22 listopada 2019 15:00
Krzysztof Czapliński Infoaudio.pl Info Audiofast Audiofast tel: +48 42 61 33 750 www.audiofast.pl

Gryphon Kodo - tysiąc słów to za mało... HighEnd za 2 mln.

Na tegorocznej wystawie Audio Video Show w Warszawie na stadionie PGE Narodowy miała miejsce prezentacja systemu firmy Gryphon Audio Design, który jest zapewne marzeniem każdego entuzjasty dobrego brzmienia. Osobiście powiem, że w tym przypadku nawet doskonałego brzmienia. Dla ogromnej większości osób zapewne pozostanie on w sferze marzeń, ponieważ cena systemu oscyluje w granicach 2 milionów złotych. Gwoździem programu w systemie Duńczyków były monstrualnych rozmiarów kolumny Kodo.

Sala, w której prezentowany był system jest salą przechodnią. Rok w rok gości w niej inny system i zawsze jest to coś zjawiskowego. Nie inaczej było i tym razem. W sali ciągle były tłumy.

 

Gryphon Kodo

Gryphon Kodo są konstrukcją półaktywną. Sekcja basowa umieszczona w osobnej obudowie jest układem aktywnym zasilanym w tym przypadku bezpośrednio z przedwzmacniacza kablem niskoprądowym. Część pasywna to z kolei konstrukcja trójdrożna gdzie umieszczono przetworniki średniotonowe odtwarzające niższe częstotliwości, średniotonowe odtwarzające wyższe częstotliwości oraz wstęgowy głośnik wysokotonowy. Mamy tu więc układ d’appolito. Ta część była zasilana z monofonicznych końcówek mocy Gryphon Audio Mephisto Solo zapewniających maksymalnie 200W mocy w klasie A. Wzmacniacze te wyposażone są w możliwość regulacji poboru prądu.

W ustawieniu pośrednim dostarczają 75W w klasie A, natomiast w najniższym ustawieniu jest to około 15W. Przy najniższym ustawieniu wzmacniacze pozostają całkowicie chłodne, co pozwala na korzystanie z nich nawet w gorące dni, bez konieczności podkręcania klimatyzacji. System w klasie A brzmi spektakularnie. Jest niesamowicie dynamiczny i gra z ogromną kontrolą, a do tego otwarty i prezentujący ogromną przestrzeń, co jest niewątpliwie  znakiem rozpoznawczym marki. 

[img:1] 

Wracając jeszcze do kolumn, sam pomysł zaprezentowania ich na tegorocznej wystawie wywodzi się od jej organizatora - pana Adama Mokrzyckiego, który zaproponował, że jeśli Gryphon przywiezie ten wielki setup z głośnikami Kodo, w nagrodę będą mogli skorzystać z tej prestiżowej sali przechodniej. Gryphon oczywiście podjął wyzwanie i sprowadził kolumny już na 7 dni przed wystawą, aby mieć sporo czasu na przygotowanie sali. Zestaw na czas transportu umieszczony jest w ośmiu skrzyniach o łącznej wadze około półtorej tony. Problem pojawił się gdy okazało się, że dwie ze skrzyń są strasznie długie, a dokładniej 232 centymetry. Wystawcy natychmiast skontaktowali się z organizatorem pytając jak wysokie są windy na stadionie, ponieważ ze względu na wagę oraz długość skrzyń, nie sposób byłoby je wnosić po schodach. Szczęśliwie okazało się, że zaledwie dwie spośród wszystkich wind mają 240 centymetrów wysokości i udało się skrzynie przetransportować. Sama instalacja kolumn rozpoczęła się o 11 przed południem, a zakończyła o 1 w nocy. 

 

Elementy systemu

Kolejnym elementem systemu jest najwyższy model przedwzmacniacza Gryphon Audio - Pandora, który składa się z osobnych sekcji zasilającej i przedwzmacniacza. Zasilacz również obsługuje zasilanie topowego (a jakże) przedwzmacniacza gramofonowego Legato Legacy. W prezentacji zastosowane zostały zarówno źródła cyfrowe, jak i analogowe. Gramofon, odtwarzacz CD oraz podłączony do niego odtwarzacz strumieniowy. Sam odtwarzacz był również wielką atrakcją wystawy i został stworzony przez głównego dizajnera firmy Gryphon Audio Design, pana Fleming Erika Rasmussena. Już sam wygląd urządzenia jest  intrygujący, ponieważ przypomina....gramofon. Trójkątny kształt oraz uchwyt pokrywy tego toploadera, który imituje ramię gramofonowe podczas opuszczania przywodzi na myśl opuszczanie igły na płytę winylową. Oprócz samego ‘analogowego’ ’wyglądu, zamierzeniem inżynierów firmy Gryphon było uzyskanie jak najbardziej analogowego brzmienia z wszystkimi jego zaletami, jednak pozbawionego ułomności czarnego krążka. Oczywiście nie zapomniano tutaj o nowoczesnych technologiach i odtwarzacz obsługuje wszystkie najnowsze formaty audio oraz częstotliwości sygnału.

[img:4]

Ponieważ firma Gryfon nie produkuje gramofonów, oraz jak twierdzą, nie mają wiedzy ani ambicji na tym polu, w systemie wykorzystano urządzenie innej marki, a mianowicie Grand Prix Audio z USA. Jak nietrudno się domyślić, Alvin Lloyd, który jest założycielem firmy, nawiązuje w swoich urządzeniach do sportów motorowych. Komponenty wykorzystywane w produkcji to nic innego, jak włókno węglowe, które charakteryzuje się lekkością, dużą wytrzymałością oraz sztywnością i stosowane jest między innymi w bolidach F1. Model który wszedł w skład systemu to Parabolica. Podobnie jak według większości producentów gramofonów, tak i tutaj twórcy przekonują, że ich dziecko jest najlepsze na świecie.

To, co odróżnia je od innych gramofonów to magnetyczny napęd liniowy, a nie jak większości napęd bezpośredni czy paskowy. Ma on za zadanie eliminację tarcia powstającego podczas pracy silnika, a przy tym współczynnika kołysania oraz nierównomierności obrotów, która mierzona jest procentowo w przedziale czterech miejsc po przecinku, gdzie w gramofonach wykorzystujących konwencjonalne napędy jest to zwykle jedno miejsce po przecinku. Ramię gramofonowe to z kolei konstrukcja amerykańskiej firmy Spiral Groove, charakteryzujące się niezwykłą dynamiką. 

Jeśli miałbym napisać kilka słów o brzmieniu to muszę powiedzieć, że pomijając kwestie finansowe, a skupiając się tylko i wyłącznie na dźwięku moim zdaniem ten system zasłużył na miano brzmienia wystawy, choć przyznam, że nie słyszałem wszystkiego. To kompletny, bezkompromisowy zestaw grający z niesamowitą lekkością, bez najmniejszego wysiłku. Przestrzeń, scena, dynamika... Jest tutaj wszystko, a ponad to brzmienie było znakomicie zrównoważone. To system, którego można by słuchać godzinami, bez jakiegokolwiek zmęczenia. Tego nie da się opowiedzieć. Tego trzeba po prostu samemu doświadczyć.

 

Photostory

 

[img:5]

[img:2]

Michael Fremer - człowiek legenda. Jak coś mówi - tak jest...

[img:3]

No i na koniec wszystko co na temat konkurencji myśli Gryphon Audio. 

 

Kolumny Źródła

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Audiofast

tel.: +48 42 61 33 750
tel.: +48 693 901 183
adres:
Romanowska 55e 91-174 Łódź
Audiofast
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz