gdy się to wszystko razem podsumuje, to nie dziwota (ja się przynajmniej temu nie dziwię), że powstała konstrukcja ponadprzeciętna. Już dziś z niecierpliwością czekam na możliwość ponownego ich posłuchania w bardziej sprzyjających warunkach zacisza domowego.
ATH-DSR9BT zostały dostrzeżone i docenione również na targach CES 2017 gdzie otrzymały nagrodę za innowacyjność.

Od teraz literka „D” w nazwach modeli oznaczać będzie wersje cyfrowe.

 

[img:2] 

ATH-DSR7BT

Siódemka jest nowszym modelem w stosunku do Dziewiątki, nieco odchudzonym przez co znacznie dostępniejszym cenowo. Główna różnica sprowadza się przede wszystkim do uproszczenia konstrukcji przetwornika Pure Digital Drive, który w tym modelu posiada zwykłą cewkę. W warunkach targowych trudno oceniać walory odsłuchowe, więc nieco zgadując powiem, że różnica jest ale nie tak wielka jak różnica w cenie, przy jednoczesnym zachowaniu większości korzyści. Z drugiej strony przypuszczam, że za kilka miesięcy większość oferty Audio-Technica będzie pracować w oparciu o Pure Digital Drive, bo to dobre rozwiązanie gwarantujące wyróżnianie się w tłumie.

 

ATH-SR5BT

[img:3:R]Trzeci z eksponowanych modeli został nieco przyćmiony przez modele cyfrowe, acz jeśli weźmiemy pod uwagę jego cenę (150 £ w stosunku do 500 £ modelu ATH-DSR9BT) to może się okazać również ciekawą propozycją japończyków. To również konstrukcja z Bluetooth, ale tradycyjnym bez aptX HD. Hi-resowość została natomiast zachowana w przypadku połączenia przewodowego. To słuchawki mniejsze - nauszne.

 

[img:5:R]Firma prezentowała również wiele nowych modeli wkładek gramofonowych, ale ponieważ to kompletnie nie moja bajka, nie będę nawet próbował udawać, że wiem czym one się różnią i dlaczego są wspaniałe.

Moją uwagę przykuł również przepięknie wyglądający hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy AT-HA5050H w klasie A, który dla odmiany żadną nowością nie jest. Tak się jednak na niego zapatrzyłem, że w końcu nie zrobiłem mu żadnego zdjęcia. To wszystko przez te bursztynowe wskaźniki wyglądające jakby żywcem je zaimportowano z polskiego sprzętu z lat 90-tych. Wbudowany DAC 384kHz/32bit i DSD 5.6MHz to obecnie standard wśród wszystkich liczących się marek. Mam cichą nadzieję, że to jest ta optymalna granica wydajności, powyżej której firmy zaprzestaną dalszych wyścigów i skoncentrują się na dopieszczeniu tego co już osiągnięto w technice cyfrowej.

[img:6]

EDIT: Właśnie zauważyłem krajowe ceny na stronie dystrybutora i nie są one „przerażające”, a jeśli dodatkowo uwzględnimy, że DAC nie jest nam już dłużej potrzebny, to robi się wręcz tanio:

  • ATH-DSR9BT - 2.900 zł
  • ATH-DSR7BT - 1.700 zł
  • ATH-SR5BT - 700 zł
Bezprzewodowe Słuchawki Nagłowne Zamknięte Przenośne Domowe Z mikrofonem Hi-res słuchawki Hi-res (mobilne) Bluetooth aptX

Gdzie kupić?

AUDIO-TECHNICA

Dystrybucja w Polsce:

Top HiFi & Video Design

adres:
ul. Szkolna 45 05-270 Marki k/Warszawy

Sklepy muzyczne > AUDIO-TECHNICA rozwiń listę sklepów

reklama
Może Cię zaciekawić:
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz