ENGSTRÖM: ARNE - magia i piękno w jednym
Sprzęt potrafi być ładny, brzydki lub nijaki, zależnie od tego kto zaprojektuje jego powłokę zewnętrzną. Jednak prawdziwym wyzwaniem, jest nadanie mu tak charakterystycznych cech, by niezależnie od modelu, nie mieć cienia wątpliwości jaka to marka.
Taką właśnie rozpoznawalnością cieszą się lampowe wzmacniacze Engström, których forma balansuje gdzieś pomiędzy sztuką użytkową, a dziełem sztuki.
Było międzynarodowo: wzmacniacz zintegrowany ARNE Engström (Szwecja) / kolumny Sarastro IIS Verity (Kanada) / DAC i okablowanie naziemne 1543 MKII DAC, CAT (1TB SSD), CAD USB Cable II, Ground Control GC1, Ground Control GC3 Computer Audio Design (UK) / okablowanie pozostałe Bibacord (Szwecja) / szafki i akcesoria Franc Audio Accessories (Polska)
O tym, że istnieje coś takiego jak styl skandynawski wie chyba każdy. Skąd to się bierze w twardych ludziach północy? Nie mam pojęcia. Wystarczy tylko rzut oka, by to dostrzec. Dlatego też pokażę zdjęcia ze wszystkich ekspozycji, które udało mi się namierzyć, a na których grały Engström'y.
W roli nowości wystąpił stereofoniczny wzmacniacz zintegrowany ARNE, który premierę miał wprawdzie w ubiegłym roku, ale dopiero teraz wchodzi do produkcji masowej i pierwsze sztuki będą (może już nawet są) rozsyłane po Europie.
Engström ARNE na lampach 300B (kliknij żeby zmienić ujęcie)
Z „lepszego” profilu
Timo Engström
Timo Engström (Prezes i współzałożyciel firmy): ARNE swoją nazwę odziedziczył po znanym szwedzkim jazzmanie Arne Domnerusie. W pełni zbalansowany, oparty na lampach 300B, ok. 25 W na kanał, a przy 4-ro omowych kolumnach, to nawet 35 W. Normalnie, ludzie nie spodziewają się po tych lampach, nawet połowy tej mocy.
W naszych produktach nie używamy rozwiązań wymyślonych przez innych, dosłownie wszystko opracowujemy sami i dlatego posiadają one tak unikalne brzmienie.
Jesteśmy firmą rodzinną – Engström & Engström – ale dla uproszczenia życia używamy tylko jednego z nazwisk i czasami liter „EE”. Pochodzimy ze Szwecji.
Pomysłodawcą założenia tego biznesu był mój starszy brat Lars Engström, który projektuje obwody. Ja jestem Timo Engström odpowiedzialny za stronę wizualną produktów.
Pierwszy wspólny projekt rozpoczęliśmy przed trzynastu laty, decyzja o założeniu firmy zapadła 10 lat temu, dlatego dopiero teraz obchodzimy okrągłą rocznicę.
To była i jest niesamowita przygoda. Wszystko produkujemy na miejscu w Szwecji i pomimo, że nadal pozostajemy małą firmą, to wysyłamy wzmacniacze na cały świat (oj, widać było dumę w oczach – red.).
Wyróżniamy się między innymi tym, że wszystkie nasze wzmacniacze lampowe, a nawet przedwzmacniacz, są w pełni zbalansowane. Dlatego brzmimy tak otwarcie, czysto, szybko i z dobrze kontrolowanym basem.
Meble i akcesoria antywibracyjne dostarczyła polska firma Franc Audio,
która również obchodzi w tym roku swoje 10-cio lecie (kliknij żeby zmienić ujęcie)
Fajnie czasem zobaczyć co się dzieje i na back-endzie
Ponieważ firma świętuje w tym roku swoje 10-cio lecie, to być może właśnie z tego powodu postarała się zostać zauważoną na kilku ważnych prezentacjach jednocześnie i tak:
W drugim pomieszczeniu grały wielkie i przepiękne monobloki ERIC (65 kg i 70 W na kanał) wraz z przedwzmacniaczem MONICA w połączeniu z monumentalnymi wręcz kolumnami Göbel – Divin Noblesse. To była jedna z tych prezentacji, gdy zapomina się o całej wystawie, terminach i zaczyna chłonąć muzykę koniuszkiem każdego włosa.
Zapierająca dech w piersiach prezentacja na kolumnach Göbel Divin Noblesse (za 220.000 USD) nie powiodłaby się tak dobrze
bez udziału topowych wzmacniaczy Engström ERIC, źródła w postaci Wadax Atlantis DAC/server/transport i gramofonu Kronos Pro
Przedwzmacniacz Engström MONICA oraz Wadax Atlantis
W trzecim z duzych pokojów grał LARS z Wadax’em w roli źródła, oraz wielkie kolumny referencyjne od Kharma.
Ö
LARS i Kharma Exquisite Extreme Grand, jak widać tu też zadbano o doborowe towarzystwo
Podstawki Fono Acustica – przewody odizolowane od podłoża to absolutny standard we współczesnych systemach hi-endowych
Był też pokazywany na parterze ARNE w wersji białej – aż trudno uwierzyć, że to to samo urządzenie – do salonu biznes woman
jak znalazł, szwedzkie kolumny Marten Oscar Duo, okablowanie Jorma Design (kliknij żeby zmienić ujęcie)
Ostatnia instalacja z przedwzmacniaczem MONICA, grała z nowatorskimi przetwornikami Arya Audio Labs
– zatrzymywał się tam niemal każdy, żeby zobaczyć i posłuchać co to za wynalazek