28 maja 2019 13:13
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info Horn Distribution Horn Distribution tel: 22 331 55 55 www.horn.pl HIGH END Monachium Vorm Eichholz 2g 42119 Wuppertal

CANTON - nie ma odwrotu od bezprzewodowości kolumn aktywnych

[img:1:R]Canton od roku, czy dwóch ciężko pracuje nad zmianą preferencji klientów. Namawia ich do lepszego,
a lepsze oznacza po prostu kolumny aktywne (takie z wbudowanym wzmacniaczem). Canton sprzedaje najwięcej kolumn w całej Europie
i jeśli komuś może się 
ta sztuka udać (wprowadzenia do masowej sprzedaży pełnowymiarowych kolumn aktywnych), to właśnie im.

Z zewnątrz jedyne co odróżnia modele pasywne od aktywnych to wyświetlacz

Opór części klientów, broniących się przed kolumnami aktywnymi jest kompletnie irracjonalny, gdyż za ich wyborem na plus przemawia niemal wszystko. Skąd więc te „obawy”? Ano z przyzwyczajenia i o ile skłonny jestem zaakceptować argumentację, że prawdziwy audiofil, nie jest skłonny zrezygnować z przyjemności zabawy, bowiem dobieranie odpowiednich kabli do wybranego w dziesiątkach prób odsłuchowych wzmacniacza lampowego firmy XXX z Grenlandii Górnej to osnowa audiofilizmu.
Natomiast normalny klient (99% populacji), czyli taki kupujący kolumny do użytku (stereo, kino) nie powinien się nawet sekundy zastanawiać, mając do wyboru aktywne kontra pasywne.

Dlaczego? Ano dlatego, że kolumny aktywne projektuje się tak by wzmacniacz BYŁ ZOPTYMALIZOWANY pod ten zestaw przetworników, które na daną kolumnę się składają. Zoptymalizowany, czyli wyciskający wszystko co najlepsze z danej konstrukcji wycisnąć się da i NIE MA OPCJI by jakikolwiek wzmacniacz tzw. uniwersalny w podobnym budżecie zagrał lepiej. 
Po drugie decydując się na kolumny aktywne nie musimy wydawać pieniędzy ani na wzmacniacz, ani na kable. 

 [lupa:1]Gwiazdą wystawy były Smart Reference 5 K (mniejsze) i te czarne pudełka pomiędzy klockami AVM
(kliknij żeby zmienić ujęcie i powiększyć)

Nowością na ten sezon są kolumny z najwyższej serii Reference – Smart Reference 5 K, czyli aktywne, z wewnętrznym wzmacniaczem o mocy maksymalnej 600W. To kolejne tego typu kolumny po rodzinie Vento – mocniejsza elektronika, sztywniejszy korpus, większy dźwięk. Kolumny zasila się sygnałem bezpośrednio od tyłu – optyk, koaksial, liniowo, USB, Bluetooth. Pomiędzy sobą komunikują się bezprzewodowo poprzez sieć Wi-Fi.

 [img:2]Smart Connect 5.1 (czarny z prawej), Smart M 5 (czarny z lewej), przed wejściem do produkcji
nazwy chyba zostaną zmienione na 7.1 skoro wzbogacono już ich możliwości

Smart Connect 5.1 – Na wystawie w Monachium pokazano egzemplarz przedprodukcyjny klienta strumieniującego, który pozwala na bezprzewodowy przesył sygnału bezpośrednio do kolumn. Posiada wbudowany Chromecast, więc strumieniowanie z najpopularniejszych serwisów jak Spotify czy TIDAL jest „ogarnięte”. Przewidziano również wejścia analogowe, 4x HDMI, wyjście na subwoofer przewodowy i bezprzewodowy.
Uwaga – do tego „pudełka” będzie można podłączyć bezprzewodowo do 8 kolumn Cantona, a to oznacza możliwość postawienia bardzo wydajnego kina domowego 7.1 (lub samego stereo), bez konieczności ciągnięcia jakichkolwiek drutów po podłodze, czy kucia ścian. 
7.1 to również możliwość zestawienia konfiguracji 5.1 + 2 dodatkowe głośniki górne. Produkt spodziewany jest w ciągu 4 miesięcy w cenie około 400 Euro.

