


CANTON - idzie w aktywne
Canton pokazał dwie ważne nowości, z czego jedna podąża utartymi szlakami Hi-Endu,
a druga doskonale wpisuje się w trend, który widać coraz wyraźniej wśród producentów - zaawansowane akustycznie kolumny aktywne
z bezprzewodowym przesyłem sygnału.
Seria IQ
Jak to poetycko ujął gospodarz ekspozycji - IQ są kolumnami stanowiącymi pierwszy stopień na drodze do świata marzeń. Przeznaczone są do muzyki i do oglądania filmów.
IQ Vento 9 Active - duże trójdrożne podłogówki z bass-reflex, kolumny aktywne, wewnątrz każdej siedzi 600 W wielokanałowy wzmacniacz w klasie D, wraz procesorem DSP, regulacją głośności itd. Każdy przetwornik zasilany jest bezpośrednio z pominięciem typowej zwrotnicy pasywnej. Kolumny pomiędzy sobą (przyłącza są na jednej z nich) komunikują się bezprzewodowo - transmisja 24bit/48kHz. Bogate możliwości przyłączeniowe - analogowy symetryczny XLR, cyfrowy koncentryk, jest nawet port USB do grania bezpośrednio z PC oraz Bluetooth. Wejście optyczne przewidziano głównie by zachęcić klientów do podłączenia Vento do telewizorów (wbudowane dekodery DTS i Dolby).
Czarne IQ Vento 9, białe Reference 1
W przyszłym roku jako uzupełnienie linii IQ pojawią się: głośnik centralny i subwoofer. Jeszcze w tym roku spodziewane są dwa soundbary, przy czym jeden z małym subem w komplecie.
Na Vento można więc będzie zestawić konfigurację kinową 5.1, z dużymi "9" z przodu i małymi "3" z tyłu. Konfiguracja intuicyjna - za naciśnięciem guzika na obudowie przypisuje się położenie danej kolumny np. lewy-tył, prawy-przód itd.
IQ Vento 3 Active - XLR w kolumnie aktywnej + wzmacniacz 2x350W - Niemcy idą na całość
(kliknij żeby powiększyć)
Jako uzupełnienie oferty, Canton zamierza wypuścić późną jesienią bieżącego roku przyłączalny moduł z wbudowanym Google Chromecast. Będzie wtedy można pozbyć się kolejnego kabla i transmitować bezprzewodowo sygnał bezpośrednio z Huba - powstanie wtedy bezprzewodowa sieć Hi-Fi.
Procedura korzystania ma być banalna - w aplikacji „Cast”, trzeba będzie powiedzieć do smarfona „Play music on the Vento”, (co wybierze konkretnie te kolumny spośród innych urządzeń kompatybilnych w domu) i po uruchomieniu aplikacji dowolnego odtwarzacza (Foobar, TIDAL itp.) tenże zacznie przesyłać strumień danych na kolumny. Nie będzie też problemów z aktualizowaniem gdyż wujek Google o to zadba.
IQ Vento 9 Active - 4.400 Euro
IQ Vento 3 Active - 2.300 Euro
Ludzie z Cantona zdają się być mocno nakręceni na ten projekt, zwłaszcza, że to coś nowego, a jak wiadomo, nowe rzeczy są ciekawsze od starych.
Pora rzucić okiem na większe zabawki. Bo jak mówi mądre przysłowie pszczół „Małe dzieci mają małe zabawki, duże dzieci mają duże zabawki - zwykle droższe”. Poza tym obie grupy mają jakąś panią do opieki. (To już rok jak Zbyszka Wodeckiego nie ma z nami :(
Od lewej: Reference 8K i Reference 2K
Seria Reference
Reference 2K - kolumna koncepcyjna. Zdecydowano by zamiast zwiększać powierzchnię czynną głośników, dodać trzeci przetwornik niskotonowy. Powiększono głębokości obudowy by zachować szczupłość sylwetki. Jedynka (1K) to duża, ciężka kolumna potrzebująca przestrzeni w salonie (patrz zdjęcie na górze tekstu), Dwójka jest przy niej znacznie delikatniejsza optycznie i przy okazji lżejsza - coś dla osób chcących po prostu mieć kolumny trójdrożne. Reszta cech typowa dla linii Reference - tytanowe kopułki, membrany ceramiczne.
Reference 2K - 15.000 Euro
Reference 8K (nowość) - mały model podłogowy przeznaczony do mniejszych pomieszczeń 10-20m2. Producent sugeruje, iż wzmacniacz za ok. 1000 Euro będzie do nich odpowiedni.
Reference 8K - 4.000 Euro
Druga sala odsłuchowa