 [img:3][img:4]Smart M 5 posiada certyfikat DTS HD, więc sprawdzi się w dystrybucji sygnału wysokiej rozdzielczości

Smart M 5 – to model „przejściowy”, w którym dla tradycjonalistów pozostawiono wyjścia na kolumny 5.1 po drutach, z możliwością jednoczesnego podłączenia bezprzewodowo dodatkowych ośmiu kolumn Canton. W praktyce pozwala to na stworzenie instalacji mieszanej przewodowo/bezprzewodowej. Można np. wykorzystać starsze kolumny przewodowe na tyły, lub na odwrót – zrobić przewodowe fronty, a bezprzewodowo tyły. Można też podłączyć kolumny efektowe dla Dolby Atmos. Możliwości wydają się być bardzo szerokie. Oczywiście urządzenie jest jednocześnie streamerem, z wbudowanym Chromecast’em i możliwością transmisji bezprzewodowej muzyki z telefonu. To taki wyspecjalizowany mini amplituner.
Spodziewana cena: 700 Euro.

Obydwa urządzenia posiadają menu ekranowe pozwalające m.in. na konfigurację systemu – określenie położenia kolumn względem słuchacza, ich modelu itd.


[img:6]W sąsiednim pokoju wystawione były dwa nowe, zróżnicowane wielkością soundbary,

do mniejszego – Soundbar 9 – można podłączyć bezprzewodowo subwoofer i małe głośniki satelitarne Smart Soundbox 3

Ciekawą koncepcją jest jednak większy Soundbar 10, który może działać samodzielnie lub stanowić bazę do stopniowej rozbudowy kina domowego. Soundbar posiada wbudowany dekoder i głośniki górne do Dolby Atmos i jest zwykłym soundbarem, ale… ale w kolejnym kroku możemy np. dołączyć do niego bezprzewodowo kolumny podłogowe stanowiące kanały przednie L+R i wtedy soundbar przejmuje rolę kanału centralnego tworząc układ 3.0.2.


[img:7]Krok drugi - dołączamy podłogówki

Możemy również dodać bezprzewodowe tyły i/lub bezprzewodowy subwoofer i tak krok po kroku dojechać do atmosowej konfiguracji 7.1.2 – osobiście bardzo lubię takie urządzenia, gdyż szanują potrzeby bieżące i portfel klienta, a jednocześnie nie zamykają mu drogi na przyszłość, gdy postanowi pójść o krok dalej.

 [img:8]Krok trzeci - dodajemy Smat Sub 8

[img:9]Krok czwarty - dodajemy tyły (przewodowe lub bezprzewodowe (co tam kto ma) i kino gra

Oba soundbary posiadają wbudowany Google Chromecast i dzięki aplikacji Google Home, można nimi zarządzać jak i innymi urządzeniami domu inteligentnego, oraz łączyć wszystko ze wszystkim w system multiroom. Oba urządzenia również wspierają Spotify Connect.

 

Panowie to informacja poufna – handlowcy donoszą, że żony chętniej akceptują bezprzewodowe kolumny aktywne (nawet te duże) z uwagi na brak walających się przewodów i zniknięcie z salonu tego ohydnego grata w postaci wzmacniacza. Jest więc szansa na update kolumn.[img:5]Nie ma ukrywać, że taki setup wygląda schludnie.

 

Skorzystałem z okazji by dopytać u Cantona, jak oni widzą przyszłość sprzedaży konstrukcji aktywnych. Canton jest o tyle dobrym partnerem do takich rozmów, że posiada w swojej ofercie obydwa typy kolumn w podobnych lub wręcz identycznych konfiguracjach przetworników.

Wnioski można zebrać w kilku punktach:

  • sprzedaż jeszcze nie jest spektakularna, ale ma stałą tendencję wzrostową (oczywiście włodarze firmy życzyliby sobie kilkukrotnie większej dynamiki)
  • rynek oswaja się z tematem kolumn aktywnych
  • ubiegłoroczny model Smart Vento 9, w zasadzie wysprzedał się co do sztuki i aktualnie spływają do firmy zamówienia na kolejną partię kolumn
  • w Szwecji klasyczne kolumny prawie się już nie sprzedają, klienci kupują na masową skalę wyłącznie aktywne – była w tym nutka zazdrości – padły dosłownie takie słowa: „Szwedzi są o 5 lat przed resztą Europy!”
  • w zasadzie od tej tendencji (wbudowany wzmacniacz i/lub bezprzewodowe zasilanie) nie ma odwrotu, pozostaje tylko kwestia czasu gdy, kolumny wiszące „na drutach” staną się niszą jak winyle i taśma magnetofonowa.
Kolumny Stereo Bezprzewodowe Wielokanałowe Soundbary Subwoofery

Gdzie kupić?

CANTON CANTON www.canton.de

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > CANTON rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz